Skupina analytiků pracující pro Binance Research označila XRP (nativní token sítě Ripple) za nejlepší diverzifikátor mezi digitálními aktivy. Tato zpráva vyplývá z reportu vydaného analytickým oddělením spadajícím pod populární kryptoburzu  Binance. Zpráva, která nese název „Categorizing Cryptoassets: A Return-Driven cluster Analysis“ se zaměřuje na korelaci (vzájemný vztah) kryptoměn z hlediska jejich ceny.

Korelační matice TOP 30 kryptoměn

Analýza vyhodnocovala TOP 30 nejsilnějších kryptoměn a tokenů (z pohledu celkové tržní kapitalizace), přičemž sledovala jejich týdenní výnosy za předešlých 12 měsíců. Zpráva, která byla publikována v pátek 26. dubna, zaznamenala údaje k poslednímu dni uplynulého finančního roku, tedy k 31. březnu 2019.

V rámci uvedené zprávy využili analytici takzvanou klastrovou analýzu. Jde o známou statistickou techniku, jejímž účelem je seskupovat a třídit objekty do jednotlivých skupin a množin. Výsledkem výzkumu bylo vytvoření korelační matice, která zahrnovala data všech 30 zkoumaných kryptoměn a tokenů.

Zdroj: Binance Research

Bitcoin i Ether reagují na trendy stejně

Ze zveřejněné zprávy vyplývá, že z hlediska tržní kapitalizace dvě nejsilnější kryptoměny Bitcoin a Ether vykazují nejvyšší míru pozitivní korelace. To znamená, že ceny obou uvedených digitálních aktiv mají tendenci sledovat stejné trendy na trhu. Tím pádem jsou jejich investoři vystaveni podobným rizikům, respektive ziskům.

Na druhé straně XRP vykázal ve srovnání s BTC a ETH menší korelaci. Na základě toho jej autoři zprávy označili jako nejlepší diverzifikátor mezi digitálními aktivy s tržní kapitalizací nad $3 miliardy.

Zatímco před dvěma měsíci se korelace XRP ve vztahu k BTC pohybovala na úrovni 0.87, aktuálně klesla na hodnotu 0.53. Momentálně se přitom XRP nachází na hranici supportu. Podle slov respektovaného tradera Petera Brandta by už nejbližší dny mohly naznačit, kam se bude cena tohoto tokenu ubírat.

O Cardano je zájem v Asii, o XRP v Americe

V rámci klastrové analýzy seskupili analytici vybrané kryptoměny a tokeny celkově do šesti skupin (klastrů) a jejich podmnožin. Z publikovaných informací vyplývá, že Qtum (QTUM), Cardano (ADA), NEO a OmiseGo (OMG) mají například společný jmenovatel v zemi jejich původu. Všechny totiž pocházejí z Asie, kde se nachází i drtivá většina investorů nakupujících tyto kryptoměny. Na rozdíl od této skupiny,  Ripple (XRP), BAT a Dogecoin (DOGE) zaujaly obchodníky především v Americe.

Analytici v níže uvedeném dendogramu (druh diagramu používaný ke znázornění jednotlivých kroků v rámci vklady do analýzy) zohledňovali i takzvaný Binance, respektive Coinbase efekt. Pod tímto termínem označili jev, kdy digitální aktiva zaznamenala v čase zalistování na jednu z uvedených burz značný nárůst na ceně.

Zdroj: Binance Research

Analytici, kteří stojí za vyhotovením dané zprávy, však dodávají, že pro dosažení přesnějších údajů týkajících se vzájemné korelace bude třeba zahrnout do výpočtů i další proměnné. V následujícím reportu bychom tak mohli být svědky výsledků, které budou zohledňovat i zobchodované objemy, počet aktivních adres, uzlů či průměrnou propustnost transakcí. 

Sázkové kanceláře Tipsport a Chance nyní akceptují Bitcoin!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ethereumworldnews.com