Aktuality, Anonymous

TOP 4 způsoby, jak si zachovat soukromí při používání kryptoměn

Čím dál tím více narůstá zájem investorů a kryptonadšenců o anonymitu a soukromí, co se týče používání kryptoměn. K dosažení určité míry anonymity existuje několik řešení, některé efektivnější než druhé. V tomto článku si představíme čtyři základní metody pro zvýšení soukromí v rámci prostředí kryptoměn. 

1. Anonymní kryptoměny

Nejznámějším způsobem, jak si zachovat soukromí a anonymitu při používání kryptoměn, je vyhnutí se Bitcoinu a nejsilnějším kryptoměnámBitcoin a Ethereum nemají všechny potřebné vlastnosti pro zachování anonymity, i přesto, že Vás fanoušci těchto kryptoměn mohou přesvědčovat o opaku. Všechny Bitcoin nebo Ethereum transakce jsou veřejně dostupné. Samozřejmě, z kryptoměnové adresy se přímo nedozvíte, komu patří. Nicméně se správnými metodami a technikami to není až tak těžké.

Kryptoměnové burzy v dnešní době běžně vyžadují ověření totožnosti uživatele. Když si na takové burze koupíte kryptoměnu, kterou si následně pošlete do své peněženky, a to navíc opakovaně, je jasné, komu tato peněženka patří. Samozřejmě, burzy si informace o svých uživatelích bezpečně chrání. Nicméně kryptoměnové burzy jsou náchylné na kybernetické útoky. Kryptoměnové burzy také na požádání mohou citlivé informace posunout vládám nebo daňovým institucím, jak tomu bylo  v případě velké burzy Bitfinex.

Pro skutečně anonymní transakce jsou nejvhodnější kryptoměny, které se na ni přímo specializují – anonymní kryptoměny. Jako příklad uvedeme MoneroDashZcash, PIVX nebo Horizen (do nedávná známý jako ZenCash). Dobrá zpráva je, že existuje silná kompetice mezi kryptoměnami nabízejícími soukromí a anonymní funkce. Různé altcoiny využívají zcela odlišné technologie, aby tak učinily. Neexistuje žádný „nesprávný“ přístup, pokud jde o tyto měny, ačkoli je třeba pečlivě prozkoumat, co přesně nabízí každá kryptoměna a která je pro Vás ta nejvhodnější.

2. Nová adresa pro každou transakci

I když je to poměrně běžná praxe, mnoho začínajících uživatelů má tendenci opakovaně používat stejnou adresu jejich peněženky. Ačkoliv na tom není nic špatného, pokud Vám jde o anonymitu, tak takové chování vážně narušuje Vaše soukromí. Pokud ho chcete částečně zvýšit, vytvoření nové adresy pro každou transakci je metoda, která sice může být zdlouhavá, ale určitě stojí za vyzkoušení.

3. Stealth adresy

Stealth adresa (volně přeloženo jako utajená adresa) je funkce některých peněženek, která bývá často přehlížena. Tato technologie je navržena tak, aby  usnadnila transakce a zároveň udržela bilanci peněženky vždy skrytou. Stealth adresy jsou často označovány jako adresy „throwaway“ (k zahození), protože se  používají jen jednou. Ve většině případů používají stealth adresy algoritmus Diffie-Hellman s eliptickým zakřivením, protože nabízí nadstandardní ochranu osobních údajů.

4. Anonymizační softwary: Tor a VPN

Další běžně používaná metoda k dosažení soukromí a anonymity se týká internetového připojení skrz anonymizační softwary Tor nebo VPN  (virtuální privátní síť). Toto je preferované řešení pro uživatele, protože šifruje vaše připojení na internet a nabízí anonymitu bez ohledu na to, jakou aktivitu uživatel vykazuje.

Protože Tor je volně dostupný software, je to nejoblíbenější volba pro uskutečňování kryptoměnových transakcí. Zároveň je třeba pamatovat na to, že VPN ani Tor nemohou řešit nedostatek anonymity na úrovni jednotlivých kryptoměn, a proto jejich efektivita může být omezena v závislosti na Vás.

Závěr

V tomto článku jsme Vám představili čtyři základní metody pro zvýšení Vašeho soukromí. Některé z nich se dají kombinovat, ale záleží jen na Vás, pro kterou se rozhodnete.

Můžete si přečíst:

Která hardwarová peněženka je pro Vás ta nejlepší?

Pokud již nechcete, aby Vám unikaly novinky ze světa kryptoměn v českém jazyce, dejte like na naši facebookovou stránku

1 Komentář

  1. Lena

    Perfektní informace

Odpovědět

Téma od: Anders Norén