Ethereum (ETH) je podle tržní kapitalizace aktuálně druhou největší kryptoměnou na světě. Zároveň jde o oblíbenou kryptoměnu i mezi burzami. A oproti jiným kryptoměnám se obchoduje ve více párech.

Vitalik Buterin: Projekty jako TRON a EOS jsou centralizované hromady odpadu!

Cena ETH, stejně jako i Bitcoinu (BTC), v prosinci 2017 vyletěla do obrovských čísel, téměř k hodnotě $1,400. Bitcoin v té době dosahoval svého vrcholu – $20,000. Po roce však ETH dosáhlo svého „dna“, tak jako i mnoho jiných kryptoměn.

Zakladatel Ethereum sítě a kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin si myslí, že jeho projekt má mnohem více výhod oproti Bitcoinu, což hrdě ilustroval jednoduchými slovy „druhá generace blockchainu“. Podle něj má ETH potenciál stát se nejdůležitějším altcoinem na světovém trhu.

Buterin: Byl jsem zainteresován do Bitcoinové komunity

Vitalik vysvětlil, že původně byl po dobu dvou let aktivně zapojen v Bitcoinové komunitě. Také se zapojil do různých kryptoprojektů. Po nějaké době však opustil univerzitu a začal se plně věnovat aktivitám spojeným s vývojem vlastní blockchainové technologie.

Vitalik si později uvědomil, že BTC se může rozvíjet. Začal studovat možnosti, jak zvýšit kapacitu Bitcoinu, ale nakonec se rozhodl udělat o krok navíc. Vitalik chtěl vyvinout nový, efektivnější blockchainový projekt. Vývoj, který začal s ETH projektem, otevřel uživatelům nové možnosti – tak jako smartphony změnily sociální chování lidí.

Zakladatel ETH chtěl vysvětlit, jak vůbec přišel k nápadu vytvořit Ethereum blockchain:

„Hned po univerzitě jsem si začal uvědomovat, že blockchain nabízí mnohem více možností než jen peer-to-peer digitální měnu. Bylo to něco, na co v té době přišlo i mnoho jiných lidí.

Tehdy jsem přišel s nápadem, který stojí za Ethereum projektem. Pochopil jsem, že blockchain je vestavěný programovací jazyk. To mi přišlo jako nejjednodušší a nejlogičtější způsob vytvoření platformy, která může být použita pro mnoho druhů aplikací.“

Kalkulačka vs. smartphone

Vitalik přirovnává rozdíl mezi Ethereem a Bitcoinem k rozdílu mezi kalkulačkou a smartphonem. Zatímco BTC umí dělat dobře jen jednu věc (jako kalkulačka), ETH dává uživatelům a vývojářům široký rámec možností díky smart kontraktům a decentralizovaným aplikacím dApps.

Vitalik říká:

„Zamyslete se nad rozdílem mezi kapesní kalkulačkou a smartphonem. Kalkulačka dělá jednu věc, a tu dělá dobře. Lidé však chtějí dělat i všechno ostatní. Pokud máte smartphone, tak kalkulačku máte jako aplikaci, přehrávač hudby máte jako další aplikaci, webový prohlížeč je také aplikace a mnoho jiných.“

Síti Ethereum se teprve nedávno KONEČNĚ podařilo úspěšně implementovat  Constantinople hard fork sítě. Tento významný krok ETH komunity přináší Ethereum 2.0 blíže k cíli. Může to být první krok ke škálovatelné, rychlé a efektivní blockchainové síti s kapacitou zpracování až do jednoho milionu transakcí za sekundu. Takové jsou alespoň vize. Uvidíme, zda se je podaří naplnit.

Constantinople a St. Petersburg jsou dva hard forky sítě ETH, které mají zvýšit její efektivitu a ovlivnit specifikace hlavního protokolu sítě, standardy smart kontraktů a aplikací. Uživatelé by měli očekávat levnější transakční poplatky pro určité operace na síti.

Zprávy ze světa kryptoměn: Ethereum hard fork, predikce růstu trhu a novinka od Coinbase

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: coinspeaker.com