Metropole patří podle odborníků k místům s největší koncentrací míst, kde se dá zaplatit Bitcoinem a dalšími digitálními měnami. Letos se tu také bude opět konat Blockchain & Bitcoin Conference Prague pořádaná společností Smile-Expo.

Nejslavnější virtuální měna světa existuje již deset let. Metropole patří podle odborníků k místům s největší koncentrací míst, kde se dá zaplatit Bitcoinem a dalšími kryptoměnami. 

Majitel podniku uvedl:

„Dnes se naši zákazníci ptají na platbu Bitcoinem přibližně stejně často jako na platbu kartou.“

Podobných míst je po Praze více než stovka – od obchodů a e-shopů, poboček rychlého občerstvení přes možnost platby za plyn nebo pohonné hmoty.

Česká vláda bude podporovat technologii, na které fungují kryptoměny

Bitcoin Café je věrné svému názvu

Na většině míst jsou Bitcoin nebo jiné kryptoměny pouze jednou z možností platby, v Paralelní Polis v Holešovicích ale jinak než kryptoměnou nezaplatíte. Tento podnik vznikl pod taktovkou umělců a aktivistů „Ztohoven“, a kromě Bitcoin Café tu funguje i technologický hub a pořádají se tu konference a workshopy.

„Paralelní Polis je sociální experiment. Chceme mimo jiné zkoumat i možnosti kryptotechnologií. Paralelní proto, že jsme nezávislí na většinové společnosti, zároveň s ní ale chceme být v kontaktu a obohacovat ji,“ vysvětluje Martin Leskovjan.

Nutnost zaplatit pouze Bitcoinem podle Leskovjana sice některé zákazníky odradí, jiným to ale umožní seznámit se s moderní technologií, k čemuž by se možná jinak neodhodlali.

TOP Bitcoin Lightning Network aplikace současnosti

Bitcoin z automatu máte během minuty

Na místě je „bankomat“, který po vložení vybrané částky v korunách (můžete platit i v eurech) smění peníze na Bitcoin. Jde to i bez stahování aplikace do telefonu, automat klíč k virtuální peněžence vytiskne na papír. QR kód si pak barista během pár vteřin načte a vrátí.

Mnohem běžnější než papírové peněženky jsou ale ty virtuální. S jednou takovou aplikací bojuje muž ve středním věku stojící kousek ode mě, zatímco zkoumám poskakující linky kurzů kryptoměn na obrazovce na stěně. Podle jeho rozčileného výrazu a výkřiků to asi nejde moc dobře a požádá mě o pomoc, to už se ho ale ujímá barista a vysvětluje, jak si nastavit bezpečnostní heslo.

S technologiemi jsou tu doslova jedna ruka, jedna ze zdejších zaměstnankyní má dokonce v ruce vpravený čip, který slouží jako peněženka na kryptoměny.

Která hardwarová peněženka je pro Vás ta nejlepší?

Z Prahy do celého světa

To, že je Praha na světové špičce v používání a rozvíjení Bitcoinu, dokazuje také firma General Bytes. Holešovický podnik vyvíjí a vyrábí již zmiňované automaty na Bitcoin a do celého světa jich prodal již více než dva tisíce kusů.

Další pražská firma SatoshiLabs vyvíjí vůbec první hardwarovou peněženku Trezor a spravuje také CoinMap.org mapující místa přijímající kryptoměny. Podle ní již Praha jejich počtem předběhla i Tokio, San Francisco nebo New York.

Zdroj: prazsky.denik.cz