Nejznámější blockchainové sítě Bitcoin a Ethereum bojují od svého počátku s problémy škálovatelnosti. Možná škálovatelnost nepředstavovala problém v samotných začátcích blockchainů, ale dnes je to překážka číslo jedna pro masové osvojení a každodenní používání kryptoměn.

Se schopností zpracovat 10 až 15 transakcí za sekundu (TPS – transactions per second) se Ethereum připravuje ke spuštění očekávaných řešení druhé vrstvy, které údajně umožní síti dosáhnout až milion transakcí za sekundu.

Blockchain s miliony uživateli

Ve snaze překonat problémy s přetížením sítě a celkovou propustností, vyvinuli vývojáři Etherea dvě primární řešení nazvané Sharding a Plasma, které společně pracují s cílem zvýšit transakční kapacitu sítě.

Vizuální znázornění, jak funguje Sharding

V nedávném OmiseGO AMA (Ask Me Anything) Vitalik Buterin uvedl, že zmíněné zlepšení se v současnosti testují na testovací síti Ethereum na podporu decentralizovaných aplikací (dApps) s miliony uživateli.

Řešení Sharding a Plasma

Sharding je řešení škálování, které využívá tzv. shards anebo micro-chains na zpracování jednotlivých typů transakcí na Ethereum blockchainu. Klasifikací transakcí na jednotlivých řetězcích v rámci hlavní blockchain sítě je třeba ověřit příslušnou transakci pouze skupinou uzlů, a ne celou sítí.

Sharding tedy odstraňuje potřebu zpracování každé transakce celou sítí, což samozřejmě bude mít za následek zvyšování TPS na hlavní Ethereum síti.

Podobně jako Lightning Network při Bitcoinu, Plasma přidává druhou vrstvu sítě mimo hlavní chain, aby rychleji zpracovala vysoce-objemné smart kontrakty.

Plasma odděleně využívá síť prostřednictvím tzv. child chainů, které zpracovávají transakce odděleně od hlavního řetězce a aktualizují celou síť až po dokončení transakcí.

Každý takový „dětský podřetězec“ má stejnou funkčnost jako hlavní Ethereum protokol, který umožňuje zcela decentralizovaným aplikacím běžet bez přetížení na své vlastní větvi blokchainu.

30. května se konala diskuse OmiseGO AMA na YouTube, kde Buterin vysvětlil, jak tyto dvě řešení fungují a spolupracují:

„Důvod, proč si myslím, že se vrstva 1 a vrstva 2 [ETH sítě] navzájem doplňují je ten, že pokud se podíváte na matematiku, můžete vidět zvyšování škálovatelnosti prostřednictvím vylepšení vrstvy 1 a vylepšení vrstvy 2, které se nakonec navzájem násobí. Pokud si vezmete řešení Sharding, jen toto řešení může zvýšit škálovatelnost Ethereum sítě faktorem 100 nebo dokonce ještě více. avšak pokud k tomu přidáte Plasmu, znamená to, že děláte nejen 100 násobek množství aktivity, ale děláte 100 násobek množství vstupů, množství výstupů a samostatných výsledků.“

Důležitá je tedy kooperace těchto dvou řešení pro dosažení maximálního účinku v síti. Stonásobné zrychlení pomocí jednoho řešení a stonásobné zrychlení pomocí řešení druhého, přinášejí dohromady zrychlení sítě 10,000 násobně. Přitom všem se pochopitelně musí zachovat bezpečnost v protokolu Ethereum, aby se podařilo vytvořit decentralizovaný ekosystém, který může potenciálně podporovat jeden milion transakcí za sekundu.

Buterin přidává do svého prohlášení vliv komplexních škálovacích řešení na síť Ethereum:

„Takže pokud dostanete 100x zrychlení od Shardingu a 100x zrychlení od Plasmy, tato řešení vám získají 10,000x lepší škálovatelnost, což v podstatě znamená, že blockchainové sítě budou dostatečně výkonné na to, aby zvládly nápor většiny aplikací.“

Celou diskusi v anglickém jazyce naleznete zde:

Zdroj: cryptoslate.com