Venezuelské orgány přišly s novou formou podpory pro adopci státem vydané kryptoměny Petro. Občané budou po novém muset platit Petrem v případě, že budou chtít požádat o vydání cestovního pasu. V současnosti tisíce lidí opouštějí svoji domovinu kvůli ekonomické a celospolečenské krizi v zemi.

Pokud to nepůjde po dobrém…

Venezuelanům sice národní kryptoměna Petro není po vůli, ale vláda jim vnucuje její přijetí. Občané ekonomicky zničeného jihoamerického státu opouštějí vlast navzdory pokusům prezidenta vypořádat se s rekordní hyperinflací, zachránit  zničenou ekonomiku a obcházet platné americké sankce. Zavedení Petra, státem vydaného tokenu, krytého obrovskými zásobami ropy, bylo hlavním bodem programu Nicolase Madura za účelem zlepšení socioekonomické situace. Mnoho Venezuelanů nemá přehnané očekávání týkající se jeho navrhovaných reforem, včetně myšlenky, že státem řízená kryptoměna může přinést reálnou změnu. 

Využití? Téměř nesplnitelné regulace

Denně krajinu opustí přes 5000 lidí. K tomu však potřebují pas. Aby ho získali, musí překonat další překážku – cestovní doklady budou vydány jedině za Petro.
Prezident Maduro a jeho levicoví přívrženci podporují digitální měnu, která  vyvolala ve světě mnoho pochybností.  Někteří tvrdí, že fakticky není krytá ničím, jiní tvrdí, že dané aktivum se nedá považovat za kryptoměnu. Orgány v Caracasu z ní jen nedávno udělaly oficiální účetní jednotku spolu s novým redenominovaným „suverénním bolívarem“. Vláda se ho pokusila vnutit podnikům i bankám. Nyní se rozhodla dostat Petro do peněženek Venezuelanů, přičemž si ho následně sebere ve formě poplatku za vystavení cestovního dokladu.

O novinkách spojených s tímto projektem informoval místní a zahraniční média  Delco Rodriguez, venezuelský viceprezident, během televizní tiskové konference. Podle ní budou nové venezuelské pasy stát 2 Petro, což odpovídá 7200 bolívarům (cca 2500 Kč), resp. čtyřem minimálním měsíčním platům. Aby toho nebylo málo, token ještě nebyl představen veřejnosti. Očekává se, že se začne prodávat 5. listopadu.

Pochybné praktiky od samého počátku

Začátkem tohoto roku Maduro a jeho lidé oznámiliže mince „nasbírala“ 735 milionů dolarů a to už v první den jejího soukromého předprodeje. Venezuela nedávno vydala whitepaper Petra, přičemž nový, nedávno publikovaný dokument, (údajně zkopírovaný z whitepaperu kryptoměny Dash), hovoří o tom, že měna není podporována jen ropou, ale i některými dalšími nerosty a drahými kovy, jako je  zlato, diamanty, železo a hliník.

Socialistický vůdce v průběhu minulého týdne prohlásil, žePetro není potřeba těžit jako jiné digitální měny, protože už má hodnotu“.   Maduro také uvedl, že  „tato mince je již v současnosti považována za národní měnu“ a tvrdí, že už byla  přítomna v šesti nejvyšších mezinárodních burzovních domech na světě“.

Zoufalství se zjevně bude jen stupňovat

Jen před pár týdny oznámily venezuelské úřady vytvoření nové policejní jednotky, jejímž úkolem bude řešit problematiku migrace. Unaveni neustálým nedostatkem potravin, nedostatkem tekoucí vody a výpadky elektrické energie občané Venezuely houfně opouštějí zemi přes ilegální hraniční přechody, hlavně na 2 200 kilometrů dlouhé hranici  se  sousední Kolumbií. Tato země se stala dočasným domovem pro více než milion Madurových krajanů. Viceprezident Rodriguez uvedl, že nová posila bude hlídat 72 výchozích míst, přístavů a letišť – zhoršující již tak ohromnou úroveň potíží kladených pod nohy potenciálním venezuelským emigrantům.

Zdroj: news.bitcoin.com