Společnost s názvem Xapo vyvinula zajímavý produkt pro uchovávání kryptoměn: trezory, o kterých se říká, že se nacházejí hluboko pod zemí. Podle dvou klientů této společnosti, trezory v současnosti spravují kryptoměny v hodnotě přibližně $10 miliard.

Bitcoin a kryptoměny si je obecně potřeba dobře chránit. Držet kryptoměny na burze je rizikové, a tak si je většina lidí drží v kryptoměnové peněžence, ideálně v takové, od které uživatelé vlastní soukromé klíče.

O tom, jak fungují kryptoměnové peněženky se dozvíte v článku zde.

Existuje několik druhů peněženek, každá se specifickými plusy a mínusy. Avšak aktuálně si lidé své digitální úspory a investice nechávají uložené v podzemních trezorech.

Bitcoiny v podzemí

Společnost Xapo vlastní podzemní trezory, které jsou podle nich rozptýleny na více místech napříč pěti kontinenty. Tyto trezory obsahují servery. Veškeré důvěrné informace, jako jsou soukromé klíče od peněženek a kryptografické materiály jsou fyzicky uloženy na offline serverech, které nikdy nebyly a nikdy ani nebudou mít přístup k internetu nebo jakémukoli jinému druhu sítě.

Tyto trezory obsahují několik vrstev kryptografické bezpečnosti. Mezi ně patří například vícefaktorová autentikace nebo segmentace (rozdělení) soukromého klíče.

Navíc servery jsou hlídané lidmi a jsou ošetřeny i automatizovanými bezpečnostními opatřeními. Trezory jsou chráněny 24 hodin denně a jsou umístěny tak, aby byly chráněny před ztrátou, pokud by došlo ke katastrofické události.

Výběr Bitcoinů trvá asi dva dny. Během těchto dní společnost prověřuje žadatele a podrobuje ho bezpečnostní prověrce na ověření totožnosti. Po ověření totožnosti a jiných bezpečnostních opatření, jsou požadované BTC přeneseny z trezoru na peněženku Xapo.

Závěr

Společnost Xapo, která byla na trh uvedena v roce 2014, se proslavila na konci minulého roku, kdy odkoupila švýcarský bunkr za účelem skladování Bitcoinů. Podle zpravodajského média Bloomberg, Xapo momentálně spravuje a chrání přibližně 7% celkového počtu BTC na světě. Pokud je to pravda, znamenalo by to, že jen 4 roky stará společnost Xapo má více „vkladů“ než 98% z přibližně 5,670 bank v USA.

Navzdory centralizovanější povaze a neúplné kontrole nad financemi, koncept, který tato společnost nabízí, je zajímavou alternativou pro bezpečné ukládání kryptoměn.

 

Zdroj: bloomberg.com