Síť Ethereum (ETH) se připravuje na dlouho očekávaný Constatinople hard fork, který mimo jiné přinese i redukci odměny za vytěžený blok na 2 ETH. Toto rozhodnutí padlo na setkání vývojářů Ethereum Foundation, na kterém se ale nezúčastnil Vitalik Buterin (tvůrce ETH).

Constatinople: Redukce odměny za vytěžený blok

Rozhodnutí o redukci odměny za vytěžený blok oznámil vývojář Richard Heart prostřednictvím příspěvku na sociální síti Twitter:

„Vývojářský tým Ethereum rozhodl:

Odměna za vytěžený blok se zredukuje o 33 %, tudíž z 3 ETH na 2 ETH.

Aktualizace Constantinople bude jeden z posledních kroků předtím, než Ethereum  zavede Proof-of-Stake. Nicméně, těžení bloků pomocí hardwaru bude i nadále možné, ale se sníženou odměnou. Constantinople je v pořadí druhá aktualizace, která dramaticky zredukovala odměny za těžení. V říjnu 2017 byla implementována  aktualizace Byzantium, která zredukovala odměnu za blok z původních 5 ETH na 3 ETH.

Proof of Stake:  Algoritmus založený na vlastnictví majetku. V tomto případě tokenů. Pokud vlastníte určité procento tokenů, můžete očekávat, že dostanete část odměny za vytěžený blok.

Někteří analytici vidí za tímto rozhodnutím snahu o zvýšení ceny ETH na trhu snížením nabídky. Je však třeba poznamenat, že bude trvat roky, než toto snížení odměny reálně ovlivní cenu tohoto nejsilnějšího altcoinu.

Noaj Ruderman, informatik a vědec informačních technologií, se k tomuto kroku ze strany ETH vývojářů vyjádřil: „Je poměrně těžké vidět za tímto krokem něco jiného, než iniciativu vyhnat cenu ETH nahoru. Způsob, jakým tucet lidí hlasuje za změny tohoto typu, připomíná řízení centrální banky“.

Na setkání vývojářů nepadlo rozhodnutí o znemožnění těžení pomocí ASIC zařízení. Avšak difficulty time bomb“,  která měla postupně zvyšovat nároky na těžbu a tím snižovat rentabilitu těžby, bude prozatím odložena. V důsledku toho bude těžba pomocí hardwaru pokračovat déle, než se očekávalo. Ethereum bloky budou převážně těžené hardwarem dalších 12 měsíců.

Difficulty time bomb neboli bombový protokol je kus kódu. Ten bude postupně zpomalovat rychlost těžení, se kterou bloky v Ethereum blockchainu vznikají.

Snížení odměny na 2 ETH není zatím implementováno a datum Constatinople hard forku také není ještě oznámen. Další setkání vývojářů  je naplánováno už za 2 týdny. Na tomto setkání by se měly probírat plánované změny a mohlo by se rozhodnout o datu hard forku

Závěr

Na začátku srpna došlo k prudkému prodeji altcoinů, včetně ETH. Během posledních 2 týdnů se ETH z tohoto propadu nedokázalo vzpamatovat a pohybovalo se kolem hranice $290. Je možné, že současné novinky o redukci odměny za vytěžený blok způsobí další prodej ETH, jelikož mineři budou prodávat své ETH pod tlakem udržení rentability svých těžebních operací. Pokud k takovému scénáři dojde, vývoj ceny bude záležet převážně na iniciativě investorů a traderů udržet cenu.

Zdroj: cryptovest.com