Populární kryptoměna zaměřená na soukromí Monero (XMR) prošla 9. března 2019 úspěšným hard forkem. Ten přináší řadu výhod včetně zvýšené odolnosti vůči těžbě prostřednictvím ASIC zařízení.

Hard fork Monera (označený jako „CNv4 „) byl kryptokomunitě oznámen již 12. února 2019. K jeho uskutečnění došlo 9. března 2019 vytěžením bloku číslo 1,788,000.

Aktualizace CNv4

Mezi klíčová vylepšení, která s sebou tato aktualizace přinesla, můžeme zařadit:

Big Bang Attack

Změny týkající se algoritmu souvisejícího s dynamickou velikostí bloku. Upgrade má za cíl  zabránit „big bang“ útokům, tedy atakům, kdy se útočníci snaží rychle zvětšit bloky za účelem poškodit minery, nody a tím pádem celou síť Monera. V současnosti je velikost bloku nastavena na medián posledních 100 bloků. Avšak vzhledem k tomu, že doba generování nových bloků v případě Monera je nastavena na každé dvě minuty, zvýšené množství zátěže v síti by mohlo ve skutečnosti zvýšit velikost bloků exponenciálně.

Odhaduje se, že kvůli výše uvedené chybě, která byla právě daným hard forkem odstraněna, by velikost bloku mohla dosáhnout až 10 TB. Taková velikost by přitom podle vývojářského týmu mohla dospět až do stavu, kdy by selhaly všechny uzly v síti.

Největší trh na dark webu zavádí Monero platby

ASIC rezistence

Hard fork přináší i vylepšení Proof-of-Work algoritmu CryptoNight-R. Cílem tohoto opatření je zvýšení odolnosti a rezistence vůči těžbě této kryptoměny prostřednictvím ASIC zařízení.

Dummy ID

Každá transakce v síti bude mít napříště přidáno „dummy ID“, jehož účelem je zlepšení homogenity daného převodu. Zároveň tato dodatečná vrstva údajů má zabránit, respektive ztížit analytickým firmám určit zdroj, místo a další identifikační údaje vedoucí k rozeznání platby provedené prostřednictvím XMR.

Právě poslední bod podtrhuje poselství a zaměření Monera na dosažení co nejvyšší možné míry anonymity a soukromí. Podle oficiální stránky této kryptoměny totiž  adresy odesílatelů a příjemců, jakož i transakce, jsou ve standardním nastavení utajovány. Transakce v blockchainu Monera tak nelze propojit s konkrétním uživatelem nebo skutečnou identitou.“

Dev tým doporučuje aktualizovat Monero GUI Wallet

V souvislosti se zmíněným hard forkem vývojářský tým Monera upozorňuje všechny účastníky sítě, jakož i jeho uživatele, že z důvodu aktualizace může průběžně dojít k  zpomalení generování nových bloků. Tento jev by však měl být přechodný a do normálu by se podle jejich slov měl vrátit do 24 – 48 hodin.

Jelikož tato aktualizace protokolů není kompatibilní s předchozími verzemi, je považována za hard fork. A tudíž vývojáři této kryptoměny doporučují všem těžařům, aby aktualizovali svůj těžební software. Stejná výzva platí i pro uživatele full node desktop peněženky Monero GUI Wallet. Ta je dostupná na oficiální stránce zde, přičemž je kompatibilní se všemi populárními operačními systémy.

Proč někteří lidé stále nechápou kryptoměny?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoinist.com