Kryptoměny, a hlavně kryptoměnová aktiva, jsou ve více směrech jako sportovní týmy. Investoři, vývojáři, kryptonadšenci, ti všichni mají svou oblíbenou kryptoměnu nebo projekt, kterému někdy až bezhlavě věří. Zajímavé je, že komunita okolo populární platformy pro dApps (decentralizované aplikace) Ethereum se poslední týdny dostává pod značný tlak. Důvodem mají být tvrzení, že vývoj stejnojmenného blockchainu značně zaostává za plánem (roadmapou). Jsou ale tyto domněnky založeny na pravdě? K problematice se vyjádřil i Vitalik Buterin.

Ztrácí Ethereum své přední postavení?

V nedávné epizodě podcastu „Unchained“ byl Vitalik Buterin vůči svému projektu Ethereum až překvapivě kritický. V minulosti se tento rusko-kanadský programátor a popularizátor kryptoměn vyjádřil, že není vyloučeno, že se vývoj Ethereum blockchainu v příštích let zpomalí. Během podcastu Vitalik však řekl, že v důsledku průtahů ve vývoji je ztráta hegemonie Ethereum blockchainu na poli smart kontraktů téměř nevyhnutelná a neodvratná. Nutno podotknout, že to od Buterina není první vyjádření tohoto typu.

Válka platforem pro smart kontrakty je v plném proudu

Boj projektů o vedoucí pozici platforem pro smart kontrakty a decentralizované aplikace jsme v našich článcích rozebírali už několikrát. Přestože Ethereum má vůči ostatním projektům díky silné členské základně náskok, konkurenční projekty jej už výrazně snižují. Navzdory vyjádřením Vitalika, že projekty EOS  a TRON jsou centralizované hromady odpadu, stále více programátorů migruje i na tyto blockchainy.

Podle dat ze statistické stránky Dapp Review, která monitoruje různé faktory týkající se platforem pro smart kontrakty, ETH oproti konkurenci vyniká jen počtem dApps. Avšak TRON a EOS oproti Ethereum mají několikanásobně větší základnu uživatelů dApps jakož i samotný počet transakcí.

Ethereum ve více parametrech výrazně zaostává za konkurencí

Ethereum mělo oproti konkurenci jednu velkou výhodu v podobě ICO. Ještě před dvěma lety bylo ICO jakýmsi synonymem pro distribuci tokenů v Ethereum síti. Avšak klesající trend a změna charakteru ICO jako takového Ethereum značně zasáhlo.

Výkonnost ICO projektů ve třetím čtvrtletí 2018 je skutečným zklamáním

Určitě je třeba zmínit i nechvalně známou aktualizaci Ethereum sítě  Constantinople, která byla v důsledku nalezení kritických chyb několikrát odložena. Samozřejmě, že bylo od vývojářů rozumné tak důležitou aktualizaci, jakou byla Constantinople, odložit, dokud nebyly vychytány všechny mouchy. Avšak na prestiži a reputaci jim to určitě nepomohlo.

Toto vše investoři a kryptonadšenci pozorně sledují a vnímají. Navíc legendární soudržnost Ethereum vývojářského týmu už také není to, co bývala. To potvrzují i nedávné vývojářské debakly. Jako příklad uvedeme prominentního člena týmu  Parity Afri Schoedena, který se rozhodl opustit zmíněný projekt a začít svůj vlastní, který nese název Dothereum.

Navzdory všemu Vitalik Buterin zůstává pozitivní

Na sociální síti Reddit se Buterin značně vyhranil vůči stále rozšiřujícím se FUD zprávám (fear, uncertainty and doubt – strach, nejistota a pochybnost). Buterin napsal, že aktualizace Prysmatic, Lighthouse, Ethereum 2.0 (Serenity) a další jsou stále vyvíjeny podle plánu. Dodal, že nedávné obavy týkající se řízení a změny postů neměly žádný vliv na průběh vývoji Etherea 2.0.

Vitalik napsal:

„Vývoj Plasma a ZK postupuje stabilním tempem. Současní Ethereum klienti jsou nepřetržitě aktualizováni, aby lépe zvládli zatížení blockchainové sítě. Pokud jste vsadili na ekosystém Ethereum, vsadili jste na tichou armádu.“

Datum vydání Etherum 2.0 nebyl dosud udán.

Závěr

Jak se říká, konkurence na trhu je zdravá. Nicméně určitě ne pro ty, co v souboji prohrají. Faktem je, že Ethereum stále zůstává nejpopulárnější platformou pro smart kontrakty a v blízké době se to pravděpodobně nezmění. Avšak technologický náskok se neustále zmenšuje a projekty jako CardanoEOS nebo TRON jsou odhodlány krále sesadit. Boj o vedoucí platformu smart kontraktů je v plném proudu.

Bližší pohled na platformu Cardano

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk