Na nedávné konferenci o kryptoměnách Blockchain Connect Conference vystupoval i charismatický zakladatel Etherea Vitalik Buterin. Ten využil této příležitosti i na to, aby zaútočil na konkurenty Etherea, jako jsou například EOS, NEOTRON.

Buterin na přednášce řekl:

„Takže, všiml jsem si, že tu koluje mnoho mylných představ. Protože existuje mnoho podobných, a upřímně, špatných kryptoprojektů, které se vám pokoušejí namluvit: „Víte, proto, že používáme nový způsob na řešení double-spend problému, můžeme zpracovat 5,000 transakcí za sekundu.“ A PoW (Proof of Work) dokáže zpracovat jen 15.“

Buterin dále tvrdí, že dosahování konsensu je to hlavní, když mluvíme o schopnosti blockchainu zpracovávat transakce. Dále pokračuje:

„Je v tom všem hodně zmatku a omylů, protože účelem konsensus algoritmu není urychlit blockchain. Účelem tohoto algoritmu je udržet blockchain bezpečný. Princip PoW se stává nebezpečným, pokud počítače utratí více než přibližně 10 % času těžbou a ověřováním bloků. Bitcoin-NG nebo různé formy PoS (Proof of Stake) protokolů mohou být potenciálně bezpečné, pokud bychom se uměli dostat nad 10 %. Rozdíl je však stále velmi malý.“

Ostatní smart kontraktové platformy jsou centralizované hromady odpadu

Vitalik dále zaútočil na blockchainy, které uvedly výrazně agresivnější tvrzení o jejich potenciálním objemu transakcí:

„Když projekt tvrdí, že dokáže zpracovat 3,500 TPS (transakcí za sekundu), protože má jiný algoritmus… to, co opravdu myslí, je: „Jsme centralizovaná hromada odpadu, protože máme jen 7 uzlů, které to celé řídí.“

Poslední tvrzení se zdá být narážka na projekt NEO, který má skutečně jen 7 uzlů na potvrzování bloků. Zatímco síť NEO je blockchain pro inteligentní smlouvy, jeho záměr je zcela odlišný od záměru sítě Ethereum. NEO totiž nemá v plánu stát se „světovým počítačem“ stejným způsobem jako Ethereum. Nelze těžit a nemá mechanismus na vytváření nových tokenů.

Po krátkém potlesku řekl Buterin, že existují „dobré, legitimní způsoby, jak urychlit blockchain.“ Nevyužil to však jako příležitost ke zmírnění tónu. Namísto toho ještě přitvrdil a řekl, že nejlepší způsoby, jak urychlit blockchain, jsou řešení škálování první a druhé vrstvy pro Bitcoin a Ethereum.

Vitalik říká, že jeden z problémů, který může Ethereum řešit, je latence – čas potřebný k dosažení konsensu v síti. Ethereum se může dostat od bodu, aby nemuselo čekat jednu minutu na konsensus, ale jen šest sekund. Musel by tím však trochu upustit z bezpečnostních nároků, ale rychlost na úkor bezpečnosti není cesta, kterou se chce ubírat.

Škálování sítě Ethereum se stalo horkým tématem během boomu ICO (Initial Coin Offering) v roce 2017 a na začátku roku 2018. Transakční poplatky a zpoždění raketově vzrostly v průběhu různých ICO. Otázka, zda by síť Ethereum mohla skutečně zvládnout zvýšený objem transakcí v důsledku ICO, byla často opakovaná, což vedlo k vývoji různých řešení škálování, včetně některých, která byla poháněna tokeny typu ERC-20, jako je například Raiden.

Ethereum vs. EOS – Která platforma je lepší?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ccn.com