Ukrajina zřizuje speciální pracovní skupinu pro přípravu nového právního rámce. Legislativa prochází parlament už od října. Národní banka zvažuje plány na vydání „e-hrivny“, zatímco ministr spravedlnosti říká, že Bitcoin je tady a vyzývá k jeho legalizaci.

Krypto záležitosti a bezpečnost Ukrajiny

Kryptoměny byly hlavním tématem diskuse během setkání Národního koordinačního centra pro kybernetickou bezpečnost, které se uskutečnilo minulý čtvrtek. Účastníci se blíže podívali na to, co nazvali „nekontrolovaným oběhem kryptoměn na území Ukrajiny.“ Podle zástupců ukrajinské národní banky, tajné služby a policie – absence kontroly a anonymita transakcí vytváří podmínky pro praní peněz získaných prostřednictvím trestné činnosti.

Ukrajinští úředníci poukázali na možné použití kryptoměn na nákup nezákonného zboží, jako jsou drogy a zbraně. „Černý seznam“ by byl neúplný, kdyby nebylo zmíněno financování terorismu. Takto to řekl Oleksandr Turchynov, tajemník Národní bezpečnostní rady, na schůzi orgánu pro kybernetickou bezpečnost. Podle jeho slov v právním „vakuu“ vznikají hrozby pro hospodářství a bezpečnost státu.

Přítomní se rozhodli vytvořit pracovní skupinu a pověřit ji tím, že dokončí všechny legislativní přípravy na přijetí regulace. Kromě jiných budou mít ve skupině své zastoupení i Národní banka, ministerstvo financí a bezpečnostní služba. Pracovní skupina se bude zabývat i zdaněním kryptoměn. Vládní odborníci také vyvinou mechanismus na přístup k údajům shromážděným kryptoburzami (evidenci transakcí, informace o svých zákaznících, atd.).

Schůze o kybernetické bezpečnosti se konala několik dní po prohlášení ministra spravedlnosti, který řekl, že „Bitcoin se musí dostat do právní oblasti„. V rozhovoru pro noviny Segodnya v neděli poznamenal  Pavel Petrenko, že transakce se uskuteční tak či onak. Proto si myslí, že by bylo lepší, kdyby se Bitcoin okamžitě legalizoval a reguloval.

„Bitcoin už nyní tvoří značnou část tržních transakcí včetně transakcí za zboží a služby. To je fakt!“

V tiskové zprávě, zveřejněné na sociálních médiích, centrální finanční orgán jasně řekl, že neexistují plány na vydání nové kryptoměny. Banka však stále zkoumá možnost vydávat tzv. e-hrivnu nebo národní fiatovou měnu v elektronické / digitální podobě. Toto by se mohlo uskutečnit v rámci projektu „Bezhotovostní ekonomika„, jehož cílem je urychlit operace bank a minimalizovat ztráty při převodu peněz.

Zdroj: new.bitcoin.com