Od doby vzniku Bitcoinu prošly blockchain prohlížeče dlouhou cestou vývoje. Na začátku nebyly žádné, později vznikly základní, které umožňovaly uživatelům najít si specifickou adresu peněženky nebo transakce. Uběhl nějaký ten čas a dnes je máme nadbytek. Jejich využitelnost je však mnohem větší. Můžeme přes ně získat všechny druhy dat z různých blockchainů včetně skrytých zpráv, velikosti bloků a různé bohaté seznamy.

Blockchain prohlížeče jsou „Googlem“ kryptoměn

I když jsou takové obrovské veřejné databáze jako blockchainy designované na prozkoumávání, chvíli trvalo, než se vyvinuly rozhraní, které to umožňují. Kryptoměnoví investoři obvykle používali tyto prohlížeče na kontrolu průběhu transakcí, které posílali nebo přijímali a také pro kontrolu zůstatků konkrétních adres. No tu jejich využitelnost zdaleka nekončí. Blockchain prohlížeče bohaté na funkce pracují jako Google. Dokáží získat všechny druhy před tím skrytých nebo těžko dostupných údajů.

Bitcoin Wiki ohodnotila Blockexplorer.com, jako první nástroj tohoto druhu, který byl vyvinut majitelem Bitcointalk fóra, Theymosom. Prohlížeč byl spuštěn v listopadu 2010 a i když stále funguje, patří mezi ty méně známé.

Následujících 5 prohlížečů patří mezi nejznámější a nejvšestrannější prohlížeče v současnosti.

Blockchain.com

Blockchain.com, který donedávna býval vyhledatelný jako Blockchain.org, je pravděpodobně nejznámější BTC prohlížeč. Zatímco jeho vlastnosti jsou základní, můžete vyhledat bloky, transakce a adresy. Stránka také poskytuje bohaté statistiky, týkající se aktivity BTC za posledních 24 hodin.

Rozhraní Blockchain.com

Blockchair

Slogan na stránce Blockchair.com říká: „Vyhledej si cokoli z blockchain světa“. Stránka poskytuje přístup k cenným údajům o blocích BTC, BCH a ETH včetně takových věcí, jako je velikost mempoolu, poplatky, počet uzlů a obtížnosti. Blockchair se stále zlepšuje a jeho množina proměnných, které lze vyhledávat, je bezkonkurenční. Prohlížeč vám dokonce umožní vyhledat slova a fráze, které jsou zakódovány v blockchainu. To umožní zvědavcům zjistit, zda jejich rodné město, sportovní tým nebo jméno dítěte bylo natrvalo zakódované v blockchainu.

Rozhraní Blockchair.com

Tokenview

Tokenview.com je multi prohlížeč, který vyvinul čínský tým a založili ho začátkem tohoto roku. Stránka je ještě trošku neotesaná, s občasnými chybami. V počtu blockchainů, které pokrývá je však Tokenview nepřekonatelný. Vyhledat lze více než 20 populárních decentralizovaných sítí. Tokenview je dokonalý all-in-one nástroj pro kontrolu transakcí a adres. Stránka také obsahuje bohatý seznam kryptoměn, které pokrývá.

Etherscan

V nabídce je i několik Ethereum prohlížečů, ale Etherscan.io je nejvíce populární, a to z několika dobrých důvodů. Je obzvlášť dobrý pro vyhledávání adres smart kontraktů či dokonce jejich kódu, kontrolu ceny GAS a sledování aktivity DEX (Decentralised EXchange). Navíc je Etherscan možné použít na kontrolu zůstatků tokenů v krypto peněženkách, což jiné služby než Metamask a Myetherwallet, nedokážou tak spolehlivě učinit.

Rozhraní Etherscan.io

Bitcoin.com

Nakonec bychom rádi zmínili i Bitcoin.com. Jeho čisté rozhraní a minimalistický design ho činí jednoduchým na používání a vyhledávání transakcí pro Bitcoin a Bitcoin Cash sítě. Přes QR kód si zkontrolujete adresu peněženky a tlačítko umožňuje přepínání mezi Bitcoin a Bitcoin Cash prohlížečem. Samozřejmě v případě Bitcoin.com je výchozí Bitcoin Cash, takže pozor na případné chyby.

Zdroj: news.bitcoin.com