Vedoucí programátor pracující na kryptoměně Monero Riccardo Spagni, přezdívaný FluffyPony, řekl, že Monero (XMR) je třeba považovat za měnu, nikoli za investici. Dále uvedl, že ICO jsou z etického hlediska přinejmenším sporné.

Facebook rozšiřuje svůj blockchainový tým o vývojáře z Chainspace

V rozhovoru pro Forbes Spagni uvedl, že Monero nebylo navrženo jako nástroj na investici. Tvrdí, že bylo navrženo jako měna s velmi specifickými vlastnostmi na ochranu soukromí.

„Jsem velkým zastáncem osobního soukromí,“ řekl Spagni. „Myslím si, že by to mělo být základní lidské právo. Kvůli tomu, jakým způsobem se všechna naše data vyskytla online prostřednictvím hacků, úniků informací, malwarů a někdy i z vlastní hlouposti, jsme v situaci, kdy jsou projekty, které chrání osobní soukromí, nutností.“

Na rozdíl od jiných kryptoměn jsou transakce prováděné pomocí blockchainu Monera téměř úplně skryté. Například, i když nebudeme schopni určit, mezi kterými dvěma stranami probíhá výměna v Bitcoinové transakci, stále můžeme vypátrat jejich veřejné adresy na blockchainu. Naopak Monero je navrženo tak, aby tomu zabránilo, což dodatečně ztěžuje určení toho, kdo posílá peníze komu.

Spagni, který pracuje také jako vedoucí ředitel technologií pro společnost Tari, hovořil mimořádně pohrdavě i o ICO projektech.

„Můj problém s ICO není fakt, že prodávají pouze své cíle. Můj problém s ICO je fakt, že se to dělá v prostředí, kde je mnoho nejasností z regulačního i etického hlediska. V současnosti nemáme žádné jasné vyjádření od regulačních orgánů o tom, zda jsou ICO vůbec legální.“

Audit soukromí

Ochrana osobních údajů může být dvousečný meč, který přináší výhody skrytých transakcí, ale zároveň zvyšuje šance na zlomyslné aktivity, jako je prodej nelegálních drog a zbraní. Monero skrývá adresy peněženek a informace o tom, kdo obchoduje v procesu zvaném obfuskace. Jde však o mylnou představu, že takový systém nelze auditovat. Rozhodnutí odhalit potřebné informace je však v rukou majitele peněženky.

„Monero síť je kontrolovatelná. Takzvaný  zobrazovací klíč (view key)  můžete vzít a můžete ho dát auditorovi třetí strany nebo finančnímu úřadu. Vzhledem k tomu, že funkce view key je kryptograficky propojena s vaší peněženkou, existuje záruka, že nikdo nemůže manipulovat nebo skrýt určité transakce spojené s adresou peněženky,“ říká Spagni.

Zmíněný zobrazovací klíč neboli view key umožňuje jiné osobě, než je vlastník adresy, zobrazit všechny příchozí a odchozí transakce, aniž by dokázal finanční prostředky utratit.

„Pokud jde o regulaci obecně, komunita nemá moc takový dohled nijak ovlivnit,“ dodává Spagni. „Ve velké míře využíváme praktický přístup. Pracujeme na open-source projektu ve prospěch všech lidí na celém světě, kteří jej mohou používat.“

Které kryptoměny přežijí altcoinovou apokalypsu?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: financemagnates.com