Blockchain projekt VeChain 30. června úspěšně spustil svůj mainnet „Thor“. Toto spuštění mimo jiné dalo do pohybu migraci VEN tokenů z ERC-20 standardu na zcela unikátní VET tokeny na čerstvě spuštěném VeChain blockchainu. Několik burz oficiálně potvrdilo podporu migrace tokenů včetně Binance, Bithumb, Huobi, Kucoin a Coinspot.

Spuštění VeChain mainnetu Thor je tak pokračováním vývoje podle nového plánu zveřejněného v květnu tohoto roku. Projekt usiluje vybudovat distribuovaný obchodní ekosystém, který pomocí technologie blockchain dokáže sledovat obchodní artikly.

Podrobněji o tom, co je to VeChain se dočtete zde.

Na alfa testování VeChain sítě, které skončilo koncem června, se podílel tým více než 100 odborníků a auditorů. Ti měli za úkol otestovat a vyhodnotit kód VeChain před samotným spuštěním mainnetu. Nový VeChain mainnet se zaměřuje na řešení překážek, které přetrvávají mezi podnikovým organizováním a rozsáhlou adopcí blockchain technologie. Díky tomu se i menší podniky dokážou dostat k této pokrokové technologii, aniž by vynakládaly nemalé prostředky na její vývoj.

Sunny Lu, zakladatel VeChain a bývalý vedoucí CIO společnosti Louis Vuitton China na sociální síti Twitter na rozloučenou vzdal hold Ethereu. Až dosud figurovali VEN tokeny na Ethereum síti:

 

Spuštěním mainnetu VeChain oficiálně vstoupil na trh s blockchain technologickými řešeními, který se zaměřuje na organizování podniků. VeChain tak bude soupeřit o přízeň společností s takovými projekty, jako jsou Hyperledger od IBM nebo Ethereum Enterprise Alliance.

Duální systém tokenů a Proof-of-Authority

VeChain namísto použití jediného tokenu, bude používat duální tokenový systém. Funkce tokenů se tak rozdělí mezi VET, které bude sloužit jako uchovatel hodnoty a VeThor tokeny, kterými se bude platit za využívání VeChain blockchain sítě.

Platforma VeChain bude využívat novou metodu konsensu s názvem „Důkaz autority: Proof-of-authority (PoA). Tento typ protokolu spočívá v tom, že bloky mohou validovat pouze oprávněné strany, které schválila centrální autorita (představitelé VeChainu).

Na první pohled se tento protokol může zdát zvláštní, ale podle představitelů společnosti: „Ani úplná centralizace, ani úplná decentralizace není pro nás nejvhodnější. Nejlepší řešení zahrnuje vyvážené využití obou přístupů.“

Aby bylo dosaženo rovnováhy mezi centralizací a decentralizací, a tedy fúze výhod technologie distribuované účetní knihy (distributed ledger) a určité kontroly s bezpečností, VeChain používá hybridní konsenzusový model, který se podobá Proof-of-Stake. PoA však vyžaduje, aby všechny uzly byly schváleny a potvrzeny důvěryhodnou centrální autoritou. Koncept modelu VeChain Proof of Authority je definován nízkými požadavky na výpočetní výkon, nepotřebnosti komunikace mezi uzly pro dosažení konsenzu a kontinuitou systému nezávisle na počtu dostupných uzlů.

Díky spuštění mainnetu získal VEN více než 8% na své hodnotě. V době psaní článku se cena pohybovala na úrovni $2.60 s tržní kapitalizací $1.43 miliardy, což představuje nárůst o něco více než 10%.

Vývoj ceny VeChain (VEN) za poslední týden.

Zdroj: cryptoslate.com