Expanze ICO v roce 2017 a začátkem roku 2018 poukazovala na novou éru individuálních blockchain projektů, jejichž cílem bylo vyřešit množství problémů Ethereum (ETH) sítě. Ta nejznámější už vydala finální produkt a spustila svůj mainnet, popřípadě jsou v závěrečných fázích testování a uvedení do provozu.

Jako příklad uvedeme Tron nebo EOS, kteří relativně nedávno spustili své mainnety. Taková Zilliqa plánuje svůj mainnet spustit na přelomu nového roku. Všechny tyto nové projekty jsou ve své podstatě inovativní. Tron se zaměřuje na decentralizaci webu, EOS zaujal přístup demokratizovaného blockchainu a Zilliqa přináší koncepci  Sharding, jakož i nový programovací jazyk Scilla.

Top 5 blockchain 3.0 projektů, které se vyplatí sledovat v roce 2018

Projekty, které staví na Ethereum blockchainu

Zmíněné projekty byly na začátku postaveny na Ethereum blockchainu (takzvané  ERC20 tokeny), ale postupně přešly nebo přejdou na vlastní blockchain. Avšak co když úplné odtržení od Etherea není tím nejlepším přístupem? Co kdyby mnohem moudřejším řešením bylo pokoušet se vylepšit Ethereum blockchain vytvořením druhé vrstvy?  O něco takového se už pokouší projekt Loom Network.

Projekt Loom vytváří svou vlastní druhou blockchain vrstvu postavenou na Ethereum blockchainu, aniž by se od ní separoval, což elegantně řeší problém škálování jak pro Loom tak pro Ethereum.

Jádro Loomu tvoří takzvaný SDK – Software Development Kit, který vývojářům umožňuje jednoduše a rychle vybudovat vlastní boční síť (nebo druhou blockchain vrstvu) v síti Ethereum, aniž by museli pochopit infrastrukturu celého blockchainu. Toto je víceméně koncept Plasma řešení, které se v současnosti často uvádí jako jedno z vhodných řešení škálování Etherea.

Plasma Cash: Vyřešil Vitalik Buterin velký problém kryptoměn?

James Martin Duffy, zakladatel projektu Loom, ve svém článku vyjádřil názor, že  Ethereum disponuje infrastrukturou a nástroji, které mohou volně využívat vývojáři z celého světa.

Duffy se ve svém příspěvku vyjádřil:

„Budování nového blockchainu je zdlouhavý proces vytváření všeho od nuly. Proč přes všechno toto procházet, když je tu Ethereum. Blockchain otestován časem, na kterém pracuje více vývojářů než na jakémkoli jiném blockchainu. Počet vývojářů pracujících na Ethereum blockchainu roste exponenciálně.“

Dalším skvělým projektem, který je postaven na Ethereum blockchainu, je Enjin Coin (ENJ). Tento projekt je zaměřen na počítačový herní průmysl a tedy musí být schopen zvládnout vysoké zatížení a zpracování množství informací v reálném čase. Tým stojící za projektem v minulosti naznačil použití řešení Plasma spolu s řešením Efinity, které je postaveno na bázi state channels (stavové kanály). Společnost si od implementace těchto dvou řešení slibuje vysokoškálovatelnou Ethereum síť. Společnost vyvíjející Enjin projekt definuje Efinity jako nadcházející herní kanál pro zvládnutí vysoce škálovatelných herních transakcí.

Závěr

Podle mnoha vývojářů je vhodnější testování limitů Ethereum sítě než vytváření nových blockchainů. Toto je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů rostoucího počtu projektů, které budují svůj ekosystém na bázi Ethereum blockchainu. Je třeba poznamenat, že z takového vztahu profitují jednak projekty, které ušetří množství času vytvářením nových blockchainů, jakož i samotná Ethereum síť, které tyto projekty přinesou zajímavé a inovativní řešení problémů, se kterými se v současnosti potýká.

Zdroj: ethereumworldnews.com