Spoluzakladatel projektu Ethereum Vitalik Buterin má v plánu rozšiřovat a škálovat samotnou síť, aby udržela přibližně 3,200% nárůst objemu transakcí. To vše bez použití technologií druhé vrstvy, jakou je například i Plasma.

Ethereum jako blockchainová síť už začíná vážně trpět. Vyřešení problému  škálovatelnosti ETH se stalo prioritou vývojářů i celé komunity.

Ve svém nedávném příspěvku na výzkumném fóru ETH spoluzakladatel Etherea  Vitalik Buterin hovořil o řešení otázky škálovatelnosti pomocí technologie ZK-SNARKS (Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge). ZK-SNARKS je tatáž kryptografická technologie, která pohání ZCash, kryptoměnu zaměřenou na soukromí a anonymitu.

Až 500 transakcí za sekundu

Buterin řekl, že použití ZK-SNARKS může výrazně zvýšit kapacitu sítě Ethereum. Podle něj může ETH pomocí této technologie dosáhnout až 500 transakcí za sekundu. To je více než 30násobné navýšení aktuální kapacity sítě. Ta dnes dosahuje 15 transakcí za sekundu, což už dávno nestačí nárokům sítě. Důležité ale je, že se tak může stát bez použití řešení druhé vrstvy či side-chainů (bočních řetězců), jako je Plasma nebo Raiden.

„Existují dvě třídy uživatelů: (i) transaktor (transactor) a (ii) překladatel (relayer). Překladatel vezme sadu operací od transaktorů a všechny jejich kombinované vloží do jedné transakce a vytvoří tak ZK-SNARK na prokázání platnosti (validnosti). Následně publikuje tento ZK-SNARK spolu s transakčními daty ve vysoce komprimované formě do blockchainu. Relayer je odměněn ve formě transakčních poplatků od transaktorů.“

Technologie ZK-SNARKS tedy umožňuje přenosovým uzlům ověřit správnost výpočtů, aniž by je reálné musely provést“ nebo zjistit, co bylo provedeno“Buterin upřesňuje, že překladatelé dokáží najednou zpracovat transakce a následně zveřejnit jakýsi jejich odlitek – ZK-SNARK, aby prokázali jejich platnost. To výrazně sníží množství dat uložených v blockchainu a současně to  udrží všechny transakce přímo na hlavní síti.

Buterin zatím odhaduje, že integrace ZK-SNARKS by síti Ethereum umožnila zpracovat maximálně okolo 500 transakcí za sekundu, a to je ze současného standardu 15 transakcí za sekundu docela slušné zlepšení. To představuje 3,200% nárůst síťové kapacity, ale i pokrok ve škálování přímo na hlavní větvi blockchainu. Zmíněné řešení jako Plasma a Raiden  používají dodatečnou vrstvu a zvyšují kapacitu sítě tím, že většinu transakcí přesouvají pryč z hlavní sítě. Při použití všech těchto řešení v tandemu, pokud opravdu budou někdy spuštěna, by přineslo ještě výraznější zlepšení.

Ethereum musí začít škálovat, pokud chce být součástí masové adopce

Taková zlepšení škálování jsou rozhodující, pokud Ethereum doufá, že dosáhne masovou adopci. Decentralizované aplikace (dApps), které běží na ETH síti, se velmi trápí s dosažením rozsáhlejšího přijetí a pouze několik projektů (většinou decentralizované burzy) má více než 500 denních uživatelů.

Pokud jedna nebo i více dApps dosáhnou velkou uživatelskou základnu, rychle by to ucpalo celou síť Ethereum a výrazně by to zvýšilo poplatky za zpracování transakcí. Podobný scénář se už odehrál minulý prosinec krátce po spuštění dApp – CryptoKitties. Na svém vrcholu měla dAppka přibližně 14,000 denních uživatelů, což je ve srovnání s tradičními webovými aplikacemi nepatrné množství, ale dostatečné na to, aby viditelně narušilo schopnost uživatelů interagovat s Ethereum sítí. Jeden startup dokonce odložil své ICO (počáteční nabídku mincí) s odvoláním na přetížení sítě spojené s CryptoKitties mánií.

Buterin není prvním vývojářem, který naznačoval, že adaptace technologie Zcash na Ethereum by mohla jejich protokol udělat robustnějším. Na začátku roku 2017 spustila skupina složená z výzkumníků z obou organizací projekt „Alchemy“. Jednalo se o iniciativu, která by pomohla se zavedením zero-knowledge důkazů do Etherea. To mělo pomoci anonymizovat protokol se zvláštním zaměřením na to, aby smart kontraktové aplikace, jako např. elektronické hlasování, mohly být prováděny transparentně, aniž by bylo obětováno soukromí uživatelů. Dříve se skupina snažila vybudovat decentralizovanou burzu, která by umožnila přímé transakce mezi oběma blockchainy.

Nápady by tedy byly. Jelikož se jedná o velmi náročný a specifický problém, výsledky se možná nedostaví tak brzo, jak by uživatelé či vývojáři chtěli.

Zdroj: ccn.com