Pokud častěji posíláte Ether, ať už na burzu za účelem nákupu jiných altcoinů nebo na různé jiné účely, možná jste si všimli zvýšené transakční poplatky. Tohoto dramatického zvýšení poplatků spojených s ETH transakcemi si samozřejmě všimli i v Ethereum Foundation společnosti, která má na starosti vývoj Ethereum sítě. Jedním z prvních, kdo toto navýšení zpozoroval byla burza Bittrex. A není se čemu divit, protože na této burze přesahuje denní objem obchodovaného Etherea $ 100 milionů.

Další, kdo se přidal k záznamům o narůstajících transakčních poplatcích, byl Griff Green. Griff je spoluzakladatel služby Giveth – charitativní služby postavené na Ethereum síti. K náhlému zvýšení cen za transakce se vyjádřil takto:

„V transakčním poolu existuje několik skutečně divných transakcí, které tlačí vzhůru odhadovanou cenu transakce pro každého,“ řekl Green. „Protože tato odhadovaná cena stále stoupá a všichni ji nadále akceptují, postupně se nad touto cenou ztrácí kontrola.“

Gas – poplatek za provedení operace v Ethereum síti

Cena transakce v Ethereum síti se nazývá „gas“ (z angl. gas = plyn). Stručně řečeno, gas je množství Etherea, které zaplatíme jako vnitřní náklady na provedení transakce nebo smart kontraktu v Ethereum světě.

Trochu detailněji: Gas je míra, která je zhruba ekvivalentní výpočetní náročnosti potřebné na samotné provedení transakce. Každá transakce musí obsahovat gas limit a poplatek, který je uživatel ochoten za gas zaplatit. Mineři mají možnost zahrnout danou transakci do bloku a zinkasovat tak tento poplatek. Mineři však mohou zpracování transakce i odmítnout, pokud je pro ně cena za gas příliš malá.

Pro uživatele to znamená, že zpracovat jeho transakci bude trvat příliš dlouho. Naopak pokud potřebuje, aby byla transakce zpracována urgentně, můžete nastavit vyšší cenu za gas. Pokud používáte jako ETH peněženku například myetherwallet.com, máte tam možnost gas limit i cenu  nastavit ručně.

Zvyšování cen gasu

Pokud se podíváme na ceny transakcí v blocích 4 866 737 4 866 739 vidíme, že průměrné ceny za gas byly 119.93 Gwei, 128.33 Gwei a 128.77 Gwei. Pro srovnání, předchozí bloky, konkrétně bloky 4 854 277 4 854 279 měly průměrné ceny za gas přibližně o čtvrtinu nižší 32.53 Gwei, 33.79 GWe i a 32.39 Gwei.

Gwei je jedna miliardtina ether. Podobně jako Satoshi je sto miliontina Bitcoinu.

Podle Greena se zdá, že některé transakce jsou zaseknuté – čekají na zpracování a vypadá to tak, že právě uměle zvyšují odhadovanou cenu za gas. Níže na obrázku je uveden příklad takovýchto transakcí. Všimněte si, jak dlouho čekají některé z těchto transakcí ke zpracování a jejich nadměrně vysoké ceny za gas.

Zvýšené ceny za gas některých transakcí

Když se podíváme na graf průměrné ceny za gas, opravdu vidíme, že se cena za posledních pár dní rapidně zvýšila. Tato změna nastala ze 4. na 5. leden 2018.

Průměrná cena za gas od prosince 2017

Burza Bittrex na tento problém zareagovala prakticky ihned 5. Ledna 2018. Den předtím už však avizovala, že Ether aktiva byly „offline“ kvůli „problému s výkonem“ s Geth. V pátek v noci se směnárna rozhodla pozastavit vytváření nových ETH adres a rovněž ETH vkladů.

Green zatím doporučuje uživatelům, aby manuálně snižovali své odhadované ceny za gas, aby problém zmírnili.

Chyba v algoritmu výpočtu gas ceny?

Griff Green dále vysvětluje, že problém při určování ceny za gas je zakotven ve způsobu, jakým je tato cena odhadovaná.

„Pokud to řeknu trochu jednodušším způsobem, jakým je gas vypočítáván v Geth, používá medián gasu z předchozích 10 bloků,“ vysvětluje dále Green.

Geth  je aplikace, která umožňuje spuštění úplného Ethereum uzlu.

Medián se určuje tak, že se ceny gasu z posledních 10 bloků uspořádají od nejmenšího po největší a pro cenu následujícího bloku se z tohoto seřazeného souboru vybere hodnota z jeho středu. Pokud pak lidé ignorují transakční cenu, navýší se poplatky v 10 blocích a následně se zase aplikuje mediánu pravidlo. Dá se tedy říci, že způsob výpočtu ceny gasu s takovou situací nepočítal a momentálně jsme svědky rostoucích poplatků kvůli drobné chybě.

K možné chybě se vyjádřil i vedoucí softwarový inženýr Ethereum Foundation, Nick Johnson:

„Původní algoritmus se podíval na transakce posledních několik bloků a vrátil medián cen gasu zaplaceného těmito transakcemi,“ řekl Johnson. „V minulosti to fungovalo poměrně dobře, protože se nestávalo často, že síť běžela na 100% své kapacity. A když se tak náhodou stalo, ceny gasu se postupně upravili zpět. To se stávalo běžně například při větších ICOS nebo CryptoKitties.“

Nedávno tedy musela nastat situace, která negativně ovlivnila odhadnuté ceny gasu. To dále ovlivňuje samotný medián a dostáváme se do začarovaného kruhu. I přesto, že při ETH transakci můžeme manuálně snížit cenu za gas, stále častěji jsou odhady obzvláště nebezpečné pro uživatele, kteří nejsou zvyklí kontrolovat a stanovovat samotné transakční náklady. V Ethereum Foundation už pracují na vylepšení algoritmu, který stanoví cenu za gas.

Zdroj: ethnews.com