Venezuelské kryptoměně, nazvané petro, se opravdu daří. Alespoň to tvrdí venezuelský prezident Maduro. Ten se vyjádřil, že vláda obdržela více než 171,000 ověřených objednávek na petro vycházející ropou krytou kryptoměnu země.

V příspěvku na sociální síti Twitter se lídr země vyjádřil, že 40.8% objednávek bylo v amerických dolarech, 6.5% v eurech, 18.4% v Ethereu a 33.8% v Bitcoinu.

Dále podle venezuelské zpravodajské služby  Telesur tvrdil, že o petro mělo zájem více než 3,500 společností. Ostatních 82,000 nákupčích byli jednotlivci.

„Do dnešního dne jsme obdrželi 171,000 objednávek na petro, 40.8% v $, 6.5% v eurech, 18.4% v Ethereu, 33.8% v Bitcoinu, z nichž 3,523 bylo od firem a společností,“ vyjádřil se prezident Maduro.

Žádné bližší informace k nakupujícím nebo k tomu, jaké procedury byly vyžadovány, neposkytl.

Navzdory těmto tvrzením  Caracas Chronicles napsal, že nakupujícím nebyly zatím distribuované žádné tokeny, což potvrzuje i pohled na účetní knihu NEM, která naznačuje, že na své petro adrese stále vlastní venezuelská vláda všech 100 milionů tokenů.

Jak  informovaly  média minulý týden, Maduro tvrdil, že petro, jehož předprodej bude pokračovat až do druhé poloviny března, vybral během svého prvního dne více než $ 735 milionů.

Přestože z peněženky venezuelské vlády není vidět odcházet žádné transakce,  krajina nadále láká různé kryptoburzy, aby začali petro měnu podporovat. Jak informoval Coindesk, vláda plánuje na začátek přivítat v zemi osm kryptoburz  a některé firmy již v tomto směru podnikají první kroky.

Co je to Petro?

Petro je  ERC20 token, který byl před-těžený na  blockchainu Etherea  a každé petro je kryto  jedním  barelem ropy. Maduro objednal  $ 100 milionů  v petro na 14. ledna v přípravě na předprodej.

Petro poskytne investorům příležitost vstoupit na trh kryptoměnových aktiv s nástrojem, za jehož hodnotou stojí bezpečnější, stabilnější a méně volatilnější komodita – ropa. Protože je spojený s obecně známým průmyslem, stane se vhodným použitím při velkých transakcích a dokonce i jako uchovatel hodnoty.

Na tvorbu petra se skepticky dívají nejen kritici, ale i členové venezuelské opozice, kteří ho považují za podvodnou měnu, která by mohla Madurovi  pomoci se vyhnout  sankcím.

Celý white paper ke kryptoměně petro v anglickém jazyce  naleznete zde.

Zdroj: coindesk.com