Nikdy nebyl nevhodný čas na odesílání a přijímání Bitcoin-u (BTC), ovšem právě teď jsou poplatky nejnížší za posledních 18 měsíců. Průměrný poplatek za jednu BTC transakci klesl pod $ 1. Uživatelé nejznámější kryptoměny tento trend uvítali s nadšením, neboť poslední čtvrtletí minulého roku se poplatky vyšplhaly až na $ 34. Existuje jednoduchý důvod poklesu BTC poplatků. Lidé prostě přestali používat BTC.

Transakční poplatky klesly

Vysoká volatilita se netýká pouze trhu BTC / USD, ale i poplatků za transakce. Výše poplatků závisí na různých faktorech, jako používání a vytížení sítě, adopce SegWit a celkový hashrate minerů. V průběhu roku 2017 poplatky za transakce postupně stoupaly. Trend vyvrcholil v prosinci, kdy se poplatky staly tak vysokými, že začali poškozovat síť a BTC samotný. Mnoho obchodníků a společností tehdy přestalo podporovat BTC, jelikož dvouciferné částky za transakci jsou jak pro obchodníky tak pro zákazníky nepřijatelné.

Od nového roku se však karta obrátila a poplatky začaly klesat. Není překvapující, že 21.2. dosáhly poplatky 18-měsíční minimum vzhledem k tomu, že objem denních transakcí ve stejném období klesl na polovinu. Standardní 6-bloková transakce dokáže být uskutečněna za méně než $ 0.15. Kryptoměnová statistická stránka Bitinfocharts udává mediánový poplatek za transakci $ 0.52. Pro srovnání, Bitcoin Cash transakce stojí průměrně $ 0.01.

Toto snížení poplatků však nepocítí všichni uživatelé. Kdokoliv si bude chtít vybrat BTC z kryptoměnových burz, budou ho čekat „standardní“ poplatky. Binance a Kucoin například stanovili paušální sazbu za výběr rovnou 0.001 BTC, což je v přepočtu $ 10.60. Jak uvedl generální ředitel společnosti Binance Changpeng Zhao v nedávném tweetu, v těchto poplatcích je započítána sazba za služby, které dodávají. Zda je tato politika správná a opodstatněná, to je už na jinou debatu.

Důvod nízkých poplatků

Jelikož BTC byl příliš drahý na odesílání v malých množstvích, nebylo mnoho jiných možností, jak „hodlovat“ a čekat, až se situace uklidní a stabilizuje. Rostoucí poplatky byly jedním ze signálem pro množství firem, aby přestali akceptovat BTC. Mezi tyto společnosti patří Microsoft, online platforma pro počítačové hry STEAM, ale ironicky i největší severoamerická konference o BTC The North American Bitcoin Conference. Navzdory frustraci, kterou mnoho uživatelů pociťovalo, z této situace vzešlo i něco dobré.

Vývoj cen BTC poplatků v jednotlivých měsících. Na x-ové ose je průměrná cena za 1 transakci v $.

Uživatelé a burzy se pokoušeli najít způsoby, jak zefektivnit transakce, včetně menších úprav a zavedení SegWit-u. Coinbase a Bitfinex avizovali adaptaci SegWit.  Přehnané poplatky také podnítily rychlejší vývoj Lightning Network, ačkoli jeho implementace je stále příliš nízká na to, aby tato aktualizace ovlivnila běžné poplatky. Statistická data naznačují, že nejpodstatnější faktor při snižování poplatků nebyl technický, ale sociologický. 17. prosince bylo odeslaných téměř 500,000 BTC transakcí. Dnes je to průměrně méně než 200,000 denně.

S poplatky, které jsou nyní na nejnižší úrovni za posledních 18 měsíců, bude zajímavé sledovat, jak se zachovají obchodníci a společnosti, jako je například Valve. Několik společností již zvažovalo využití altcoinů, přičemž Stripe se zmiňoval o Litecoinu, Stellaru a Bitcoin Cash.

Zdroje: twitter.com , bitinfocharts.com