Prudký nárůst hodnoty Bitcoinu (BTC) měl za následek zvýšení počtu transakcí a s nimi i nárůst poplatků za jejich zpracování. Nejnovější údaje z BTC blockchainu ukazují, že transakční poplatky za Bitcoin se od začátku roku zvýšily o více než 500 %, přičemž mnohé transakce s nižšími poplatky čekají na potvrzení i několik hodin.

Na Twitteru odteď pošlete spropitné ve formě Bitcoinu: Vše přes Lightning Network

Růst transakčních poplatků

V kryptoměnovém odvětví mohou transakční rychlosti posunout projekt na novou úroveň, ale zároveň ho mohou i zničit. Rychlost a robustnost blockchainu mají velký vliv na transakční poplatky, a v mnoha případech i na jeho úspěch. Zdá se, že Bitcoin je ale výjimkou.

Ve světle nedávného pozitivního vývoje na trhu se poplatky za BTC transakce prudce zvýšily. 1. ledna stála jedna BTC transakce v průměru $0.18. Dnes jedna transakce stojí více než $1.30. Pokud tyto hodnoty vyjádříme v absolutních hodnotách, náklady na jednu transakci přidanou do blockchainu (v rámci 6 bloků) se zvýšily ze 3 satoshi za 1 bajt na 80 satoshi za 1 bajt, což je 26násobné zvýšení (s průměrnou transakci spotřebovávající 270 nebo i více bajtů).

Poplatky za BTC transakce rostou

Tento náhlý nárůst poplatků opět vyvolal diskusi o tom, zda tyto velké poplatky nejsou v rozporu s účelem Bitcoinu jako měny a alternativy ke konvenčnímu finančnímu systému. V krátkodobém horizontu se však zdá, že tyto vysoké poplatky pravděpodobně neohrozí pohyb cen směrem nahoru.

Obchodníci rostoucí poplatky vnímají se smíšenými pocity. Prudké výkyvy na ceně transakcí jsou podle mnohých předzvěstí pádu trhu. Na druhou stranu vyšší poplatky zároveň slouží jako indikátor rostoucího zájmu o Bitcoin. Stejně jako u většiny okolností ve světě kryptoměn, i při poplatcích je téměř nemožné s jistotou říci, zda faktory, jako jsou právě transakční poplatky, ovlivní jeho cenu v krátkodobém horizontu.

Co ale s klidným svědomím můžeme tvrdit, je, že poplatky se zvyšují, protože se po síti pohybuje více BTC. Zdá se, že prudký nárůst transakčních poplatků nezabránil  Bitcoinu prorazit hranici $5,000.

Hashrate Bitcoinu se stále zvyšuje. Povede to k růstu jeho ceny?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptoslate.com