Měřit úspěšnost projektů v kryptoodvětví se dá několika způsoby. Kromě ceny daného kryptoaktiva a celkové adopce je dobrým měřítkem i aktivita vývojářského týmu. Jeho činnost, respektive nečinnost nám může pěkně dokladovat nejen to, zda se mu daří plnit sliby z white paperu nebo dodržovat termíny zadané v roadmapě, ale také fakt, jak dokáže reagovat na požadavky trhu a implementovat do svého projektu nové funkce. Právě na monitorování této činnosti se zaměřuje analytická stránka State of the DApps, z níž vám údaje přinášíme níže.

Metrika, kterou využívají stránky stateofthedapps.com k monitorování aktivity dev týmu, vychází především z GitHubu. Jde o formu online úložiště open-source kódů, která je k dispozici k nahlédnutí každému zájemci. Díky němu je tak poměrně jednoduché sestavit si ucelený obraz o stavu daného projektu.

Čím větší počet žádostí, návrhů, požadavků a zlepšení daný projekt vykazuje, tím větší je pravděpodobnost jeho úspěšného rozvoje. Tento fakt totiž jednoznačně poukazuje na aktivitu komunity a její zájem o rozvoj. Na druhé straně, pokud projekt vykazuje nízkou vývojářskou aktivitu, je pravděpodobné, že vývojáři od jeho vývoje postupně upouštějí z důvodu nezájmu nebo nedostatku angažovanosti v komunitě.

Níže vám přinášíme bližší pohled na TOP sedm blockchainových projektů, které jsou seřazeny podle aktivity jejich vývojářů.

Zdroj: stateofthedapps.com

Cosmos

Cílem Cosmos Network je vytvoření infrastruktury, která bude podporovat  decentralizovanou síť v rámci blockchainů. Primárně se přitom zaměřuje na jejich vzájemnou interoperabilitu, tedy funkčnost a kooperaci mezi různorodými blockchainovými řešeními.

Tvůrci Cosmos totiž pokládají schopnost různých systémů vzájemně spolupracovat, a tím dosáhnout součinnost, za jeden z klíčových prvků, který může najít uplatnění v široké sféře odvětví. Aktuálně zastává tento projekt z hlediska aktivity jeho vývojářů první místo – na GitHubu eviduje více než 6,000 návrhů a inovaci.

Oficiální stránka: cosmos.network

Na burze Boltz, která využívá Lightning Network, můžete obchodovat v naprosté anonymitě

Status

Status je decentralizovaná aplikace určená k interakci s Ethereum blockchainem. Svým uživatelům nabízí prohlížeč dApps fungující na blockchainu Etherea a zároveň i decentralizovaný messenger. Zatímco posláním messengeru je umožnit uživatelům, aby navzájem mezi sebou komunikovali bez jakýchkoli omezení třetí strany, zmíněný prohlížeč slouží ke spuštění kterékoliv Ethereum decentralizované aplikace.

Co se aktivity vývojářského týmu týče, za posledních 30 dnů eviduje tento projekt na GitHubu 5,643 návrhů, čímž se v žebříčku řadí na druhé místo.

Oficiální stránka: dev.status.im

High Fidelity

High Fidelity je platforma zaměřující se na virtuální realitu podporovanou technologií blockchain. Tato decentralizovaná aplikace, na rozdíl od dvou výše zmíněných, funguje na blockchainu EOSu, který je v oblasti dApps hlavním konkurentem Etherea. Podle tvůrců tohoto projektu má High Fidelity přinést  decentralizaci do oblasti zábavy a gamingu. O tom, že vývojáři to myslí se svými plány vážně, svědčí i 3,923 navrhovaných inovací na GitHubu a tím pádem třetí místo v žebříčku.

Oficiální stránka: highfidelity.com

Aelf

DApp Aelf, která využívá blockchain Etherea, pracuje na vytvoření decentralizované sítě v rámci cloudových řešení. Aplikace se prostřednictvím svého operačního systému zaměřuje na to, aby umožnila zájemcům vytvářet a spouštět vlastní systémy založené na technologii blockchain a fungující na cloudu.

Pokud vezmeme v úvahu fakt, že odvětví „Software as a Service“ se v poslední době mohutně rozvíjí (v této oblasti jsou aktivní společnosti jako Microsoft či Adobe), Aelf může se svým decentralizovaným pojetím služby oslovit velkou část trhu. V rámci žebříčku aktivity developerů zastává tento projekt čtvrté místo, přičemž  aktivita spojená s jeho vývojem vzrostla za posledních 30 dnů o 234 %.

Oficiální stránka: aelf.io

Aktivita na GitHubu jako důležitý ukazatel vývoje projektu

Storj

Storj představuje decentralizované úložné řešení na cloudu. Kromě využití technologie blockchain nabízí tento projekt pro ještě větší zvýšení bezpečnosti i šifrování na straně klienta. Díky tomu mají k uloženým souborům a datům přístup skutečně pouze jeho tvůrci, respektive oprávněné osoby.

Přestože aktivita na GitHubu za uplynulý měsíc klesla, dev tým Storj patří stále mezi nejaktivnější. V žebříčku je momentálně na pátém místě.

Oficiální stránka: storj.io

Augur

Augur je decentralizovaný a predikční protokol trhu, jehož využitím si mohou uživatelé vsadit na různé události. Na rozdíl od klasických centralizovaných predikčních trhů si klienti Auguru mohou vytvářet sázky na cokoliv, protože nepodléhají žádným pravidlům ani předpisům.

Dalším nepochybným benefitem této decentralizované aplikace je fakt, že výhry za uzavřené sázky jsou vypláceny okamžitě a transakční poplatky sázejících jdou přímo tvůrci dané sázkové události. O atraktivnosti této decentralizované aplikace svědčí i aktivita na GitHubu, která vynesla tento projekt na šesté místo.

Oficiální stránka: augur.net

Trust Wallet

Trust Wallet je jedna z předních peněženek, která ještě donedávna podporovala pouze Ether a na něj navázané tokeny spadající pod označení ERC-20, ERC-223 a ERC-721. O úspěchu tohoto projektu svědčí i fakt, že v létě 2018 ho koupila největší kryptoměnová burza Binance. Tímto krokem se Trust Wallet stala oficiální peněženkou burzy, což jí ještě více přidalo na její důvěryhodnosti a přineslo ještě větší množství klientů.

Dev tým však neusnul na vavřínech a na vývoji pracuje nadále. I díky tomu eviduje tento projekt na GitHubu téměř 2,700 inovací, což představuje více než 100% nárůst ve srovnání s uplynulým měsícem.

Oficiální stránka: trustwallet.com

Trust Wallet přidává podporu pro XRP a umožňuje nákup kryptoměn prostřednictvím platebních karet

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoinmarketjournal.com