Členské země G20 znovu vyjádřily svou podporu Finanční akční skupině (FATF) v otázce postupu proti praní špinavých peněz. Stejně souhlasily i s dodržováním doporučení této organizace týkajících se kryptoaktiv.

FATF doporučuje burzám vést záznamy o transakcích

The Financial Action Task Force je mezivládním orgánem založeným v roce 1989 ministry členských států. Cílem FATF je stanovit normy a podpořit účinné provádění právních a operačních opatření pro boj proti praní špinavých peněz, financování terorismu a jiným souvisejícím hrozbám pro integritu mezinárodního finančního systému.

Začátkem května uspořádala FATF své  každoroční konzultační fórum. Zúčastnilo se ho více než 300 zástupců soukromého sektoru, vrcholní představitelé 36 zemí a dvě mezinárodní organizace včetně Evropské komise. Jedním z hlavních témat bylo zavedení povinností v oblasti boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu na činnosti týkající se obchodování kryptoměn.

V diskusi, které se zúčastnili i zástupci burz či poskytovatelé služeb souvisejících s kryptoměnami, se účastníci zaměřili na opatření uplatnitelná pro převody kryptoměn, především na vedení záznamů a oznamování podezřelých transakcí. FATF přislíbila, že své pokyny bude pravidelně aktualizovat a zároveň pomáhat jurisdikcím a soukromému sektoru s jejich zaváděním do praxe.

Kryptoměny nabourávají tradiční systém, tvrdí generální manažerka IMF

Rusko se zákonem o kryptoměnách má prodlení již přes rok

Mezi první země, které oznámily implementaci norem stanovených FATF, patří  Rusko. Původně chtěla ruská vláda zavést jednotný zákon usměrňující obchodování s kryptoměnami ještě v létě minulého roku. Návrh však stále nebyl přijat a lhůta se  posunula na červenec 2019.

Podle předsedy Výboru pro finanční trh Anatolije Aksakova je však možné, že ani tento termín se nestihne, protože přijetí zákona o digitálních aktivech je prozatím zastaveno. Důvodem jsou právě požadavky FATF, se kterými Rusko ve svém prvotním návrhu nepočítalo.

Lídři G20 se dohodli na mezinárodních kryptodaních

Japonsko spolupracuje se zeměmi G20

Japonsko, které bude v červnu hostitelem summitu G20, aktivně pracuje na implementaci globálních norem týkajících se kryptoměn. Sněmovna reprezentantů schválila minulý týden zákon týkající se kryptoměn, který podle jejích představitelů splňuje všechny požadavky FATF.

Autoři zákona uvedli, že na jeho návrhu spolupracovali s každou zemí organizace G20. Japonská vláda zároveň uvedla, že zbylým členským zemím poskytne příručku, která jim pomůže vypracovat vlastní lokální zákony.

Chainalysis: Exaktní splnění norem není technicky uskutečnitelné

Na pokyny vydané FATF zareagovala i analytická společnost Chainalysis. Ta ve své zprávě upozornila, že usměrnění FATF, v podobě, v které se v současnosti připravuje, by mělo velký vliv na odvětví kryptoměn:

Existují jasné technické překážky, které brání tomu, aby společnosti působící v kryptoodvětví mohly splňovat tyto normy. Kryptoměny byly původně navrženy jako peer-to-peer finanční systém, který nemá centrální řídící orgán. Požadování přenosu informací identifikujících účastnické strany není technicky uskutečnitelné.

Na druhé straně Chainalysis uvedla, že pro splnění požadavků stanovených FATF by burzy mohly využít data shromážděná v rámci KYC (Know Your Customer) registračního procesu. Ta by mohly následně přiřadit ke konkrétním transakcím, čímž by získaly informace o jejím odesílateli a příjemci.

Francie vyzývá evropské státy k přijetí jednotného postoje v otázce regulací kryptoměn

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: news.bitcoin.com