Ústavní shromáždění Venezuely schválilo tento týden návrh zákona o regulaci kryptoměn. Navrhovatelem ustanovení je prezident Nicolas Maduro, který tímto krokem schválil státní digitální měnu Petro jako jednotku obchodu, za kterou je možné v rámci země nakupovat zboží i služby. Cílem tohoto opatření je mimo jiné také eliminovat vliv ekonomických sankcí uvalených na krajinu.

Petro jako nástroj boje proti sankcím

Podle slov šéfa Zvláštní komise pro kryptoměny Andrese Eloy Mendeze se nová opatření přijímají především na boj proti finanční a obchodní blokádě, kterou zavedla vůči Venezuele vláda USA. Mendez také vnímá Petro jako nástroj, díky kterému se může země účinně vyhnout sankcím a navázat nové mezinárodní obchodní vztahy. Petro totiž není kontrolováno centrální bankou státu, a proto nemůže být předmětem žádných omezení.

Sankce zaměřené na některé sektory venezuelské ekonomiky spolu s neefektivní socialistickou vládou v čele s prezidentem Madurem dovedly zemi na pokraj ekonomického kolapsu. Inflace vzrostla na závratnou míru, což mělo za následek, že národní měna Sovereign Bolivar se stala téměř bezcenná.

Míra inflace ve Venezuele. Zdroj: tradingeconomics.com

Obyvatelé tohoto státu tak začali čelit překážkám při pořizování základních potravin či léků. To vedlo ke zvýšenému zájmu o koupi kryptoměn, především  Bitcoinu. Vláda Venezuely inspirovaná tamním lidem se tedy rozhodla vybrat tímto směrem a v rámci své socialistické pověsti nařídila používání státní kryptoměny.

Historie vývoje státní kryptoměny Petro

  • Poprvé byla myšlenka zavedení státní kryptoměny ve Venezuele nastíněná prezidentem Madurem ještě v prosinci minulého roku.
  • V lednu 2018 byl stanoven maximální počet mincí na 100 milionů. V témže měsíci vyzval Maduro 10 států Bolivijské aliance (ALBA), aby podpořily Petro.
  • V únoru 2018 přišla vláda s návrhem na další státní kryptoměnu – Petro Oro.
  • V květnu 2018 byla na pokyn prezidenta země založena první banka podporující tuto digitální měnu.
  • V létě oznámila hlava státu, že první Petro bude uvedeno do oběhu v srpnu, přičemž za něj bude možné nakupovat zboží, služby, či dostávat výplatu.
  • 5. listopadu 2018 se spustil oficiální prodej státní kryptoměny. Lidé si ji mohli zakoupit na některé z oficiálních burz, nebo přímo přes státní pokladnu. Během koupě se museli v rámci KYC standardů identifikovat mimo jiné i otiskem svého prstu.
  • Počátkem tohoto měsíce Maduro přislíbil občanům Venezuely, že kdokoliv, kdo si do 31. prosince 2018 koupí Petro, ho bude moci směnit za jakoukoliv digitální měnu, nebo jinou, mezinárodně konvertibilní měnu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: 

Pochybnosti o státní kryptoměně

Přestože se Petro coiny dostaly do oběhu již před několika týdny, Venezuela stále nemá vyřešeno několik klíčových oblastí. První z nich je fakt, že aktuálně neexistuje žádná peněženka, kde by si majitelé své Petro převedli. Kupujícím je po koupi vystaven pouze certifikát, který jim deklaruje vlastnictví státní kryptoměny.

Mezi další znepokojivé fakta patří i skutečnost, že zatím neexistují žádné dostupné informace o aktivitě sítě, její kapacitě, či dobách potřebných k potvrzování transakcí, což vyvolává řadu otázek a pochybností.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoin.com