Počet nových projektů v kryptosféře narůstá doslova exponenciálně. Pokud si myslíte, že se to už nedá ani sledovat, máte pravdu. Řeknete si, že ty coiny, které již máte, Vám stačí. Avšak všichni se shodneme, že diverzifikace je klíčovou složkou k zachycování příležitostí a zmírnění rizika vzniku pádů, ke kterým může dojít. V tomto článku Vám přiblížíme relativně nové a zajímavé projekty s pozitivními vyhlídkami do budoucna.

V tomto článku je vyjádřen subjektivní názor autora. Úspěch těchto projektů není zaručen. Neinvestujte více, než si můžete dovolit ztratit.

ZenCash (ZEN)

ZenCash  není jen kryptoměna, ale jedná se o první TLS šifrovanou platformu, která kromě transakcí zahrnuje i soukromé posílání zpráv nebo decentralizovanou infrastrukturu pro anonymní publikování obsahu. ZenCash vznikl hard forkem Zclassic 23.května 2017, ale od tehdy prošel intenzivním vývojem a získal si mnoho příznivců.

Prominentní vlastností ZEN blockchainu je možnost získat pasivní příjem pomocí stakingu (držení kryptoměn). Pokud vlastníte alespoň 42 ZEN, můžete si založit na vlastním serveru tzv. secure node. Za provozování secure node jste odměňováni ZEN coiny na denní bázi. V současnosti je odměna 0.025 ZEN/1 den. V červnu se má tato hodnota zvětšit dokonce 3.5 krát.

ZenCash je perspektivní anonymní platforma s pozitivní vyhlídkou do budoucna. Komunita se k anonymním kryptoměnám obrací stále častěji a ZenCash nabízí rovnou celou anonymní platformu. Tento projekt je aktivní a živý, má dobře definované cíle, rychle rostoucí komunitu a silný vývojářský tým. Za zmínku stojí aktivní spolupráce s vývojářskou společností vedenou Charlesem Hoskinsonem, jedním ze zakladatelů druhé nejsilnější kryptoměny Etherea. Navíc popularita ZEN v kryptokomunitě závratně stoupá, což dokazuje i rostoucí počet těchto secure nodů. Za poslední 3 měsíce se jejich počet zvýšil ze 7,500 na 11,250. To vše spolu s připravovanými aktualizacemi, které mimo jiné zavedou super nody (na otevření a provozování bude nutné vlastnit 500 ZEN) a zalistování na prominentní kryptoměnové burzy naznačují světlou budoucnost tohoto projektu.

Sonm (SNM)

Sonm je blockchain platforma, která se snaží o vytvoření „globálního superpočítače“, v rámci kterého je poskytován výpočetní výkon jako služba, kterou si mohou zájemci koupit. SONM se zaměřuje na poskytování externí výpočetní síly, zejména pro hosting webových stránek, sloužících jako server pro online hry, poskytování výpočetní síly neuronovým sítím a vykreslování videa a počítačové grafiky. Na rozdíl od současně rozšířeného cloud computingu, Sonm implementuje takzvaný fog computing – soubor decentralizovaných přístrojů, které jsou připojeny k IoT (Internet of Things). Tato platforma dovoluje komukoliv pronajímat, anebo si kupovat výpočetní výkon.

Řekněme, že společnost Pixar bude potřebovat hodně výkonných počítačů na natáčení filmu nebo animování pohádky. V současnosti má Pixar jen dvě možnosti: buď si počítače koupí nebo si pronajme výpočetní sílu od společnosti jako je Google nebo Amazon. A právě zde na scénu vstupuje Sonm, u kterého si Pixar může pronajmout výpočetní sílu za mnohem levněji. Navíc Sonm jako decentralizovaná platforma je několika násobně efektivnější než konvenční cloud computing poskytovaný Amazonem nebo Googlem.

Sonm není jediným projektem svého druhu. Od svých konkurentů jako iExec nebo Golem se však liší dobrým budováním silné komunity, otevřeností projektu či flexibilnější platformou. Sonm jako projekt je do budoucna více než perspektivní.

Aeternity (AE)

Aeternity je nejen token založený dočasně na technologii Ethereum, ale hlavně platforma, či spíše ekosystém nabízející obrovské možnosti využití. Využívá hybridní konsensus mechanismus zabezpečení sítě. AE token byl spuštěn v roce 2017. Je vedený zkušeným Yanislavem Malahovem jako zakladatelem a sestává z dalších 47 členů, kteří spolu pokrývají rozsáhlou oblast expertízy.

White paper je psán více vědeckým stylem, ale vše je srozumitelně vysvětleno a určitě stojí za přečtení.

Kromě hybridního konsensus algoritmu zavádí Aeternity takzvané stavové kanály (state channels). Ty přinášejí možnost provádění smart kontraktů mimo hlavní sítě a pomáhají tak zlepšovat její škálování a výkonnost. S cílem pomoci při poskytování inteligentních kontraktů, využívá síť i další funkci nazvanou oracles. Ty pomáhají propojit reálná data z vnějšího světa právě se smart kontrakty. Za zmínku stojí i jedinečný systém řízení sítě, který prodává iniciativu minerům a stakerům (ti co drží tokeny).

To, co tento projekt odlišuje od jiných, jsou jeho četné případy použití. Tým chce vytvořit platformu pro decentralizované aplikace, která se bude používat pro projekty zaměřené na crowdfunding, decentralizovaný FinTechkrypto a finanční burzy, potravinový průmysl či mikro a nano platby. Projekt má určitě schopnost konkurovat Ethereum síti v oblasti dApps a inteligentních smluv. Pozitivní vliv na vývoj ceny AE tokenu by mělo mít i blížící se spuštění Aeternity mainnetu již v červnu.