Známá P2P kryptoměna Vertcoin zaznamenává přetrvávající 51% útok, který údajně vedl k tzv. „double spendingu“ v hodnotě až $100,000.

Mark Nesbitt, bezpečnostní expert burzy Coinbase upozornil, že Vertcoin čelí 51% útokům. Podle jeho slov  skupina anonymních hackerů získala pronajmutím dostatečného množství hash ratu nadpoloviční většinu výpočetní síly sítě, což jim de facto umožnilo řídit veřejný řetězec této kryptoměny.

Aby vznikl nový blok v síti a kryptoměnová transakce byla úspěšně provedena,  nadpoloviční většina těžařů se musí shodnout na platnosti tohoto bloku. Avšak pokud by jedna entita ovládala  více než polovinu výpočetní sítě (51 %), mohla by  libovolně odmítat transakce,  a co je nebezpečnější, mohla by transakce uskutečnit dvakrát – takzvaný „double spending“.

Alternativní blockchain a řetězová reorganizace

Integrita a celistvost kryptoměn fungujících na bázi Proof of Work stojí a padá na míře decentralizace. V případě, že některý z těžebních poolů ovládne více než 50 % výpočetní síly dané sítě, dokáže generovat separátní bloky. Tím pádem vzniknou dvě verze původního blockchainuPokud tento alternativní blockchain ovládaný jednou entitou začne produkovat více bloků než zbytek sítě, vznikne stav označovaný jako „chain reorganization“ (řetězová reorganizace).

ASIC rezistence Vertcoinu

Vertcoin je známý svým negativním postojem vůči zařízením ASIC. Algoritmus, na kterém tato kryptoměna stojí, je proto navržen tak, aby těžba tohoto coinu nemohla probíhat prostřednictvím těchto specializovaných zařízení. Namísto toho je těžení mincí, a tedy i potvrzování transakcí v síti, zabezpečeno běžně dostupnými grafickými kartami. ASIC rezistenci zdůvodňuje vývojářský tým Vertcoinu jako pokus o zabránění možné centralizace těžby.

Podle Marka Nesbitta však právě tento fakt způsobuje oslabení sítě. Kdokoli s dostatečným výpočetním výkonem totiž může získat potřebnou nadpoloviční většinu hash ratu a tím pádem spustit 51% útok.

Ve svém blogovém příspěvku Nesbitt uvedl, že síť Vertcoinu čelila opakovaným 51% útokům, přičemž  největší reorganizace měla délku 310 bloků. Poslední zaznamenaný incident přitom způsobil čtyři řetězové reorganizace a všechny vyústily do double spendingu.

ZOPAKUJTE SI:

Co je to kryptoměna Bitcoin (BTC)?

Podle slov Vertcoin developera Erica Kubika si  útočníci zakoupili potřebný hash power prostřednictvím společnosti NiceHash. Podobný názor zastává i jeho kolega Gert-Jaap Glasbergen, který zároveň poukazuje na nízkou cenu, za kterou se dá prostřednictvím této společnosti zakoupit potřebná výpočetní síla na uskutečnění zmíněného útoku.

Prvotní upozornění na možné 51% útoky přišla již začátkem tohoto léta. Tvůrci stránky crypto51.app udělali přehledný seznam kryptoměn a jejich náchylnost na tento druh útoku. Z obrázku přiloženého níže je vidět,  kolik by 51% útok stál a jaká výpočetní síla je momentálně k dispozici prostřednictvím NiceHash.

Zdroj: crypto51.app

Podobné útoky z minulosti

Vertcoin však ani zdaleka není jediný, který podobnému typu útoku v tomto roce čelil. Obdobné problémy zaznamenaly i kryptoměny Verge, Bitcoin Gold a ZenCash. Některé z nich již podnikly kroky k předcházení takovým incidentům. Například tým Bitcoin Gold představil myšlenku hard forku, jež by dokázal podle jejich slov eliminovat možnost 51% útoku.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ccn.com