Bratislava 26. března (TASR) – Kromě obvyklých příjmů je potřeba při přiznáních myslet i na virtuální měny. Jejich zdanění potvrdilo i Ministerstvo financí (MF) SR v pokynech, podle kterého je příjem z prodeje kryptoměn považován za zdanitelný příjem. Upozornila na to Slovenská komora daňových poradců (SKDP) v pondělí na tiskové konferenci v Bratislavě.

„Zdanitelný příjem z kryptoměn vzniká v různých situacích,“  přiblížil Miroslav Marcinčin, člen prezidia SKDP (Slovenská komora daňových poradců). Zdaňovat by se tedy měl prodej virtuální měny za jinou fiat měnu, výměna kryptoměny za zboží a služby či výměna jedné kryptoměny za jinou.

Resort financí v pokynu přiblížil postup při zdanění virtuálních měn. 

„Digitální měny – tzv. kryptoměny používají fyzické i právnické osoby jako platební prostředky a elektronicky jich převádějí, uchovávají nebo se s nimi dá obchodovat. Z toho vyplývá i potřeba takové aktivum zdanit. MF SR proto připravilo metodické pokyny, ve kterém říká kdo a jak by měl takové virtuální měny zdaňovat. Dani z příjmu tak podléhá příjem z obchodování s virtuální měnou, ale i jakákoliv její výměna za zboží a služby, „  uvedlo MF SR v oficiálním stanovisku.

Na Slovensku jsou sazby daně podle Marcinčina poměrně vysoké.  „Příjem z kryptoměn se u fyzických osob zdaňuje sazbou 19% nebo 25%, v závislosti na výši základu daně poplatníka. Navíc je třeba brát v úvahu, že tento druh příjmu podléhá i zdravotnímu pojištění ve výši 14%. Zdravotní pojištění se vypočítá v ročním zúčtování zdravotního pojištění,“  konstatoval Peter Pašek ze SKDP.

Zdanit kryptoměny je potřeba i v případě, že je lidé přijmou jako formy odměny.  „Je to pro ně zdanitelný příjem stejně jako kdyby dostali za svou činnost nebo nakládání s majetkem odměnu v eurech. Například nájemné placené v Bitcoinu.  připomněl Marcinčin.

SKDP navrhuje úpravu zdanění virtuálních měn do budoucnosti. „Velmi problematické zdanění výměny jedné kryptoměny za jinou kryptomenu by nemuselo být zatíženo daní,“ míní Marcinčin. Stejně by podle něj mohly být osvobozeny od daně nízké příjmy z kryptoměn, například do výšky 500 eur jako je to v případě příjmů z příležitostné činnosti.  

Rozdílný přístup k virtuálním měnám mají například ve  Slovinsku, Švýcarsku či Bělorusku, kde kryptoměny nejsou zdaněny. V Německu mají zvláštní režim, daně neplatí například tehdy, jestliže virtuální měny vlastní déle než rok.

Poplatníci na Slovensku, kteří obchodovali s kryptoměnami a příjmy si nezahrnuli do daňového přiznání, mohou do 3. dubna podat oznámení o prodloužení lhůty pro podání přiznání. Jelikož pokyny MF SR přišlo koncem března, získají tak dodatečný čas na vyčíslení těchto příjmů a podání správného daňového přiznání.

Metodické pokyny vydané ministerstvem financí najdete na tomto odkazu.

Zdroj: teraz.sk