Koncept a principy blockchain technologie nejsou až takové nové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Decentralizace a s ní spojená technologická infrastruktura byla navržena před více než dvaceti lety. No až s příchodem Bitcoinu a kryptoměn, jako prvních reálných aplikací této technologie, se zformoval termín blockchain a našlo se pro něj skvělé využití.

Čím více se blockchain dostává do povědomí lidí a společnosti, tím více vyvstává stále větší spektrum možností jeho využití. Kryptoměny jako reálný případ použití odhalily i množství chyb, které nová technologie skrývá, a tím pádem se mohou odstranit a celkově tak zlepšit fungování blockchain technologií.

Nelze se tedy divit, že blockchain jako software se stále vyvíjí, vylepšuje a postupuje. V softwarovém světě je to naprosto běžná praxe. Bitcoin blockchain dostal pojmenování blockchain 1.0 nebo blockchain první generace. Za ním následuje pochopitelně blockchain 2.0, tedy blockchain druhé generace. Tato generace začala příchodem Ethereum platformy a smart kontraktů. Všechny blockchainy podobné Ethereum patří do této generace, například NEO.

Změna technologické generace spočívá nejen v přidání nové funkcionality, ale hlavně ve vyřešení největších problémů předchozí generace. Mezi všudypřítomné problémy kryptoměn patří zejména:

 • Škálovatelnost
 • Interoperabilita (společná součinnost)
 • Udržitelnost
 • Soukromí
 • Správa

První a druhá generace blockchainů se již delší dobu trápí se všemi zmíněnými body. Je možné pozorovat jistý posun vpřed zejména v řešeních škálovatelnosti, jako je Lightning Network v Bitcoin světě či Sharding a Plasma v Ethereum světě.

No světlo světa už spatřily první projekty, které společně začínají novou, třetí generaci blockchainublockchain 3.0. Už od svého vzniku jsou zaměřeny na vyřešení všech zmíněných problémů, aby se mohly začlenit do neustále se měnícího kryptoměnového ekosystému. A to by pro ně mohlo znamenat, že se ze scény jen tak lehce nevytratí.

Pojďme se podívat na pár projektů, které začínají tuto novou generaci a které se určitě letos vyplatí sledovat.

Cardano

Cardano je open-source, decentralizovaný projekt veřejného blockchainu, který je poháněn svou nativní kryptoměnou nazývanou ADA. Cardano je určitě všem dobře známý projekt, nacházející se stabilně v top desítce kryptoměn podle tržní kapitalizace.

Cardano blockchain bude obsahovat a využívat smart kontrakty takovým způsobem, který nebyl dosud vyvinut, což z něj dělá lepší a inovativnější blockchain protokol. Předtím, než začal být vyvíjen, prošel si Cardano projekt značným vědeckým výzkumem a hodnocením ze strany vědeckých pracovníků a matematiků po celém světě.

Cardano se zaměřuje na řešení čtyř kritických problémů, kterým dnes blockchainy čelí, a to vše na jednom místě:

 • škálovatelnost
 • interoperabilita
 • udržitelnost
 • správa

Proto se samo o sobě označuje jako třetí generace blockchainů, kterou snad brzy uvidíme na trhu v plné síle. Cardano je stále ve vývoji, takže bude zajímavé sledovat budoucnost tohoto projektu.

Cena Cardano je stále relativně nízká a supply je opravdu velký.

Zilliga

Zilliqa se sama nazývá „The Next Generation, High Throughput Blockchain Platform“, což je volně přeloženo jako „Vysokovýkonná blockchain platforma nové generace“.

Zilliqa řeší nejdůležitější problém, kterému dnes čelí nejen starší verze blockchainových protokolů, a to škálovatelnost. Zilliqa dokáže zpracovat stovky až tisíce transakcí za sekundu a podporuje i nasazení smart kontraktů, jakož i jejich provádění stejnou rychlostí pomocí technologie Sharding.

Jejich veřejná testovací síť je již venku a spuštění hlavní sítě je naplánováno na 3. čtvrtletí tohoto roku. Tým Zilliqa vypadá také velmi slibně, což by mohlo naznačovat velmi úspěšný projekt.

Zilliqa používá stejnojmennou nativní kryptoměnu Zilliqa (ZIL), která rovněž podporuje tvorbu nových tokenů a jejich správu a samozřejmě pohání celý Zilliqa blockchain.

EOS

EOSu se v posledních pár týdnech daří více než dobře. Momentálně se nachází na svém ATH (All Time High), nejvyšší dosažené hodnotě. Jedná se o vzorový příklad, který se používá v diskusích o blockchainech třetí generace. Kromě škálovatelnosti, soukromí a interoperability se vyzdvihuje jeho schopnost dobře zajistit obrovské množství dat. A obrovským množstvím opravdu myslíme obrovské big data.

Jeho cílem je vybudovat decentralizovanou komunitu různých softwarů a webových stránek na internetu, které budou napájené touto technologií. EOS také odkazuje na tento koncept zkratkou DAC Decentralizované Autonomní Komunity nebo Autonomní Korporace.

Za tímto účelem poskytuje EOS nástroje na vytváření decentralizovaných aplikací – DApps a inteligentních smluv, které jsou rychlé, bezpečné, soukromé a mohou ukládat velké množství dat decentralizovaným způsobem.

EOS se neustále rozvíjí a pěkně postupuje podle své ambiciózní roadmapy.

ArcBlock

ArcBlock pracuje na tom, aby byly různé blockchainy více kompatibilní a uživatelsky přívětivé, a aby tak byly schopny vytvořit srozumitelnější modely pro decentralizované aplikace.

K tomu je však třeba udělat zásadní změny v infrastruktuře a ve způsobu, jakým se díváme na uzly v síti. A proto ArcBlock navrhuje některé jedinečné inovace infrastruktury, jako například:

 • Cloudové uzly
 • Blocklets
 • Open-Chain přístupový protokol

Open-Chain přístupový protokol umožňuje aplikacím přizpůsobit se různým protokolům různých blockchainů, mezi které patří Bitcoin, Ethereum, Hyperledger a další. Open-Chain přístupový protokol bude open-source s licencí MIT, aby všichni v komunitě mohli přispět a vytvořit rozšíření a vylepšení.

„Kryptoměny jsou dnes žhavé téma, ale měli bychom mít na paměti, že se jedná pouze o jeden typ aplikace, která může být postavena na blockchainu,“ řekl Robert Mao , CEO ArcBlock-u.

„Existují miliony dalších možností. S nástupem blockchainu 3.0 předpokládám mnohé jiné aplikace než kryptoměny. Ve společnosti ArcBlock pracujeme na tom, aby byla budoucnost kryptoměn a blockchainu ještě světlejší.“

Aion

Aion se nazývá také jednoduše „Blockchain síť třetí generace“, která se stejně zavázala řešit nevyřešené problémy blockchain světa, a to zejména interoperabilitu, škálovatelnost a soukromí prostřednictvím vícevrstvého modelu, který vyvinuli.

Aion je síť třetí generace, která umožní jakékoli soukromé nebo veřejné organizaci:

 • Odesílání dat a hodnoty mezi libovolnou Aion-kompatibilní sítí a také Ethereum sítí
 • Poskytování rychlého zpracování transakcí a zvýšení kapacity dat na všech Aion blockchainech
 • Vytváření přizpůsobených veřejných nebo soukromých blockchainů, které udržují interoperabilitu s jinými blockchainy, ale umožňují vydavatelům výběr konsenzus mechanismu, vlastní správy sítě, vydávání tokenů apod.

Potřebujeme platformy, jako je Aion, protože v budoucnu budou existovat tisíce blockchainových sítí, které se budou snažit vzájemně komunikovat bezpečným a škálovatelným způsobem. Proto se Aion stává důležitým.

Závěr

Změna je jediná trvalá věc na světě. Proto budeme v roce 2018 svědky nástupu této třetí generace blockchainů. Momentální úspěch například projektu EOS může být toho dobrým příkladem.

Ostatní zmíněné projekty však hrají také důležitou roli a určitě se je vyplatí sledovat alespoň pasivně. Každý z nich má svou vizi, jak řešit zmíněné blockchainové problémy a v budoucnu není vyloučena například jejich spolupráce.

Článek odráží názor autora a v žádném případě se nejedná o finanční poradenství.

Zdroj: coinsutra.com