Není pochyb, že Bitcoin uskutečnil revoluci tvorbou prvního decentralizovaného blockchainu, ale brzy po jeho vzniku si už mnozí vývojáři představovali způsoby, kterými by mohly tuto decentralizovanou měnu vylepšit. Zatímco někteří z těchto vývojářů se rozhodli přestat pracovat na Bitcoinu samotném a přidali se k jiným projektům, tak Evan Duffield se rozhodl jít vlastní cestou a vytvořil Dash.

Hlavním cílem Dashu bylo zvýšit anonymitu, vytvořit přátelštější kryptoměnu pro laiky a ujistit se, že systém bude do budoucna škálovatelný. To, co primárně odlišuje Dash od Bitcoinu, je použití dvoustupňové síťě, která sestává z MasterNodů, které nabízejí služby jako InstantSend a PrivateSend.

Zatímco v Bitcoinové komunitě vládnou spory, jakou cestou se má Bitcoin ubírat, tak Dash má decentralizovaný systém řízení, který umožňuje uživatelům Dash se podílet na rozhodování při úpravách sítě. Toto umožnilo mnohem plynulejší implementaci nových vylepšení sítě.

InstantSend

Zatímco při posílání transakce prostřednictvím Bitcoinu je potřebných nejméně 10 minut na potvrzení transakce, tak v síti Dash je transakce potvrzena za méně než 3 minuty. InstantSend je funkce, která je zabudována v peněžence Dash a umožňuje uživatelům odeslat platbu během sekundy. InstantSend transakce jsou o trošku dražší ve srovnání s normální transakcí

PrivateSend

Funkce PrivateSend Vám umožní udělat transakci obtížněji vysledovatelnou, resp. pokud chce někdo zjistit, kam své peníze posíláte, nebo odkud Vám přišli, tak má smůlu. Anonymizace se uskutečňuje pomocí mixování transakcí. Něco jako kdyby jste hodili svou platbu a platby ostatních uživatelů této funkce do jednoho pytle a zatřásli byste s ním. Po zamíchání je platba zaslána příjemci. Při používání PrivateSend je mnohem těžší určit, kdo komu kolik poslal.

Masternodes

Druhá vrstva sítě Dash sestává z Masternodů, které poskytují funkce InstantSend a PrivateSend. Každý uživatel sítě Dash může spustit svůj vlastní MasterNode. Pro spuštění je potřeba vlastnit 1,000 Dash mincí. Ty stále patří uživateli a mohou být použity kdykoliv, ale staking znamená, že se uživatel zavazuje chránit síť.

Aktuálně existuje více než 4,200 MasterNodů ve 41 zemích. Vlastníci MasterNodů dostávají 45% vytěženého Dash z nového bloku, což aktuálně představuje 7 Dash za blok.

Decentralizovaný systém řízení

Co může být důležitější než kterákoli z výše uvedených funkcí, je model řízení Dash, který umožňuje majitelům MasterNodů účastnit se hlasování při rozhodovacím procesu.

Za každý vytížený blok se 45% nových vytěžených Dash dostane k minerům, 45% je odeslaných správcem Masternodů a zbývajících 10% je uschovaných pro organizaci Dash. Těchto 10% je dostupných na měsíční bázi, ale nemohou být použity, pokud to nepovolí alespoň 51% majitelů Masternodů. Typické návrhy využití se pohybují od zaplacení vývojářů Dash, marketing nebo schvalování změn v samotné síti Dash.

Skvělým příkladem toho, proč je tento způsob řízení důležitý, je událost, která se stala začátkem roku 2016, kdy Dash Core Team navrhl zvýšení velikosti bloku z 1 na 2 MB. Tento návrh umožnil udržet nízké poplatky, protože se do bloku vešlo více transakcí. Konsensus byl dosažen do 24 hodin. Stejná diskuze byla i v komunitě Bitcoinu, což vedlo k několika forkům.

Dash Evolution

Další fáze Dash se nazývá Evolution a jejím cílem je zvýšení uživatelské přístupnosti a škálovatelnosti Dash. Klíčové vlastnosti zahrnují novou light peněženku, lépe API, DashPay a schopnost zajistit, že Masternody jsou dostatečně výkonné na to, aby se vyrovnaly zvyšující se aktivitě Dash sítě. Evolution v1. přijde na mainnet v červnu 2018.

Roadmap  – plán pro budoucí vývoj Dash

Dash si můžete zakoupit i na slovenské směnárně KryptoTop.

Zdroj: https://www.bitcoinbeginner.com