Venezuelský prezident Nicolás Maduro tvrdí, že v předprodeji národní kryptoměny kryté ropou, Petro (PTR), vybral 5 miliard dolarů a zaznamenal více než 186 000 certifikovaných nákupů, jak uvedl místní zpravodajský zdroj Telesur. Oznámení přišlo během setkání s členy sjednocené socialistické strany (PSUV) v hlavním městě Venezuely v Caracasu.

Během setkání Maduro vysvětlil, že peníze získané z předprodeje kryptoměny budou použity na služby všeho, co jejich země potřebuje. Podle jeho slov budou tyto peníze součástí širšího ekonomického řešení, které vytvořila venezuelská vláda.

Kromě toho Carlos Vargas, manažer kryptoměny Petro (PTR) odhalil, že více než 83 000 osob ze 127 zemí se již pokusilo zakoupit Petro. Mezi nimi bylo 3 533 podnikatelů. Hned v první den země dostala 171 000 předběžných registrací na prodej tokenu. Maduro tvrdí, že získala 735 milionů dolarů  (zhruba 600 000 000 €) pouze za jeden den.

Petro (PTR) vznikl jako způsob, jak obejít americké sankce, zatímco Venezuela se zabývá strmou recesí, která přinutila své občany, aby se spoléhali na kryptoměny, aby přežili. Zatímco Madurova slova zřejmě prokazují, že předprodej kryptoměny Petro (PTR) byl obrovským úspěchem, neexistují žádné důkazy, které by to potvrdily. Přesto Maduro nedávno uvedl, že Petro má za cíl zlepšit monetární suverenitu země a zároveň pomáhá provádět finanční transakce a překonat finanční blokádu.

Petro zahalené v kontroverzním řízení

Zatímco venezuelský vůdce tvrdí, že Petro je krok vpřed, různí venezuelští zákonodárci zdánlivě nesouhlasí. Kongres opozice v zemi uvedl, že prodej kryptoměny Petro (PTR) je „nezákonným a protiústavním“ nástrojem na hypotéku ropných rezerv země. Národní shromáždění země ho odsoudilo za podvod a tvrdilo, že to může být riskantní investice.

Na druhé straně, čínský ratingový gigant Dagong tvrdil, že Petro „může pomoci globálnímu systému měny.“ Na posílení osvojení, Maduro nařídil leteckým společnostem země, aby přijaly Petro a jiné kryptoměny za letenky.

Navzdory kontroverzní situaci plánuje Venezuela prodávat kryptoměnu Petro soukromým společnostem prostřednictvím své devizové platformy Dicom. Minulý měsíc Maduro prohlásil, že Petro Gold – kryptoměna kryta drahými kovy – bude spuštěna „příští týden“.

Zdroj: ccn.com