Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin předložil návrh na zvýšení odměny, která bude vyplácena po přechodu sítě z nynějšího konsenzus algoritmu Proof-of-Work na dlouho očekávaný Proof-of-Stake.

příspěvku, který byl publikován 20. dubna na GitHubu, se Buterin vyjádřil, že  odměna za „staking“ mincí by měla být vyšší, než se původně navrhovalo. Z toho plynoucí vyšší roční míra návratnosti by více motivovala uživatele sítě, aby se zapojili do procesu validace a tím pádem přispívali k její vyšší bezpečnosti.

11 Ethereum faktů, o kterých jste možná nevěděli

Možný výnos se bude pohybovat od 1.56 % až do 18.10 %

Návrh zobrazuje různé scénáře, přičemž pokud by obnos mincí určených na staking činil 1 milion ETH, do oběhu by se každoročně dostalo 181,019 nových Etherů. Míra návratnosti by takovém případě představovala pro investory až 18.1 %. Na opačném konci tabulky je znázorněn příklad, který vychází z maximálního množství (2,097,152) nově emitovaných ETH za rok. V tomto případě by muselo být do stakingu vloženo 134,217,728 Etherů. Při tomto scénáři by se míra výnosnosti snížila na 1.56 %.

V tabulce níže jsou uvedeny i další příklady, které ukazují poměr vložených Etherů vůči maximálnímu ročnímu úroku, který může investor dosáhnout. Nově představené schéma odměňování investorů se již setkalo s velkým zájmem a podporou na více sociálních sítích včetně komunity na Redditu.

Zdroj: eth2.0 proposal #971, GitHub

Justin Drake: Na zabezpečení sítě je potřeba 32 milionů ETH

Podle vývojáře sítě Ethereum Justina Drakea by ideální stav nastal tehdy, jestliže by se pro „staking“ podařilo docílit hodnotu 32 milionů ETH. Z dlouhodobého hlediska by právě toto množství bylo dostatečné k docílení přiměřené bezpečnosti sítě. Při takovém scénáři by investoři mohli očekávat přibližně 3.2% roční míru návratnosti. Pokud by se naplnila Drakeova slova, ročně by přibylo téměř milion nových Etherů.

Pokud vycházíme z údajů, že Coinbase a Binance disponují přibližně po jednom milionu ETH a Poloniex cca 2 miliony, tak v případě, že svým klientům povolí staking, bude více než jisté, že hranice 5 milionů bude snadno dosažitelná.

Na přiblížení se k číslu, které uvedl Drake, to však zdaleka nestačí. Je tedy důležité, jak zareagují další burzy, respektive zda nynější nadšení komunity přetrvá a investoři motivováni ročním výnosem budou v dostatečném množství „stakovat“ své coiny.

Buterin chce zásadně snížit energetickou náročnost

Zatím není jisté, kdy přesně přejde Ethereum na koncept Proof-of-Stake. Z toho vyplývá, že uvedená míra odměňování investorů se může do té doby ještě změnit. Nic to však nemění na tom, že tento přechod je největší prioritou vývojářů. Ještě počátkem tohoto roku Vitalik Buterin uvedl, že do konce roku chce snížit spotřebu energie při zpracování transakcí až o 99 %.

Podle propočtů totiž síť Ethereum spotřebuje na zpracování jedné transakce 44.2 KWh. To ročně představuje přibližně 7.737 TWh. Podle některých studií se tak  uskutečnění jedné transakce energeticky vyrovná spotřebě americké domácnosti po dobu 1.5 dne.

Bitcoin spotřebuje ročně 0.22 % ze světové spotřeby energie, Ethereum chce snížit energetickou náročnost o 99 %

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptonewmedia.press