Po více než roce intenzivního zvažování si Ripple (XRP), třetí největší kryptoměna na trhu, našla cestu na Coinbase Pro 26. února po nedávném oznámení od společnosti Coinbase.

Krátce poté, co začalo obchodování s Ripple (XRP) na Coinbase, se zvýšila cena XRP o 10 %, což se také dalo očekávat, protože krátkodobý nárůst ceny obvykle předchází prvnímu příjezdu tokenu na významnější burzu.

Během oslav a vzrušení investorů, obchodníků a týmu Ripple netrvalo dlouho, než kryptokomunita objevila zjevnou mezeru, která může následně vést k vyřazení tokenu XRP z burzy Coinbase.

Bitcoin spotřebuje ročně 0.22 % ze světové spotřeby energie, Ethereum chce snížit energetickou náročnost o 99 %

Ripple není v souladu s podmínkami Coinbase pro zalistování projektu

V roce 2018 společnost Coinbase zveřejnila podmínky, jež obsahují postupy, které by měly tokeny/projekty následovat, aby byly přidány na Coinbase. V nich se píše:

„Podíl vlastnictví, který vlastní tým vývojářů, musí být menšinovým podílem. Měl by být uzamčen na přiměřeně dlouhou dobu, aby se zajistilo, že tým bude finančně motivován v budoucnu svůj projekt vylepšovat.“

Tým Ripple údajně vlastní přes 60 % z celkového objemu XRP tokenů. Jak je uvedeno výše, Coinbase očekává, že bude vlastnit pouze nepatrné procento tohoto objemu. Uvedení XRP je tedy v rozporu s podmínkami Coinbase.

Dokonce se spekulovalo o tom, že společnost Coinbase měla v úmyslu zcela odmítnout rozhodnutí o zařazení nativního tokenu společnosti Ripple poté, co se dozvěděli, že americká Komise pro burzy a cenné papíry (SEC) by mohla označit XRP právě za cenný papír. Na druhé straně Coinbase už se SEC jednala a dokonce získala jistou formu souhlasu i na zalistování cenných papírů. Jelikož se s XRP tokenem na Coinbase obchoduje již více než týden, a tým Ripple se zatím nevyjádřil k jakémukoli údajnému porušení pravidel ohledně vlastnictví podílu XRP, možná tým Ripple skutečně vlastní jen malý podíl.

Mezitím fakt, že společnost Coinbase nedokáže objasnit toto údajné porušení vlastních pravidel. Dále tak přiživuje drby, že si tým Ripple mohl koupit své zařazení na Coinbase. Přestože tým Ripple odmítá toto tvrzení, veřejnost toto porušení pravidel považuje za důkaz toho, že by tyto drby mohly být pravdivé.

Chování společnosti Coinbase je přinejmenším neprofesionální. Již delší dobu je pod palbou ostré kritiky ze strany celé kryptoměnové komunity. Uživatelé jsou natolik rozhořčeni, že hromadně ruší své účty na burze. A není se čemu divit. Více o tomto internetovém hnutí se dočtete v článku níže:

Klienti v rámci kampaně #DeleteCoinbase zavírají své účty: Důvodem je akvizice společnosti Neutrino

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: zycrypto.com