V rámci naší nové víkendové rubriky jsme pro Vás vybrali pět ICO coinů. Nejsou zajímavé svou cenou, neohromí svou vizí a nejsou ani vhodnou investiční příležitostí. Všech pět však patří na pohřebiště coinů. Místo, kde končí neúspěšné a podvodné projekty. A s nimi i peníze investorů, kteří se nechali zlákat líbivými slovy ve white paperu ohledně budoucích výnosů a turbulentního růstu.

Pohled do historie

Podle statistické stránky coinmarketcap.com je na trhu aktuálně 2,066 kryptoměn. Pokud se podíváme trochu do historie a porovnáme období před koncem kalendářního roku, zjistíme, že toto číslo neustále narůstá. V prosinci 2013, kdy se  Bitcoin prodával za zhruba $700, mu konkurovalo jen 40 dalších kryptoměn. Už za rok na to jich bylo 529. Tedy 1,190% nárůst nových projektů, které se snažily prorazit na trh. Mírný útlum nastal během roku 2015. Tehdy jejich celkový součet činil 580 kusů.

V podobném duchu se nesl i rok 2016 (620 kryptoměn na trhu), ale ten pravý boom nastal během toho minulého. K 31.12.2017 existovalo 1,274 projektů, z nichž každý se snažil přijít s jedinečným řešením, bez kterého se Vy nebo Vaše firma neobejdete.

Na celém světě existuje přibližně 180 státních měn. Je skutečně více než 10násobný počet kryptoměn nutný k tomu, aby postupně vytvořily alternativu vůči klasickým měnám?

Ano, můžeme je rozdělit na jednotlivé oblasti, na které se orientují. Získáme tak skupiny coinů zaměřených na platby, coiny orientované na soukromí, tokeny související s data managementem, či měny, které cílí na sféry médií, gaming a sociální sítě.

Zdroj: blockchaincenter.net

Přesto musí být každému jasné, že v tomto enormně velkém moři projektů se nachází množství takových, které svůj cíl nikdy nenaplní. Jedině, že by jejich záměrem bylo svézt se na populární vlně kolem kryptoměn, obohacení se na investorech a tiché ukončení své činnosti, než se jejich scam produkt provalí na veřejnost.

Zrod a zánik coinu

Zánik kryptoměny může být způsoben řadou faktorů. Jedním z nich může být stav, kdy vývojářský tým daného projektu nezvládne některou z mnoha částí byznysu. Nemluvíme přitom jen o vývoji samotného produktu, ale například o marketingové stránce, navazování spolupráce a propagaci.

Přílišná stagnace v některé z daných oblastí může pak vést k tomu, že o kryptoměnu není zájem. Původní investoři vybírají své vklady a tím pádem její cenu spolu s jejím renomé posílají níže a níže.

Jonha Richman, PR poradkyně pro firmy zvažující investování do blockchainových startupů, tvrdí:

„Některé projekty mají obvykle velmi ambiciózní a vizionářské členy týmu, ale v mnoha případech nemají zkušenosti a dovednosti potřebné k tomu, aby splnily své sliby.“

Svými slovy naznačuje, že jsme mnohdy svědky toho, že týmy vznikají jako skupina zakladatelů s podobnými odbornými zkušenostmi a tím pádem jim chybí poznatky z jiných oblastí potřebných pro vedení úspěšného byznysu.

Za mnohem závažnější zánik kryptoměn bychom však mohli označit takzvané „exit scamy“. Ty se bohužel staly populárním způsobem, jak vylákat od investorů peníze a následně od projektu odejít bez dodržení stanovených cílů.

Podle zprávy, kterou zveřejnila mezinárodní poradenská společnost Ernst & Young,  z celkové částky $3.7 miliardy, která se v rámci ICO shromáždila, je až 10 % nenávratně ztraceno nebo ukradeno.

Částka vysbíraná v rámci ICO za rok 2018. Zdroj: coinschedule.com

Podle stránky deadcoins.com, která poskytuje seznam zaniklých projektů, se aktuální počet kryptoměn, které ukončily svou činnost, blíží k tisícovce.

Pincoin: 32,000 podvedených klientů

Zdroj: bitcoinexchangeguide.com

PinCoin je pravděpodobně jedním z nejlepších reprezentantů coinů, které letos zmizely z trhu. Na scéně se objevil 12. ledna 2018 a potenciálním investorům nabízel až 48% zhodnocení jejich vkladů. Vzhledem k tomu, že projekt měl relativně dobře napsaný white paper, našla se velká skupina investorů, která se rozhodla vložit do PinCoinu své finanční prostředky.

Celkově se vysbíralo až $660 milionů, které v jistý okamžik držela neznámá skupina Vietnamců stojící za tímto ICO (Initial Coin Offering, česky počáteční nabídka mincí).

Cílem PinCoinu bylo podle jeho tvůrců vybudovat online platformu pro spolupráci v rámci globální komunity. Ta měla být založena na principech sdílené ekonomiky, přičemž by využívala technologii blockchain. Podle zveřejněné roadmapy měl tým PinCoinu vyvinout osm různých produktů založených na blockchainu. Jinými slovy, lidé kolem tohoto coinu dělali vše tak, aby jejich prezentace vypadala co nejvíce důvěryhodná.

V době, kdy měly být investorům vyplaceny první zisky, společnost PinCoin přišla s kontroverzním rozhodnutím. Investorům nabídla nově vzniklý coin iFan.

Po zprávách, jež prokázaly, že společnost „ztratila“ $660 milionů, které do PinCoinu investovalo přibližně 32,000 klientů, se rozhodly vyšetřovací orgány ve Vietnamu podniknout první kroky. Případem se začal dokonce zabývat i vietnamský předseda vlády.

Vyšetřování však začalo příliš pozdě. PinCoin měl už dávno sbalené kufry a jeho hlavní protagonisté byli za hranicemi. Šance na vrácení ukradených peněz zmizela stejně jako sliby o výnosu.

BRIG: Hodnota investice na bodu mrazu

Zdroj: masternodes.online

Kryptoměna BRIG je dalším podvodem, která zmizela z trhu. Za jejím zrodem stojí  bratři Jack a Jay Brigovi. Ti svůj coin prezentovali jako „produkt nadřazený nad všemi kryptoměnami“.

Princip jeho fungování byl založen na kombinaci provozování masternodů a algoritmu PoS (Proof of Stake). Slibované výnosy zněly stejně jako v případě PinCoinu více než lákavě. 70% výnos v případě masternodů a 30% výnos v případě Proof of Stake. Požadavky na provozování masternodů byly přitom stanoveny na vlastnění 6,000 kusů BRIG, což při ceně z května 2018 činilo přibližně $3,000. Následně však cena této kryptoměny začala prudce klesat.

Čistě hypoteticky, pokud byste chtěli nyní koupit všechny BRIGy, jejichž maximální množství v oběhu je stanoveno na 450 milionů mincí, stačilo by Vám na to necelých $4,000. Kolik peněz se však v tomto projektu utopilo, se už asi nikdy nedozvíme.

Titanium: Startup, který ukradl $21 milionů

Zdroj: crypto-economy.net

Příběh kryptoměny Titanium je obdobný jako případ PinCoinu. Tady se už začala angažovat americká Komise pro cenné papíry (SEC). Ta koncem května 2018 získala soudní příkaz k zastavení ICO Titanium, které vykazovalo znaky podvodu. Zatímco však SEC vznesla své námitky, ICO tohoto projektu už stihlo vysbírat od investorů v USA i v zahraničí více než $21 milionů.

Titanium Blockchain o sobě hlásal, že bude novou blockchainovou platformou, jejímž cílem je vytvořit decentralizovanou verzi služeb, jakou nabízí například Amazon Web Services, Rackspace a Microsoft Azure. Na své webové stránce  propagovali partnerství s velkými značkami včetně firem jako Boeing, Disney, PayPal a Verizon. Žádná z nich však ve skutečnosti partnerem Titania nebyla.

A právě v době, kdy začaly zmíněné společnosti požadovat, aby se jejich loga stáhla z webové stránky tohoto startupu, ústřední postava projektu Michael Stollery oznámil, že peněženka společnosti byla hacknutá a útočník ukradl 16 milionů tokenů.

V tomto bodě znovu nastoupila na scénu SEC, která podala žalobu na Stolleryho, a zmrazila všechny jeho zbývající aktiva, kterými disponoval na účtu. Komise poukazovala na fakt, že Titanium krmilo své investory falešnými informacemi o uzavřených partnerstvích.

Robert A. Cohen, šéf SEC Enforcement Division, se k tomuto ICO vyjádřil slovy:

„Toto ICO bylo založeno na bludném marketingu sociálních médií, který oklamal investory s čistě fiktivními tvrzeními o obchodních vyhlídkách. Vzhledem k tomu, že jsme zaznamenali několik podobných případů, vyzýváme investory, aby byly obzvlášť opatrní.“

Samozřejmě to už lidem, kteří do daného projektu vložili své peníze, nijak nepomohlo. Jejich vklad, stejně jako samotný coin, zůstal někde ve vzduchoprázdnu.

Plexcoin: Novodobí Bonnie a Clyde

Zdroj: change.org

Posláním společnosti Plexcoin je rozšířit možnosti použití kryptoměn prostřednictvím změny procesu jejich řízení.

Těmito tajemnými slovy a samozřejmě abnormálně vysokým ziskem lákal na své ICO Plexcoin od září 2017. 1,300% návratnost investice dokázala oslovit množství investorů. Ti byli ochotni vložit do tohoto projektu více než $15 milionů.

Už o dva měsíce později však zasáhla Komise pro cenné papíry a burzy, která nařídila společnosti PlexCorps zastavit svou činnost.  Zároveň obvinila Dominica Lacroixe a jeho partnerku Sabrinu Paradis-Royerovou v souvislosti s porušením zákona o cenných papírech ve státě Quebec. Oběma majitelům PlexCorpsu následně zmrazili účty. Na nich však ani zdaleka nebyly finanční prostředky dosahující částky, kterou vysbírali od investorů.

I přestože soudní proces vůči oběma obžalovaným stále neskončil, může být tento případ považován jako upozornění pro každého, kdo chce investovat do extrémně rizikových projektů s vidinou přímo až nebeského zisku.

OneCoin: Ponzi chobotnice

Zdroj: onecoin.eu

Posledním v seznamu je OneCoin. I když v tomto případě nejde o klasickou kryptoměnu, do kategorie projektů, jejichž cílem je obohatit se na úkor druhých, rozhodně patří. Zakladatelkou tohoto Ponzi schématu byla bulharská podnikatelka Ruja Ignatová. Projekt, kterým chtěla vylákat od investorů peníze, prezentovala jako řešení postavené na technologii blockchain. Hlavním motivem byl však prodej vzdělávacího materiálu na obchodování. Ten si mohli členové zakoupit v hodnotě od 100 do 118,000 EUR.

O rozsahu a velikosti této Ponzi chobotnice svědčí i zjištění, že organizace funguje prostřednictvím stovek podřízených společností rozmístěných na různých kontinentech. Postupně se však o její činnost začaly zajímat úřady jednotlivých zemí.

V červenci 2017 vláda Indie zatkla 23 lidí a ústřední postava projektu Ruja Ignatová byla obviněna z podvodu spáchaného na investorech. Po několika zákazech, které přicházely z Belize, Číny a Vietnamu, začaly jednat i evropské státy. Italská vláda prostřednictvím orgánu pro ochranu hospodářské soutěže a ochrany spotřebitele uložila společnosti pokutu ve výši téměř 2.5 milionu EUR.

I přes všechny atributy usvědčující OneCoin jako Ponzi schéma je společnost ve státech jako Bulharsko, Finsko, Švédsko, Norsko, Thajsko a Lotyšsko stále legální. Úřady a orgány v jednotlivých zemích sice vydaly upozornění týkající se rizik investování do tohoto projektu, avšak k odebrání podnikatelské licence či postavení jejich činnosti mimo zákon nedošlo.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk