Americká ratingová agentura Weiss Crypto Ratings poprvé ve své historii hodnocení coinů a tokenů udělila bitcoinu (BTC) rating „A-„. Tuto známku odůvodnila tvrzením, že v současnosti potenciální výnosy z investování do této kryptoměny převyšují rizika, přičemž vyzdvihla probíhající aktualizace jakož i   stabilitu sítě Bitcoin.

Cesta od hodnocení „C+“ k „A-„

Weiss Crypto Ratings, odnož etablované investiční ratingové agentury Weiss Ratings, zařadila v nejnovějším ratingovém žebříčku bitcoin mezi TOP kryptoměny. Žebříček od roku 2018 sestavuje na základě analýzy především dvou oblastí:  technologie projektu a adopce daného coinu či tokenu.

Bitcoinu, jako nejznámější a zároveň nejsilnější kryptoměně z pohledu tržní kapitalizace, trvalo něco přes rok, než dostal druhé možné nejvyšší hodnocení. V rámci prvního vydání žebříčku (2018) byl přitom ohodnocen pouze známkou „C+“.

Podle slov zakladatele agentury Weiss Ratings Martina D. Weisse stojí za vyšším hodnocením bitcoinu nejen jeho prudké zvýšení ceny za poslední měsíce, ale především snížení technických překážek a aktivní práce vývojového týmu na přijímání nových funkcionalit.

V rámci pěti kritérií, které Weiss Crypto Ratings zohledňuje (celkové hodnocení, adopce, technologie, investiční výnos a investiční riziko), získal bitcoin nejvyšší hodnocení až ve čtyřech. Jedinou oblastí, kde podle analytiků stále ztrácí, je jeho technologický aspekt. V rámci hodnocení této kategorie se nedostal ani do TOP 10.

10 důvodů podporujících bitcoinový maximalismus

Dlouhodobý lídr hodnocení EOS si pohoršil

Vícenásobný vítěz předešlých hodnocení EOS si pohoršil a dostal hodnocení „B-„. Zatímco z hlediska adopce dosahuje podle analytiků tato kryptoměna výborné výsledky, v případě investování označili jeho poměr rizikovosti a výnosnosti jako slabý a v této kategorii mu udělili známku „D-„. Souběžně s tím vyjádřila agentura i  vážné pochybnosti týkající se otázky centralizace tohoto projektu. 

Druhá nejsilnější kryptoměna ether získal celkově hodnocení „B+“. K němu mu výrazně dopomohly nejvyšší známky v kategorii technologie a adopce. Výslednou známku mu však snížilo hodnocení v oblasti rizikovosti investice.

V rámci první pětky se vedle bitcoinu, etheru a EOSu umístil i nativní token sítě Ripple XRP a litecoin (LTC). Poslední jmenovaný získal stejně jako EOS hodnocení „B-„.

Pokud se podíváme na seznam kryptoměn a tokenů z pohledu celkové tržní kapitalizace, žebříček od Weiss Crypto Ratings víceméně odpovídá tomuto pořadí v rámci první pětky. Jedinou výjimkou je Bitcoin Cash, který se v nejnovějším hodnocení umístil až na 20. místě.

Zdroj: weisscrypto.com

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: decrypt.co