Těžba kryptoměny Ether (ETH) používáním vysoce výkonných počítačových systémů v současných podmínkách již není rentabilní. Navíc stále klesající zájem o těžení kryptoměn poškozuje i výrobce těžebního hardwaru.

Malé těžební operace jsou stále méně rentabilní

Kryptoměnoví nadšenci si dobře pamatují loňskou euforii, když kryptoměny lámaly cenové rekordy. Stejnou dobu vrcholil i zájem o těžbu kryptoměn. Mnoho lidí si zřídilo domácí těžební systémy (takzvané mining rigy) s vizí vydělat si trochu kryptoměn. Zlatá doba pro těžbu kryptoměn však už mohla skončit, tedy alespoň pro jednotlivce.

Těžba ETH pomocí GPU postupně přestala být výnosná. Zdroj: cnbc.com

Poslední analýza společnosti Susquehanna uvádí, že se těžba ETH už nevyplatí. Podle analýzy totiž měsíční zisky za provozování těžební operace o výši hashratu (výpočetní síly) 1 GH/s prudce klesly z loňské hodnoty $150 na téměř nulovou hodnotu v listopadu 2018.

Letošní silný pokles cen kryptoměn či neustále zvětšující se podíl výpočetní síly velkých společností je jen pár důvodů, které přispěly k poklesu profitability těžení ETH pro individuální osoby.

Zájem o těžební hardware nadále klesá

S klesající odměnou za těžbu kryptoměn klesá i zájem o těžební hardware. Tento fakt pocítila i společnost Nvidia, známý výrobce grafických karet a čipů, jejíž produkty byly oblíbené v malých těžebních operacích. Zatímco Nvidia očekávala roční tržby ve výši $3.4 miliard, současné vyhlídky hovoří o výnosu jen $2.7 miliardy dolarů plus mínus dvě procenta.

Generální ředitel společnosti Nvidia Jensen Huang ale zůstává optimistický a věří, že propad je jen dočasný a očekává, že do konce roku 2018 se zájem o těžení vrátí na původní úroveň.

Podle prohlášení společnosti Capital Investment Management na margo předního výrobce grafických karet Gigabyte je trend zájmu o těžení kryptoměn na ústupu.

Capital Investment Management ve svém prohlášení uvedlo:

„Ceny předních kryptoměn v roce 2018 prudce klesly, což neodvratně vedlo k poklesu zájmu o grafické karty od společnosti Gigabyte. Pokles zájmu byl zvláště markantní začátkem druhého čtvrtletí 2018.“

Nižší poptávka po GPU je však výbornou zprávou pro hráče počítačových her. Loni se mnoho hráčů k nejnovějším GPU nemohlo dostat, protože byly téměř  permanentně vyprodány. Navíc ceny GPU by se s poklesem zájmu měly vrátit na běžnou úroveň.

MŮŽETE SI DÁLE PŘEČÍST:  

Sázkové kanceláře Tipsport a Chance nyní akceptují Bitcoin!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: btcmanager.com