Podle Vitalika Buterina, spoluzakladatele blockchain sítě Ethereum, jsou dny, kdy kryptoměnový trh zažíval tisícinásobné nárůsty cen, jaké jsme mohli zažít v 2017, nenávratně pryč.

Buterin se pro Bloomberg vyjádřil, že povědomí o kryptoměnách a blockchain technologii dosáhlo svého vrcholu v prosinci 2017. V té době ceny hlavních kryptoměn jako Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) a Bitcoin Cash (BCH) dosáhly 10 až 300 násobné výnosy.

Vitalik Buterin prohlásil:

Blockchain sféra se dostává do bodu, kdy naráží na svůj strop. Pokud byste si popovídali s průměrně vzdělaným člověkem, určitě už každý  alespoň jednou slyšel o blockchainu. Možnost dalšího 1,000 násobného nárůstu je tak nepravděpodobný.

Přechod od propagace ke skutečnému přijetí

Loňská bublina, která způsobila koncem roku velký rozruch v kryptosféře, vedla ke značnému zvýšení zájmu o kryptoměny  jako o nově vznikající třídě aktiv. Podle Buterina se ale tato sféra v příštích letech zaměří spíše na její využitelnost a dostupnost než na její propagaci a zviditelnění se.

Buterin vysvětluje, že strategie, která byla zaměřena na propagaci blockchain technologie a kryptoměn pro široké publikum, dosáhla svého maxima. Nastal tak čas zaměřit svou aktivitu na zlepšování infrastruktury a decentralizovaného systému. Důležitější bude propagace aplikaci (dApps) a protokolů, aby tak byli zákazníci motivováni přidat se k platformám založeným na blockchainu.

Vycházejte z toho, že lidé mají zájem o skutečně fungující aplikace týkající se reálné hospodářské činnosti. Strategie propagace blockchainu širší zákaznické základně se blíží ke svému konci.

Graf znázorňuje roční kapitalizaci všech kryptoměn:

Zdroj: coinmarketcap.com

Experti přišli v období medvědího trhu s různými scénáři toho, jak by se ceny kryptoměn mohly vyvíjet koncem roku 2018. Tom Lee prohlásil ještě koncem srpna, že BTC „by mohl koncem roku doslova vystřelit“, přičemž se odvolává na korelaci mezi cenou a vznikajícími trhy. Předpokládá, že cena by dokonce mohla dosáhnout výšky až $25,000 a to ještě tento rok.

V této souvislosti se vyjádřil i Roger Ver, který řekl, že aktuální probíhající recese  mu vůbec nepřijde jako krach, protože cena BTC je stále o 58 % vyšší než loni a o  1,048 % vyšší, než byla před dvěma lety.

Síť se musí stát přístupnou pro uživatele

V nadcházejících měsících a letech bude pro vývojáře dApps hlavním cílem dosažení mainstream adopce. Dále zajištění toho, aby bylo využívání decentralizovaných systémů stejně bezproblémové jako využívání centralizovaných platforem.

Vezměme si aplikaci jako Peepeth, která je jistou decentralizovanou alternativou k platformě Twitter. Peepeth vyžaduje při každém zveřejnění informací do hlavní ETH síti zaslání určitého množství ETH nebo GAS.

Jednoduchý přechod z hotovostních peněz na kryptoměny se může zdát jako složitý a technicky náročný proces. Požadovat od uživatelů, aby využívali MetaMask na zpracování GAS přes Ethereum síť je rovněž dosti komplikované.

Výkonný ředitel kryptoměnové burzy Kyber Network, Loi Luu se nedávno vyjádřil, že dApps budou muset vylepšit zejména své uživatelské rozhraní, aby tak zdokonalily a zjednodušily proces využívání systémů založených na blockchain technologii.

Myslím si, že uživatelské rozhraní není dostatečně dobré. Uživatelé nejsou obeznámeni s decentralizovanými burzami. Více znají Binance nebo Bittrex. Proto jsme chtěli naše rozhraní opravdu zjednodušit, aby se každému používalo velmi jednoduše. Nezaměřujeme se tak na decentralizovaný aspekt. Své úsilí směřujeme více na aspekt použitelnosti.

Zlepšení na straně protokolů a dApps

Otevřená skupina vývojářů pro Ethereum se z protokolového hlediska momentálně snaží o implementaci Sharding a Plasma řešení, které očekávají masivní nárůst škálovacích možností na ETH síti.

Další projekty jako Cardano a Zilliqa pracují na Proof-of-Stake (PoS) řešeních či řešeních týkajících se Shardingu jako alternativám k Plasmě.

Obecně potřebují dApps a decentralizované systémy mnoho zlepšení. Týká se to zejména uživatelského rozhraní, jakož i aplikace samotné. Pokud chtějí zaujmout širokou základnu uživatelů, měli by své platformy sjednotit.

Zdroje: ccn.com, cointelegraph.com