Nová digitální měna od Facebooku vyvolala diskusi nejen v kryptokomunitě, ale už i mezi vládními představiteli jednotlivých evropských států a zástupci centrálních bank. Kryptoměny totiž stále zůstávají jednou z nejméně regulovaných oblastí v rámci financí. A tak postoj domácích a mezinárodních finančních regulátorů k Libře může mít významný dopad nejen na ni samotnou, ale i na digitální měny obecně.

Bankéři požadují více informací

V reakci na digitální měnu od Facebooku se guvernér francouzské banky Francois Villeroy de Galhau vyjádřil, že pokud bude chtít Libra uspět, bude muset respektovat především předpisy proti praní špinavých peněz. V případě, že Facebook, respektive Libra Association bude chtít v budoucnu nabízet bankovní služby, jako například vklady, bude muset získat náležité licence od jednotlivých států, ve kterých chce své služby nabízet.

Podle italského ředitele Bank of Italy Domenica Gammaldiho je ještě brzy mluvit o možném úspěchu Libry, jelikož její budoucí emitent zveřejnil o svém záměru příliš málo informací. Gammaldi na konferenci ve švýcarském Zugu dokonce řekl, že  whitepaper Libry je doslova white paper (bílý / nepopsaný papír). Narážel tak na podle něj nedostatečné informace týkající se plnění regulačních rámců a standardů.

Naproti tomu člen správní rady švýcarské národní banky Thomas Moser vidí jasnou snahu Facebooku o respektování regulačních zákonů. Ostatně Švýcarsko je jedna z mála zemí, která je do značné míry otevřená kryptoměnám i technologii blockchain.

Libra: 10 věcí, které potřebujete vědět o digitální měně Facebooku

Země uskupení G7 plánují společný postup

Oznámení o plánovaném vydání Libry se prolínalo s každoročním sympoziem  Evropské centrální banky, které se uskutečnilo v Portugalsku. V rámci něj se zástupci předních evropských ekonomik vyjádřili i k digitální měně Facebooku.

Zatímco člen Evropského parlamentu za Německo Markus Ferber prohlásil, že regulační orgány na celém světě by se měly mít před Librou na pozoru, guvernér Bank of England Mark Carney byl vůči Libře mírně shovívavější. Podle jeho slov může digitální měna Facebooku pomoci především lidem bez bankovního účtu. Ostatní členy vyzval, aby měli vůči novým technologiím otevřenou mysl. Ty mohou podle něj mimo jiné usnadnit a zefektivnit přeshraniční převody peněz.

Souběžně s tím však dodal, že bude nezbytné, aby organizace jako MMF, Banka pro mezinárodní platby a Rada pro finanční stabilitu digitální měny podrobně sledovaly a postupovaly společným, koordinovaným způsobem.

V podobném duchu se vyjádřil i francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Ten je přesvědčen, že Libra může být digitálním prostředkem pro provádění transakcí. V žádném případě se však nesmí stát suverénní měnou jako dolar nebo euro.

„Musíme se ujistit, že pro uživatele Libry neexistuje žádné riziko. Je totiž naším úkolem chránit spotřebitele. Zároveň mějme na paměti, že tato digitální forma peněz umožní jeho emitentovi (Facebooku) sbírat ještě více údajů, což vede ke zvýšení našeho odhodlání regulovat internetové giganty.“

Le Maire proto vyzval guvernéry centrálních bank, kteří patří do skupiny G7, aby sestavili své regulační požadavky. Ty by měly být v rámci skupiny prodiskutovány na nejbližším setkání G7, které se očekává na přelomu července a srpna.

Itálie zvažuje vydání Mini-Botů

Zatímco evropští představitelé diskutují o regulacích digitálních měn, Itálie, jako třetí největší hospodářství v eurozóně, by mohla vydat takzvané Mini-Boty. Mělo by jít o nižší verzi regulárních vládních pokladničních poukázek BOT (Buoni Ordinary del Tesoro). Z jejich výnosů by se financoval italský vládní dluh, na jehož snížení tlačí i Evropská unie.

Problém, který může emitováním Mini-Botů nastat, je skutečnost, že by vzhledem k jejich nízké hodnotě došlo de facto k vytvoření paralelní měny vůči euru. Takový krok přitom evropská legislativa považuje za nezákonný. Pokud italská vláda schválí jejich vydání, paralelní měna se stane skutečností. V budoucnu to může být zajímavý precedens ve vztahu ke kryptoměnám, které by také mohly získat status zákonného platidla.

Americký dolar ztratil v porovnání s bitcoinem 99.99 % ze své hodnoty

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: reuters.com