Nedávný odklad dlouho očekávané aktualizace Ethereum sítě Constantinople v důsledku nalezení kritické chyby v kódu vyvolal v kryptokomunitě mnoho smíšených pocitů. Vývojáři však pracují na plné obrátky na opravě všech chyb. Oznámili, že hard fork Constantinople se uskuteční koncem února.

Přesněji se tak má udát mezi 26. a 28. únorem. Aktualizace sítě bývají často spjaty s konkrétním číslem bloku, avšak tentokrát vývojáři oznámili jen přibližná data s tím, že číslo bloku bude zveřejněno v budoucnosti.

Přibližné datum aktivace nové aktualizace bylo zvoleno během telefonického rozhovoru mezi tvůrcem Etherea Vitalik Buterinem a dalšími předními vývojáři včetně Hudsona Jamesona, Lane Rettiga, Afri Schoedona, Pétra Szilágyiho, Martina Holste Swendeho, Dannyho Ryana a Alexeye Akhunova.

Rozhodnutí přichází poté, co auditorská firma smart kontraktů ChainSecurity našla závažné chyby zabezpečení v jednom z pěti Ethereum návrhů na zlepšení – EIP (Ethereum Improvement Proposal) – týkajících se ukládání dat na blockchain. Konkrétně se jedná o EIP 1283, který kdyby byl aktivován v současné podobě, mohl by potenciálním útočníkům poskytnout způsob na odcizení prostředků ostatních uživatelů.

Očekávaný upgrade Ethereum sítě je odložen. Nalezena byla kritická chyba!

V důsledku této chyby v zabezpečení byla aktualizace Constantinople posunuta o další měsíc. Zmíněný chybný EIP však bude z této aktualizace vynechán. Po důsledném testování a přepsání kódu by měl být EIP 1283 zahrnut až v následující aktualizaci.

Dvoufázové přijetí Constantinople

Constantinople hard fork bude po novém aktivován ve dvou fázích. První upgrade bude obsahovat všech pět původních EIP a druhý upgrade zas odstraní chybný EIP 1283. Tato strategie originálně navržena Szilagyim zajistí, že testovací i soukromé sítě, které již provedly Constantinople, budou moci jednoduše a rychle chybný protokol opravit, a to bez zpětného upravování bloků (tzv. roll back).

„Můj návrh spočívá ve dvou Constantinople hard forcích. První, který byl již přijat některými minery, a druhý, který opraví chybný EIP 1283. Díky těmto dvěma hard forkům každý, kdo přijal chybnou aktualizaci, bude moci druhým hard forkem tento problém elegantně vyřešit,“ vysvětlil Szilágyi.

Matthias Egli, výkonný ředitel společnosti ChainSecurity, zdůraznil, že problém EIP 1283 pravděpodobně nebyl zachycen hlavními vývojáři při provádění testů, protože chyba je založena na vývoji smart kontraktů, ne ve vývoji samotného zdrojového kódu.

Vitalik Buterin: Kryptoměny a fiat měny by měly spolu koexistovat, nikoli si konkurovat

Difficulty bomb a Constantinople

K přijetí Constantinople aktualizace netlačí jen kryptokomunita a snaha o zachování pozitivní reputace Ethereum sítě, ale i nutné prodloužení aktivace ETH obtížnostní bomby (Difficulty bomb) – kódu vloženého do blockchainového kódu. Difficulty bomb je důležitý mezikrok v přechodu ETH sítě z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). Hlavním úkolem „bombového protokolu“ je exponenciálně stěžovat tvorbu bloků, tedy zpomalovat těžbu ETH.

S cílem podpořit přechod na nový algoritmus získávání konsensu PoS bylo v EIP 1234 navrženo zpoždění Difficulty bomb protokolu v důsledku nedostatečného výzkumu a testování přechodu na PoS. Po aktivaci na hlavní síti bude Constantinople zahrnovat EIP 1234, který odloží aktivaci Difficulty bomb o 12 měsíců.

Závěr

Constantinople hard fork se zdá být pro vývojáře ETH těžkým oříškem. Tento update byl totiž už několikrát odloženJe nutno poznamenat, že se jedná o dost velkou a podstatnou aktualizaci, která má zefektivnit Ethereum blockchain jako takový. Zdá se, že vývojáři jsou opatrní a chtějí si být zcela jisti bezproblémovým procesem přijetí. A to je dobře. Protože v kryptoměnovém světě se může byť jen jediná chyba stát fatální. Budeme proto všichni doufat, že závěr února bude zakončen dalším úspěšným milníkem pro Ethereum.

Trezor oznámil nativní podporu pro Ethereum a ERC-20 tokeny

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk