Výzkumná firma Diar publikovala 17. prosince výsledky analýzy, ve které zjistila, že tradiční investoři v současnosti preferují na nakupování Bitcoinu Over-the-counter (OTC) trhy. 

OTC (Over-the-counter) je necentralizovaný a neregulovaný trh, kde se obchoduje mimo oficiálně regulované instituce, nebo tzv. „přes přepážku“. Trh tvoří tzv. „market makers“  = zprostředkovatelé obchodů, kteří nakupují a prodávají kryptoměny za předem dohodnutých podmínek.

Objemy obchodů BTC na Coinbase předběhly GBTC OTC obchody

Firma Diar ve své analýze uvádí nárůst investicí do vysoce likvidních OTC trhů pro Bitcoin. Jako příklad uvádí nedávný úspěch hlavní americké kryptoměnové burzy  Coinbase. Zpráva uvádí, že Coinbase předběhla Grayscale’s Bitcoin Investment Trust (GBTC) na OTC trhu, co se týče objemu obchodů BTC. I když jsou objemy obchodů na OTC stále zastíněné klasickými investicemi, jejich podíl na celkovém trhu je významný.

ČTĚTE TAKÉ:

Bude v budoucnu sloužit blockchain jako nástroj pro sledování zlata?

Grayscale během 9 měsíců v roce 2018 deklaroval investici $216 milionů do jejich BTC OTC fondu. Odhaduje se tak, že Grayscale v současnosti spravuje něco přes 1 % všech BTC mincí v oběhu. Podle dřívějších zpráv má GBTC momentálně v držení více než 203,000 BTC.

Coinbase OTC obchody vzrostly až o 20 %

V roce 2017 si ještě Coinbase a GBTC vedly stejně, ale v roce 2018 Coinbase překvapivě vykázala až 20% nárůst objemu OTC obchodů, zatímco GBTC je v 35% ztrátě, ve srovnání s předchozím rokem 2017. Tento posun by mohl být znakem, že institucionální investoři hledají pro své investice soukromé umístění na trhu, který je regulován, alespoň co se týče BTC. Správcovské společnosti začaly navíc poskytovat různé pojišťovací služby, tak jako i mnoho OTC provozovatelů.

Zpráva vysvětluje:

„Institucionální investoři a velcí hráči na trhu s kryptoměnami vyžadují non-stop přístup k nepřetržitě obchodovanému trhu, který je i přes dosahovaná minima stále dost volatilní. Na druhé straně to může být překážka pro instituce, které by potřebovaly nové síly pro oblast risk managementu, i navzdory stop-limit obchodům a algoritmu pro obchodování skrz roboty.“

Max Keidun, generální ředitel kryptoburzy HodlHodl, která také poskytuje služby na OTC trhu, uvedl, že zaznamenali velké požadavky na koupi BTC, které se v roce 2018 exponenciálně zvýšily: „Zaznamenali jsme téměř měsíční zdvojnásobení“.

„Při současných cenách je spíše výjimkou než pravidlem najít prodejce BTC,“ řekl Keidun.

Coinbase založila OTC obchodování pro institucionální zákazníky koncem listopadu. Tento krok burza údajně udělala na základě zvýšení poptávky po OTC obchodování ze strany institucionálních hráčů. Burza prý považuje nabídku burzovních i mimoburzovních obchodů za obrovský přínos pro své zákazníky.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cointelegraph.com