V přeplněné konferenční místnosti během chladného dne v městě Seattle, kde NEO otevírá svou další pobočku, se shromáždilo množství nadšenců, novinářů a vývojářů, aby se dozvěděli nejnovější informace o připravovaných plánech NEO. Konkrétně o tom, co se děje s NEO 3.0.

Cíl NEO 3.0

Spoluzakladatel NEO Erik Zhang se osobně nemohl zúčastnit konference, ale podrobnosti poskytl prostřednictvím videohovoru.

Zhang odhalil hlavní cíl NEO 3.0 – umožnit rozsáhlé komerční aplikace.

Erik Zhang během hovoru řekl:

„Navzdory tomu, že blockchainová technologie se vyvíjí již více než deset let, v současnosti žádný blockchain není schopen podporovat komerční aplikace ve velkém rozsahu.“

A v dohledné době se to ani nezmění. O časové ose NEO se bude tedy rozhodovat později.

Účelem NEO 3.0 je mimo jiné řešení současných problémů s cenou GAS (kryptoměna, která pohání NEO síť), stabilitou platformy a škálovatelností. Zhang však nezmínil, že na to, aby to dokázali, budou pravděpodobně muset kompletně přebudovat NEO, jak jej známe – hard forky a dokonce i možný návrat do genesis bloku (první blok v blockchainu).

5 nových funkcí NEO 3.0

Během konference bylo představeno pět nových funkcí, které může komunita očekávat od NEO 3.0. Je však třeba podotknout, že žádná z těchto funkcí nepřijde tento měsíc, ba ani za rok. NEO vývojáři si myslí, že by mohli položit základy NEO 3.0 do roku 2020. A to je ještě optimistická vyhlídka.

1. Nativní kontrakty

První novou funkcí NEO 3.0 bude přidání nativních kontraktů. V současnosti smart kontrakty na síti NEO probíhají na NEO VM  (Virtual Machine) a mohou být aktivovány kýmkoli.

S nativními smlouvami mohou uživatelé přímo spustit libovolný nativní kód, který je vložen do základního kódu, čímž aktualizace smluv nezpůsobí změnu hashe. Proč je to důležité? Protože to umožní okamžité ověřování a zároveň se výrazně zvýší rychlost transakcí. Přidáním nativních smluv bude také umožněno neomezené ukládání dat.

2. Všechna aktiva vytvořena ve smart kontraktech

V současnosti existuje několik způsobů, jak vytvořit aktiva v NEO blockchainu, vysvětluje Zhang. Mnoho těchto způsobů je ale využíváno jen zřídka, protože většinou smluvní aktiva (např. STO) vytváří aplikace.

Security tokeny (STO) jako nástupce ICO a bezpečné formy investování

Z tohoto důvodu NEO 3.0 nebude podporovat globální aktiva. Tento krok celkově zjednoduší a zlepší výkonnost systému. Všechna aktiva budou vytvářena ve smart kontraktech.

3. Přístup ke zdrojům internetu

Další velmi důležitou novinkou bude přístup k internetovým zdrojům. Je to jakoby byl přímo v NEO zabudovaný Oracle (systém, který ověřuje události v reálném světě a předává je blockchainu). To umožní uživatelům přístup k internetovým zdrojům ve smart kontraktech prostřednictvím adres URL.

Když se zpracovávají transakce se smart kontrakty, ověřovací uzly musejí zajistit konzistenci dat. Pokud ověřovací uzly dosáhnou konsensus o údajích, které čtou, adresa URL a data se zapíší do hlavičky bloku. Díky tomu mohou všechny ostatní uzly číst tyto konzistentní internetové zdroje z hlavičky bloku přímo během provádění smart kontraktů.

4. Vylepšený Mechanismus dBFT k dosažení konsensu

Plánované vylepšení konsensu odstraní nedostatky v síti. Toto je obzvláště důležité, pokud by byl uzel nějakou dobu offline.

Když se konsensový uzel vrátí online, musí se synchronizovat s ostatními uzly, což nějaký čas trvá. V novém dBFT konsensus přidá NEO protokol o obnovení a zprávu o obnovení, což znamená, že dBFT bude moci učinit transakce nevratnými. Zhang uvádí:

„Toto bude nejlepší konsensový mechanismus pro blockchain.“

5. NEO FS (File Storage)

Přestože NEO smart kontrakty mohou uchovávat údaje, není to velmi praktické. Náklady jsou extrémně vysoké, což znamená, že zatím nedokáží poskytnout pro podniky dosažitelné řešení.

Aby se to změnilo, vývojáři plánují používat NeoFS na vybudování nízkonákladové distribuované úložné sítě, která bude podporovat velké podniky.

Uživatelé mohou využívat prostor na ukládání dat platbou v GASu a všichni v síti mohou získávat GAS sdílením nepoužívaného místa na pevném disku.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoinist.com