Nejenže Lightning Network „neguje“ důvod k existenci mnoha altcoinů, ale také se stává sekerou pro smart kontrakt platformy tím, že umožňuje vznik různých aplikací (LApps – Lightning Network aplikace). Lightning Network aplikace využívají Bitcoin síť a umožňují okamžité transakce a téměř nulové poplatky. LApps tak prokazují slibné případy použití druhé vrstvy Bitcoinu. 

Přešel rok a něco, co BlockStream poprvé představil jejich Lightning Charge API (aplikační rozhraní), které zjednodušuje tvorbu Lightning aplikací (LApps). Je tedy správný čas podívat se na to, kam se trh dostal, a ukázat vám některé z nejlepších LApps současnosti.

Vše, co byste měli vědět o Lightning Network

Peněženky

Bezpochyby první věcí, kterou potřebujete, je peněženka podporující Lightning Network. Bez ní by bylo velmi složité získávat a posílat Lightning Network (LN) platby. Naštěstí se trh s LN peněženkami za poslední měsíce značně rozrostl. Znamená to tedy, že nemusíte provozovat svůj vlastní LN uzel. (I když je to doporučeno na minimalizaci rizika.)

První peněženky tohoto druhu, jako Zap (iOS i PC) a Éclair (Android a PC), jsou stále dobrou volbou. Možná ale preferujete novější možnosti pro iOS a Android, jako jsou Shango nebo BlueWallet. Dokonce i starší PC peněženka Electrum nedávno oznámila očekávanou integraci LN.

Seznam peněženek podporujících LN najdete v tomto odkazu.

Je však nutno počítat s tím, že nedávno přidané peněženky mohou obsahovat chyby nebo uzavřený zdrojový kód. Opatrnost je i zde na prvním místě. Určitě si při prvních platbách otestujte tuto novou technologii jen s malou částkou.

Tržní Lightning Network aplikace

Když už máte LN peněženku, co ji tak vyzkoušet na nákup nějakých věcí? Čím dál tím víc online obchodů a tržních platforem integrují LN platby. Zde jsou dvě oblíbené:

CoinMall – Je peer-to-peer tržní platforma, kde můžete nakupovat a prodávat digitální produkty s nulovými poplatky.

Bitrefill – Je populárním online obchodem prodávajícím mobilní příslušenství a dárkové karty, které můžete použít na nákup téměř čehokoli. Dokonce začal nabízet dárkové karty pro Azteco – Fast Bitcoins, díky nimž můžete koupit nebo darovat Bitcoin prostřednictvím LN.

Dárková karta FastBitcoins. Zdroj: bitcoinist.com

Zpeněžení vašeho obsahu

Jednou z obrovských výhod LN je schopnost okamžitě posílat a přijímat mikroplatby. Tato vlastnost LN umožňuje tvůrcům obsahu získávat Bitcoin (dokonce i pár satoshi) za jejich práci.

Novináři mohou publikovat jejich práci na stránce Y’Alls, která čtenářům zpoplatňuje články půl centem přes LN. Pro různé portály využívající WordPress blog mohl Lightning Publisher For WordPress přinést prostor pro kvalitnější a bohatější obsah. Rozhraní LApp od BlockStreamu umožňuje čtenářům náhled článku, ale pro jeho dočtení je třeba uhradit platbu pomocí LN.

BTCPay server pomůže prodat digitální majetek

Další BlockStream LN aplikací je FileBazaar, který umožňuje prodat digitální složky pomocí rozhraní bez reklam. Obrázky, videa, audio, pdf a textové dokumenty mohou být uloženy v jednoduchém adresáři.

Vděčně přijaté odměny

Možná je toho všeho příliš mnoho a vše, co opravdu chcete, jsou jednoduché odměny (tips). Koneckonců, svět by měl být schopen rozpoznat vaši osobnost ze 140 znaků tweetu (například) a podle toho vás odměnit.

Opět máte v tomto ohledu na výběr s nanotipem, LightningTipem a tippin.me. CoinTippy je další služba, která vám konkrétně umožňuje sbírat odměny za služby Reddit, Twitter, Telegram a Twitch.

A to je jen začátek, kde se Lightning Network a LApps dají využít.

TOP Bitcoin Lightning Network aplikace současnosti (2. část)

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoinist.com