Vybrat si kryptoměnovou peněženku je prvním krokem k úspěšnému odesílání a přijímání kryptoměn jako Bitcoin, Ethereum, Dash a jiné. V předchozím článku jsme Vám přiblížili, jak kryptopeněženky fungují. V tomto článku se dozvíte o 5 druzích kryptoměnových peněženek a o výhodách a nevýhodách každé z nich.

Vícero druhů kryptopeněženek

Kryptopeněženky mohou být rozděleny do pěti kategorií, každá se vyznačuje různou úrovní bezpečnosti vašich privátních klíčů, výhodami a nevýhodami.

1) Online / webová peněženka

Online peněženky jsou obvykle kryptoměnové peněženky, ke kterým přistupujete prostřednictvím svého webového prohlížeče. Tyto peněženky se jednoduše používají, jsou efektivní, avšak online peněženky jsou neuvěřitelně atraktivní pro hackery a jsou náchylné na útoky.

Coinbase, příklad online peněženky

Výhody:
Nejrychlejší způsob pro realizaci transakcí (bez zpoždění vzniklého komunikací mezi aplikací a sítí). Jsou ideální na uchovávání malých množství kryptoměn. Mnoho z nich podporuje více kryptoměn, dokážou zaměňovat kryptoměny nebo být přímo integrované na kryptoměnovou burzu.

Nevýhody:
Uživatelé jsou zranitelnější vůči  hackerským útokům, podvodům typu phishing nebo útokům typu  DDoS (Distributed Denial of Service). Třetí strana informace o stavu Vašeho konta. Počítač může být nakažený různými viry nebo škodlivým malwarem.

Příklady : Coins.ph, GreenAddress, Coinbase

Pokud byste se chtěli na Coinbase registrovat, využijte tento  doporučující link. Po registraci a nákupu kryptoměn za 100 USD (84 EUR) dostanete Vy i redakce KryptoPortalu zdarma Bitcoin v hodnotě 10 USD. Získáte tak malý bonus a zároveň podpoříte KryptoPortal.

2) Mobilní peněženka

Mobilní peněženky poskytují přístup ke kryptoměnám, kdekoli se nacházíte. Peněženka se nachází přímo ve Vašem mobilním zařízení. Zpravidla poskytují více funkcí, než klasické online peněženky, ale zároveň přinášejí určitá bezpečnostní rizika.

Coinomi, příklad mobilní peněženky

Výhody:
Praktičtější a snadněji použitelné než jiné peněženky. Mobilní peněženky se vyznačují příjemným a jednoduchým uživatelským rozhraním. Skvělé přijímání nebo odesílání kryptoměnových plateb kdykoliv a kdekoliv, a to navíc v reálném čase. Tyto peněženky často nabízejí další funkce přesahující online a hardwarové peněženky, jako například skenování QR kódu pro odeslání platby.

Nevýhody:
Telefony jsou velmi náchylné na bezpečnostní hrozby a relativně snadno napadnutelné a odcidzitelné zařízení. Telefon může být napaden škodlivými  softwary  a viry často se vyskytujícími na veřejných WiFi sítích.  Rovněž se může stát, že si nevědomky stáhnete falešnou aplikaci, jak se stalo v případě burzy Poloniex.

Více o mobilních kryptopeněženkách se dozvíte v našem článku zde.

Příklady: Jaxx, Coinomi, Mycelium

3) Desktopová peněženka

Desktopová peněženka, peněženka nainstalována lokálně na počítači, je považována za o něco bezpečnější alternativu k online (web) peněženkám a mobilním peněženkám. Samozřejmě, ve velké míře závisí na Vašich bezpečnostních návycích. Privátní klíč je v tomto případě uložen ve Vašem počítači. V případech, že použijete počítač, bez přístupu na internet s čistým operačním systémem, desktopová peněženka může být použita jako efektivní cold wallet. Mnoho lidí má doma starý/vyřazený počítač, který by mohl získat uplatnění právě při uchovávání kryptoměn.

Tip: Nezapomeňte na zálohu desktopové peněženky. V případě poruchy zařízení si umíte obnovit peněženku a dostat se k Vaším kryptoměnám.

Exodus, příklad desktopové peněženky

Výhody:
Opravdu  snadné používání. Pokud vaše zařízení nebylo nikdy připojeno na internet, desktopové peněženky mohou být využity pro bezpečné uchovávání kryptoměn ve formě cold wallet. Zvýšená bezpečnost, protože privátní klíče nejsou uloženy na serveru třetí strany.

Nevýhody:
Pokud je zařízení připojeno k internetu, existuje bezpečnostní riziko v podobě nabourání se do počítače nebo infikování různým škodlivým softwarem. Jestliže zapomenete zálohovat vaše data (včetně peněženky) a váš počítač se poškodí, můžete přijít o své kryptoměny. Některé peněženky vyžadují opravdu zvláštní povolení na ochranu osobních údajů (bezpečnostní certifikáty).

Příklady : Exodus, Multibit, Armwork a Bitcoin Core.

4) Hardwarová peněženka

Hardwarové peněženky jsou o něco méně uživatelsky příjemné než webové a mobilní peněženky. Pracuje se s nimi však příjemněji než s papírovými peněženkami a jsou bezpečnější než hot wallets.

Jsou ideální na ukládání velkého množství kryptoměn, se kterými nemusíte často pohybovat. Některé vyžadují baterie, některé z nich mají obrazovky. Společným znakem je však fakt, že privátní klíče jsou uloženy v zařízení a nikdy se nedostanou do online světa. Pokud budete chtít s kryptoměnami pohybovat, budete muset mít zařízení fyzicky u sebe. Proto se hardwarové peněženky obecně považují za nejbezpečnější. Nejznámějšími hardwarovými peněženkami jsou Ledger Nano S a Trezor.

Nejpopulárnější hardwarové peněženky. Zleva doprava: KeepKey, Ledger Nano S, Trezor

Pokud si plánujete pořídit hardwarovou peněženku Trezor nebo Ledger Nano S, využijte následující doporučující linky. Podpoříte KryptoPortal a  přispějete tak k rozvoji a zvýšení kvality Vašeho oblíbeného informačního portálu o kryptoměnách. Děkujeme.

Česká Alza:           Link pro  Trezor                        Link pro Ledger Nano S

Slovenská Alza:   Link pro Trezor                       Link pro Ledger Nano S

Výhody:
Pokud má zařízení obrazovku, je to nejbezpečnější způsob, jak ukládat a posílat kryptoměny (adresa, na kterou odesíláte finance se zobrazí na displeji zařízení). Nejbezpečnější forma uchovávání kryptoměn. Podporují více kryptoměn a ERC-20 tokeny.

Nevýhody:
Pomalejší používání než při desktopových nebo online peněženkách. Bývají často vyprodány.

Příklady: Ledger Nano S, Trezor

5) Papírová peněženka

Papírové peněženky byly před příchodem hardwarových peněženek standardem pro uchovávání kryptoměn ve formě cold wallet. Privátní klíč zná pouze majitel peněženky a  není uložen online na žádném serveru.

Papírové peněženky se považují spolu s hardwarovými peněženkami za nejbezpečnější formy uchovávání kryptoměn, protože bezpečnost je plně v rukou vlastníka. Informace o papírové peněžence nepodléhají chybám souvisejících s počítači, jako je náhodné vymazání disku nebo hacknutí.  Kromě toho, některé papírové peněženky umožňují extra úroveň ochrany v podobě ochrany privátního klíče heslem.

Příklad papírové peněženky, na níž je napsán private key.

Výhody:
Jedna z  nejbezpečnějších peněženek, co se týče počítačového útoku. Údaje ani soukromé klíče nejsou uloženy v počítači ani na serveru třetí strany.

Nevýhody:
Disponovat s kryptoměnami uloženými v papírové peněžence je složitější, vyžaduje se program na komunikaci s blockchainem.

Příklady: BitAddress.org a Bitcoin Armory vám pomohou vytvořit a vytisknout si papírovou peněženku.

Peněženka s několika měnami

Některé kryptopeněženky dokáží uchovávat více druhů kryptoměn, takové kryptopeněženky se nazývají multi-kryptoměnové peněženky (anglicky Multi-Currency Wallet). Mezi multi-kryptopeněženky patří například i Exodus nebo Lerdger Nano S, které podporují Bitcoin, Ethereum, Dash, EOS a mnohé jiné. Některé peněženky navíc dokáží zaměnit „kryptoměnu A“ za „kryptomenu B“. Pokud byste Váš Bitcoin chtěli zaměnit za Litecoin, můžete to udělat v rámci peněženky, které nabízejí tuto vlastnost. Jednou z takových peněženek je i zmiňovaná  Coinomi.

Závěr

Neexistuje lepší nebo horší typ kryptoměnové peněženky. Každá má unikátní výhody i nevýhody. Při výběru té správné pro Vás záleží hlavně na tom, co od ní očekáváte a na jaké účely ji budete používat. Většina uživatelů kryptoměn vlastní několik peněženek. Mobilní peněženku na okamžité platby za zboží v obchodech, online peněženku pro obchodování na burzách a hardwarovou/papírovou peněženku na dlouhodobé uložení kryptoměn. Pamatujte, dbejte na bezpečnost. Své privátní klíče si dobře hlídejte, neukládejte si je do textových souborů v počítači. Ideální je mít privátní klíče zapsané na papíře/USB klíči (flashka) a uloženy na více bezpečných místech.