Zakladatel Ethereum sítě Vitalik Buterin přišel s nečekaným návrhem, jak etheru dočasně pomoci s jeho problémem škálování. Vitalik překvapivě navrhuje, aby se během vývoje Ethereum 2.0 verze používala konkurenční Bitcoin Cash síť. 

Konkurenční blockchain síť jako dočasná výpomoc

Vitalik Buterin musel mít tento týden velmi otevřenou mysl, když přišel s radikálním návrhem řešení pro Ethereum škálování. Použitím Bitcoin Cash blockchainu chce Ethereum síti poskytnout dočasnou datovou vrstvu, v níž by se prováděla verifikace.

Buterinův návrh nasadit konkurenční blockchain síť, jako krátkodobé řešení problému se škálováním ETH, je dost kontroverzní. Ethereum a Bitcoin Cash (BCH) jsou dvě největší blockchain sítě, které svým uživatelům umožňují vytvářet smart kontrakty. Vytvoření hybridní verze ETH a konkurenční technologie přináší otázky, zda je vůbec ETH síť potřebná a jestli má vůbec význam se s ní zabývat.

Buterin se na ETH výzkumném fóru vyjádřil, že jde jen o dočasnou výpomoc na zlepšení blockchainu v době, kdy ETH vývojáři pracují na Ethereum 2.0 verzi. Plánovaný upgrade, který by měl dramaticky zrychlit Ethereum blockchain a zlepšit škálování sítě, by se měl uskutečnit začátkem roku 2020. Vývojáři ETH na něm pracují již nejméně dva roky.

Ethereum 2.0: Spuštění nové verze je naplánováno na 3. ledna 2020

Vitalik na fóru vysvětluje:

„Nová škálovatelná datová vrstva Ethereum 2.0 bude mít rychlost přenosu dat 10 MB / sekundu, což je nejvíc ze všech existujících blockchainů. Mezitím však můžeme pracovat s blockchainy, které nabízejí nižší poplatky než ETH. Právě BCH perfektně splňuje všechny podmínky. BCH rychlost je 53.33 kb / sekundu, oproti ETH rychlosti, která je jen 8 kb / sekundu. Dále má velmi nízké poplatky, zejména ve srovnání s BTC sítí. Mechanismy, které ověřují BCH bloky, již existují v rámci ETH. BCH komunita se navíc jeví být velmi přátelská ke všem uživatelům jejich sítě, pokud se platí poplatky…“

Veřejnost je k tomuto řešení skeptická

Buterinův návrh se na sociálních médiích setkal se šokujícími reakcemi nebo nedůvěrou. Členové komunity reagovali rychle a hned přinesli několik nedostatků, které podle nich tento návrh má.

Vedoucí blockchainový architekt Rick Dudley na svém Twitter účtu reagoval slovy:

„Kéž bych si nic z tohoto nepřečetl. Napadá mě hned 5 různých věcí, které bych navrhl dříve, než bych přišel s něčím takovým jako Vitalik. Také neberu tento jeho návrh seriózně“

Ethereum UX designér Alex van Sande si zase myslí, že šlo jen o žert:

„Myslím si, že když jste někdo jako Vitalik, můžete si udělat aprílový žert, kdy se vám zachce.“

Bitcoin Cash vznikl z konfliktu mezi bitcoinovými těžaři a vývojáři a jejich různými pohledy na platformu a potřebu škálování. BCH prosazuje fundamentalista Roger Ver a jeho síť je charakteristická větší velikostí bloků a rychlejšími transakcemi.

Bitcoin Cash: Peer to Peer elektronické peníze

Buterin poznamenal, že BCH má sice své nedostatky, včetně 10minutového mining času pro každý blok, ale navrhl, aby se Ethereum inspirovalo technikami BCH jako například Avalanche pre-konsenzus, který zabraňuje dvojitým výdajům.

Možná ještě kontroverzněji Buterin navrhl, aby existovaly takové vlastnosti, jako jsou snížené náklady na GAS v Ethereum Classic, fork samotného etheru, které by se mohly prozkoumat také.

Buterinovy komentáře vyvolaly určité obavy, že slibovaná vylepšení škálovatelnosti jsou ještě více v nedohlednu, než se plánovalo.

Další uživatel na Twitteru Grubles okomentoval Vitalikův návrh následovně:

„Buterin jednoduše naznačuje, že ETH 2.0 ještě není za rohem. ETH 1.0 nelze a nebude škálovat. Nikdo nepoužívá BCH a on si myslí, že je dobrý nápad použít jej dočasně pro ETH.

V tomto ohledu bych byl trošku znepokojen.“

Ethereum Foundation však stále tvrdí, že upgrade 2.0 se neopozdí a jeho realizace by se měla uskutečnit v 1. čtvrtletí 2020. Vitalik Buterin je člověk s opravdu velmi otevřenou myslí, a proto asi dosáhl toho, čeho dosáhl. Uvidíme tedy, zda i tento kontroverzní návrh myslel opravdu vážně nebo šlo jen o jeden z jeho „crazy“ nápadů.

Vitalik Buterin navrhuje v souvislosti s přechodem na Proof-of-Stake zvýšení odměny za staking

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: decrypt.co