MetaMask není jen další Ethereum peněženka, ale je to most, který Vám umožní přístup k distribuovaným aplikacím. Ethereum dApps můžete spouštět přímo v prohlížeči bez nutnosti úplného Ethereum uzlu. MetaMask také poskytuje uživatelské rozhraní pro správu Vašich identit na různých stránkách či podepsání blockchainových transakcí.

Jaký problém MetaMask řeší?

Aktuálně se kryptotrh skládá z více než 1,500 různých kryptoměn a 545 z nich je považováno za tokeny. Tokeny jsou v tomto případě kryptoměny založené na jiné platformě, jako je například Ethereum.

Okolo 80 % z těchto 545 tokenů jsou ERC20 kompatibilní tokeny hostované na Ethereum blockchainu. S takovým velkým množstvím je určitě snadné se ztratit v moři různých peněženek.

A přesně tady přichází na scénu MetaMask. Tato peněženka umožňuje bezpečně uložit různé množství tokenů v pohodlí Vašeho vlastního prohlížeče, aniž byste museli mít nainstalovány desítky různých peněženek.

Samozřejmě MetaMask není jediná peněženka svého druhu. Můžete najít další aplikace, které se zaměřují na řešení téhož problému – nutnost vlastnit a spravovat různé peněženky pro různé tokeny. Zmíníme alespoň pár alternativ k MetaMask. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří:

Proč byste měli používat MetaMask?

Zde je několik důvodů, proč byste měli používat MetaMask namísto zmíněných alternativ:

1) MetaMask vytvoří soukromý 12frázový klíč (seed), který je přístupný přes Váš prohlížeč. Máte plnou kontrolu nad svými soukromými klíči, které mohou být použity pro přístup k prostředkům odkudkoliv.

2) MetaMask umožňuje držet jakýkoliv ERC-20 token v jedné peněžence a také umožňuje snadno zobrazit stav účtu na Ethereum blockchainu.

3) Přes MetaMask můžete interagovat s Ethereum blockchainem bez nutnosti jej stáhnout a synchronizovat na počítači, nebo bez toho, aniž byste měli spuštěný separátní software, který je k tomu obvykle potřebný. MetaMask dává Vašemu prohlížeči schopnost číst a pochopit dApps (decentralizované aplikace). Kompletní list decentralizovaných aplikaci, které podporuje MetaMask naleznete zde.

4) MetaMask umožňuje přístup ke službě  EtherDelta, decentralizované směnárně, přímo z Vaší peněženky. Není třeba vkládat nebo vybírat prostředky ze směnárny, neboť komunikuje přímo s rozšířením MetaMask. Takže je umožněno obchodovat přímo ve Vašem prohlížeči.

Jak používat MetaMask?

Zmínili jsme některé nejdůležitější vlastnosti peněženky MetaMask. Pojďme se podívat, jak tuto peněženku používat.

Na začátek je třeba stáhnout rozšíření do prohlížeče, které je dostupné na metamask.io, nebo v případě Google Chrome přes správce rozšíření. MetaMask současně podporuje i prohlížeče Opera a Firefox. Také ji najdete v  decentralizovaném prohlížeči Brave.

Vytvoření nové peněženky.

Jakmile máme rozšíření staženo a nainstalováno, můžeme snadno vytvořit nový „VAULT“, což je peněženka, ke které máme přístup pomocí speciální 12slovní fráze (seedu).

12slovní fráze – Seed.

 

Uživatelské rozhraní MetaMask.

Tato fráze se zobrazuje v procesu vytváření účtu, takže je třeba se ujistit, že ji máte zálohovanou na bezpečném místě. (Nejlepší je zapsat si ji na papír a uložit na bezpečné místo.) Pokud máme seed zapsaný, můžeme začít MetaMask plnohodnotně používat.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk