Dlouho očekávaný dokument, který stanovuje hlavní pravidla sítě EOS, byl po měsících vyjednávání konečně podepsán. Jeho obsah schválilo všech 21 „blokových producentů“ (BP), tedy ústředních entit, které stojí za validací bloků v této síti.

Moc zůstává v rukou blokových producentů

Podle podmínek v nově uzavřené smlouvě budou zmínění blokoví producenti (BP) nadále zastávat dominantní roli ve správě sítě. A to i přesto, že v době, kdy EOS spustil svůj vlastní mainnet, vznikla v komunitě bouřlivá diskuse ohledně jejich pravomocí. Mnozí účastníci pokládali totiž model schvalování bloků za příliš centralizovaný. Algoritmus Delegated Proof-of-Stake, který EOS využívá, povoluje rozhodovat o pravosti bloků (a tím pádem i transakcí) jen 21 BP. Tento model je tak mnohými považován za přesný opak decentralizace, která má být v ideálním případě základním atributem každé kryptoměny.

Opera spouští svůj prohlížeč orientovaný na kryptoměny pro decentralizovaný web

Celý spor ohledně nové „ústavy“ sítě EOS začal na EOSIO Core Arbitration Forum (ECAF). Jde o fórum komunity EOS, které je určeno pro řešení sporů týkajících se EOS blockchainu. Jednotlivci začali vznášet námitky proti tehdy aktuálnímu systému a designu schvalování bloků. Po dvou měsících intenzivních sporů se komunita rozhodla, že dosavadní ústava je nefunkční a musí být nahrazena novou.

Seznam blokových producerů, kteří podepsali nový EOS User Agreemnet:  EOSNewYorkio, ArgentinaEOS, Cypherglass, EOSnationftw, EOScafeblock, Atticklabeosb, EOSflytomars, EOSBeijingbp, EOSbixinboot, EOShenshenio, EOSdacserver, EOSiosg11111, EOSauthority, EOS42freedom, EOS.fish, EOSRioBrazil, EOScannonchn, EOSHuobiPool, Cochainworld, Jedaaaaaaaa a Bitfinexeos1.

Pokud máte zájem přečíst si nový EOS User Agreement, můžete tak učinit na této stránce. Souběžně s tím si můžete prohlédnout i aktuální probíhající referenda, účast v nich, jakož i průběžné výsledky hlasování za navrhované změny. Všechny tyto údaje jsou dostupné na stránce EOS komunity zde.

Pro přijetí změny je třeba souhlas více než 2/3 BP

Někteří členové sítě se i po podepsání nových podmínek stále domnívají, že struktura, na níž EOS stojí, dává producentům bloků příliš velkou sílu. Jejich postavení i nadále představuje značnou míru centralizace výkonné moci, což jim de facto umožňuje řídit celou síť prostřednictvím jednostranných rozhodnutí.

Zde je však nutno dodat, že ke schválení jakéhokoli návrhu je potřebný souhlas více než dvou třetin zvolených producentů. V praxi to znamená, že na to, aby návrh prošel, musí za něj hlasovat 15 z 21 BP.

EOS a TRON vyplatily v roce 2018 za odchycení kritických chyb více než $600,000

Z pohledu DApps nechává EOS konkurenci daleko za sebou

Navzdory kontroverznímu pojetí decentralizace sítě se EOSu na poli  decentralizovaných aplikací daří. Dokazují to aktuální data, která nabízí statistická stránka Dapp Review. V porovnání s hlavními konkurenty (TRON a Ethereum) má EOS značný náskok nejen v počtu uživatelů DApps, ale i objemu zpracovaných transakcí.

Zdroj: dapp.review

Zatímco vůči TRONu vykazuje EOS dvojnásobně vyšší údaje počtu uživatelů, vůči Ethereu je tento poměr ještě více markantní (132,000 vs. 11,000 ve prospěch EOSu).

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptoslate.com