Jedna z nejočekávanějších technologických aktualizací Bitcoinu „Taproot“ by mohla být již brzy implementována. V kombinaci s připravovanými Schnorrovými podpisy, prostřednictvím kterých vznikne uživatelům této kryptoměny další možnost, jak podepsat své transakce, by mohlo jít od implementování Segregated witness o další velký krok směrem vpřed.

Bitcoinový developer Pieter Wuille zveřejnil tento týden na GitHubu dva návrhy na vylepšení sítě BTC (Bitcoin Improvement Proposal). Update, který nese označení  Taprootmá v sobě zkombinovat tzv. Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST) a Schnorrovy podpisy, čímž chtějí vývojáři této kryptoměny docílit vyšší míru soukromí jejich uživatelů.

Sázkové kanceláře Tipsport a Chance nyní akceptují Bitcoin!

Cílem je vyšší míra soukromí

Abychom pochopili, jak funguje Taproot, musíme se podívat na princip fungování všech Bitcoinových transakcí – skriptů. Skript sestává z několika řádků kódu vložených do transakce, kterými se definuje způsob, jakým mohou být jednotlivé mince v rámci daného převodu použity.

Než může být totiž převod mince uskutečněn, je třeba udělat několik potvrzujících opatření. Zaprvé, vlastnictví mince / mincí musí být prokázáno podpisem. V případě, že je stanoven timelock (časový limit), musí přijít ke splnění jeho podmínky, tedy dosažení konkrétní výše bloku (pořadového čísla), nebo data, kdy má být transakce provedena. A v neposlední řadě musí přijít i k verifikaci privátního klíče / klíčůVšechny podmínky uvedené výše lze přitom zkombinovat a vytvořit tak velmi komplexní smart kontrakt.

Díky platebnímu skriptu (P2SH) jsou podmínky smart kontraktu viditelné pouze pro nového vlastníka mincí. Když je však transakce provedena, její detaily, a tedy i podmínky zmíněného smart kontraktu, jsou zapsány v blockchainu.

Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST)

Jedním z řešení tohoto problému týkajícího se nedostatečného soukromí je  Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST). Návrh, který představil Pieter Wuille, je založen na hashovacích stromech (Merkle trees), které by umožnily individuální hashování všech podmínek v rámci dané transakce. Zároveň by byly všechny její podmínky zaznamenané v Merkle root-e, který by vyprodukoval jeden finální hash. Jím by mince uzamkl až do času jejich odeslání. Díky MASTu by tím pádem došlo k lepšímu zabezpečení soukromí jednotlivých údajů a podmínek v transakcích.

Schéma Merkle root-u

Schnorrovy podpisy

Pieter Wuille, generální ředitel společnosti Blockstream a prominentní blockchainový developer, vysvětlil, že idea Taprootu je použitelná za předpokladu využití MASTu. Ve svém návrhu, který zveřejnil na GitHub, vysvětlil, že Taproot by umožnil vytvoření téměř jakéhokoliv smart kontraktu stojícího na podmínkách, na nichž by se dohodly všechny zainteresované strany.

Skutečná síla Taprootu však pramení z kombinace se Schnorrovými podpisy. Tento podpisový systém, který je v současné době ve vývoji, je také jednou z nejočekávanějších aktualizací sítě Bitcoin. Schéma podpisu je pojmenováno podle svého vynálezce Clause-Petera Schnorra a je souborem matematických pravidel, která spojují soukromý klíč, veřejný klíč a podpis transakce.

Tento typ podpisového systému je v kryptografii považován za nejlepší, protože nabízí bezkonkurenční úroveň autenticity. Kromě toho Schnorrovy podpisy jsou velmi rychle ověřitelné. To v konečném důsledku umožňuje rychlejší potvrzení transakcí, a tím pádem i efektivnější transakční časy. Jejich největší výhodou je i skutečnost, že umožňují sdružit více podpisů do jednoho.

Celé znění návrhu publikovaného na GitHubu si můžete přečíst zde (problematika týkající se Taprootu) a zde (problematika týkající se Schnorrových podpisů).

Zájem o Bitcoin stoupá! To zvyšuje jeho cenu, ale také transakční poplatky…

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: cryptoslate.com