Pamatujete si ještě na ICO? Volně přeloženo jako počáteční nabídka mincí, kterou dělá obvykle začínající firma, aby shromáždila kapitál na financování vývoje. Ten se obvykle zaměřuje na decentralizované aplikace či tokeny pro fungování nového blockchain projektu. Výkonnost ICO projektů a investic do nich se dá v třetím čtvrtletí roku 2018 popsat jako velké zklamání.

Při pohledu na kryptoměnový trh se není čemu divit, že ICO nedosahují ani jen průměrné výsledky. Tento fakt konstatovala i přední agentura na rating a statistická data v oblasti ICO – ICORating.

ICO: Celkové zklamání

67stránkové zprávě firma jednoznačně uvedla, že Q3 2018 nebyl pro ICO ani zdaleka tak úspěšný jako Q2 a Q1″,  a dodává, že výkon tohoto kryptoodvětví se dá označit za celkové zklamání. Dokonce i tokeny projektů, které v roce 2017 zaznamenaly zvýšený zájem a s ním spojený nárůst ceny, jako například EOS, výrazně klesly, což naznačuje, že tato podmnožina kryptoměn jako celek utrpěla silnou ránu, a to ve značné míře.

Na podporu svých tvrzení si výzkumná společnost pomohla statistickými daty. Z nich vyplývá, že v posledních třech měsících byly do 597 projektů vloženy finanční prostředky ve výši $1.8 miliardy. Zatímco se toto číslo může jevit jako obrovská částka, ve srovnání s prostředky získanými ve druhém čtvrtletí to představuje skoro  80% pokles. Konkrétněji, během druhého čtvrtletí tohoto roku získaly ICO projekty až $8.35 miliard, i když byl trh v tomto období ve značné recesi.

Ve zprávě je pokles vyjádřen střední návratností investic (ROI – Return of Investment) ve výši -22 % ve třetím čtvrtletí 2018. To samozřejmě vyjadřuje ztrátu na investici.

Jak se uvádí ve zprávě:

„Stejný ukazatel byl v prvním čtvrtletí plusový, a to 49.32 % a v 2. čtvrtletí již nastoupil negativní trend v podobě -55.38 %.“

Co je důvod tohoto poklesu?

Důvodů, proč projekty utrpěly tak významnou ránu během uplynulého čtvrtletí, je hned několik. ICORating upozornil na výrazný pokles výnosů celého trhu (bear market), snižování úrovně transparentnosti týmů, neschopnost dodat slíbené inovace, dozrávání investorů/fondů, pomalé přijímání blockchain technologie, a co je nejdůležitější, skutečnost, že nařízení a regulace vůči ICO v posledních měsících narůstají.

Právě nedávno se projekty jako Airfox a Paragon dostaly do sporu s Komisí pro burzy a cenné papíry (SEC) kvůli skutečnosti, že se obě společnosti nezaregistrovaly u správného regulátora.

V tomto případě zástupce SEC prohlásil:

„Uvedli jsme, že společnosti, které vydávají cenné papíry prostřednictvím ICO, jsou povinny dodržovat platné stanoviska a pravidla upravující registraci cenných papírů.“

Společnosti Airfox a Paragon byly od té doby pověřeny zaplatit pokutu ve výši $250,000 a odškodnit investory, kteří se podíleli na protiprávním ICO.

Podle ICORating je tento případ jen špičkou ledovce. Vyjádřili se:

„Klíčovým problémem ICO je, že obrovské množství z nich jsou podvody. V červenci 2017 SEC zveřejnila zprávu, v níž se uvádí, že většina, ne-li všechny tokeny, by měla být klasifikována jako cenné papíry, a proto podléhají příslušné regulaci.“

Množství podvodů a jen pár slibných projektů

Firma také upozorňuje na podvody, přičemž konstatuje, že 19 % projektů s již oznámenými ICO vymazalo své webové stránky a profily na sociálních médiích v průběhu třetího čtvrtletí, což není dobré znamení vzhledem k tomu, že „pouze“ 9 % tak učinilo v druhém čtvrtletí. Tyto podvody údajně vybraly dohromady $62.1 milionu.

ČTĚTE TAKÉ:

7 nejčastějších kryptopodvodů a jak se jim vyhnout

Ačkoli toto odvětví vykazuje nedostatečnou výkonnost a je přeplněno podvody, stále se našly i projekty, které skutečně stály za to. London Football ExchangeCryptosolartechAlchemy a 4NEW dokázaly dohromady získat finanční prostředky ve výši $40 milionů, zatímco 16 dalších získalo společně více než $20 milionů.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cointelegraph.com