Největší sociální síť na světě Facebook oznámila, že s vývojem své kryptoměny GlobalCoin postupuje podle plánů. Podle nejnovějších zpráv by ke zveřejnění white paperu mohlo přijít již tento měsíc. Na rozdíl od ostatních kryptoprojektů však budou muset validátoři transakcí zaplatit Facebooku až $10 milionů na licenčních poplatcích.

Dvě miliardy potenciálních uživatelů

Facebook svým uživatelům slibuje, že jeho stablecoinem navázaným na americký dolar se bude dát platit prostřednictvím jimi vlastněných aplikací. Uživatelé tak budou provádět transakce za použití komunikačních platforem jako WhatsApp či  Messenger. Díky tomu by mohla členská základna představovat až dvě miliardy potenciálních uživatelů. Gigant v oblasti sociálních médií zároveň oznámil, že prostřednictvím GlobalCoinu plánuje vyplácet mzdy i svým zaměstnancům.

Mimo jiné se chystá i nainstalovat dosud nespecifikovaný počet kryptobankomatů, ve kterých si zájemci budou moci daný stablecoin zakoupit.

Čtyři alternativy k LocalBitcoins, které umožňují nákup a prodej kryptoměn bez ověření totožnosti

Validátorem za $10 milionů

Nejzajímavější zprávou ohledně GlobalCoinu je nepochybně informace o samotném procesu schvalování transakcí. Facebook plánuje oslovit více organizací a společnosti třetích stran, které by mohly fungovat jako validátoři. Na to, aby se však staly plnohodnotnými uzly sítě, budou muset zaplatit Facebooku až $10 milionů. Předběžný plán je mít 100 aktivních uzlů, takže celková vybraná částka by se vyšplhala na jednu miliardu amerických dolarů. Podle představitelů sociální sítě mají tyto finance použít ke krytí GlobalCoinu.

V souvislosti s účtováním uvedeného poplatku validátorům, tedy uzlům, které kontrolují správnost operací, je třeba vzít v úvahu, že uzly vykonávají validace za účelem zisku. V závislosti od sítě mohou profitovat z transakčních poplatků anebo odměny plynoucí z vytěžení nového bloku. V současnosti není jasné, jak přesně bude GlobalCoin fungovat. Takže je těžké říct, co bude dané organizace motivovat stát se validátorem.

Laura McCracken, vedoucí pracovnice Facebooku, se na konferenci Money20/20 přeřekla a uvedla, že white paper, který bude detailně popisovat GlobalCoin, by měl být zveřejněn 18. června.

Po zveřejnění této informace se již objevily první spekulace, kde někteří členové kryptokomunity vyjadřují obavy, že Facebook bude validátorům za jejich práci poskytovat jako odměnu údaje o svých uživatelích.

Facebook pracuje na platebním systému, který bude podporovat jejich vlastní stablecoin

Nabídka pracovních míst zaměřených právě na blockchainové odvětví ve Facebooku neustále narůstá. Aktuálně v ní najdete až 28 pozic po celém světě.

Jednání s regulátory a bratry Winklevossovými

Facebook už o svém stablecoinu informoval i americkou Komisi pro termínované obchody s komoditami  (Commodity Futures Trading Commission). Hlavní komisař Christopher Giancarlo uvedl, že v případě, že bude GlobalCoin obchodovatelný prostřednictvím futures kontraktů, bude muset získat povolení od zmíněné komise. Kromě regulačního dohledu je další důležitou podmínkou splnění zákonů zabraňujících praní špinavých peněz a dodržování KYC (Know Your Customer) standardů.

Mark Zuckerberg už jednal i s bratry Winklevossovými. Ti stojí za známou kryptoburzou Gemini, která splňuje nejpřísnější regulační nařízení v rámci USA. Předmětem setkání bylo potenciální zalistování GlobalCoinu na tuto americkou obchodní platformu.

Přesto, že Facebook disponuje velkým množstvím finančních prostředků a jeho dopad na masy je obrovský, zavedení GlobalCoinu vyvolává řadu otazníků. Kromě zmíněného poplatku pro validátory jsou to i jeho dosavadní pochybení týkající se ochrany spotřebitelských dat či jejich prodej jeho inzerentům.

Dokáže Facebook skutečně ochránit naše data? S pomocí blockchainu ano!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: coinspeaker.com