Během včerejšího dne (3. ledna 2019) se v kryptokomunitě uskutečnila událost „Proof of Keys“. V rámci ní si všichni Bitcoinoví HODLeři připomínají a zároveň oslavují vytvoření Genesis bloku v síti Bitcoinu. Primárním cílem této akce je převést si krytoměnu drženou na centralizované burze do vlastní peněženky, ke které vlastníte privátní klíč pouze Vy.

Proof of Keys: 3. ledna 2019, 17:00 CET

S myšlenkou „Proof of Keys“ přišel koncem roku uživatel redditu s přezdívkou „sotashi“. Ten navrhl, aby se komunita spojila a dne 3. ledna 2019, 10 let od vytvoření Genesis bloku, převedla v 17:00 CET všechny kryptoměny držené na obchodních platformách a burzách do peněženek, ke kterým má majitel privátní klíč. Tímto krokem chce nejen demonstrovat sílu komunity, ale také vystavit burzy tlaku a poukázat na fakt, že jim nelze z několika důvodů plně důvěřovat. Zároveň však navrhuje, aby si uživatelé poslali vybrané coiny o den později zpět na burzy.

Ideu následně podpořilo několik významných a populárních osobností a kryptoinfluencerů, například Trace Mayer, Max Keiser, Nick Szabo či Caitlin Long.

Not your keys, not your Bitcoin

Zmíněná událost se snaží zpochybnit myšlenku, že klienti burz a obchodních platforem jsou skutečnými vlastníky svých kryptoměn i v momentě, kdy je mají na burze. Ty je totiž drží ve vlastních peněženkách (ideálně cold wallets). Přístup klientů k jejich vkladům tak stojí de facto pouze na dobré vůli dané platformy.

Akce „Proof of Keys“ proto zdůrazňuje potřebu vědomí, že pokud vlastník kryptoměny nemá od svého účtu (peněženky) soukromý klíč, není v podstatě ani vlastníkem svých digitálních aktiv.

Trace Mayer, hlavní propagátor této akce, proto vyzval celou kryptokomunitu, aby tuto událost využila na způsob, jak odhalit, zda burzy a obchodní platformy skutečně dokáží poskytnout důkaz o prostředcích ve své úschově. Více o celém eventu si můžete přečíst na oficiální stránce proofofkeys.com.

Bitcoinová síť slaví 10 let! Od vytěžení Genesis bloku uplynula již dekáda

HitBTC zmrazuje zákaznické účty

Podle několika zdrojů se burza HitBTC postavila k plánované akci přinejmenším neeticky. Některým svým klientům totiž zmrazila jejich účty. Tím jim de facto znemožnila spolupodílet se na události „Proof of Keys“. Její nekalé praktiky dokumentuje několik postů na diskusním fóru reddit. Podle nich burza začala blokovat výběry 31. prosince 2018. Tato obchodní platforma, jejíž počátky sahají do roku 2013 a která je z hlediska denního objemu obchodů na 15. příčce, se do nemilosti dostala už i dříve, především díky antikampani a následujícímu bojkotu, ke kterému vyzval John McAfee.

V době psaní tohoto článku burza HitBTC stále nevydala žádné oficiální stanovisko, kde by se vyjádřila k údajnému blokování výběrů v souvislosti se zmíněnou akcí.

Visa koupila partnera Ripple, Earthport, za $250 milionů

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptoglobe.com