Kontroverzní stablecoin Tether, který je na trhu již od roku 2014, změnil nejzákladnější část svých smluvních podmínek. Společnost Tether Limited, která za tímto stablecoinem stojí, totiž upravila část podmínek týkajících se krytí USDT.

Zatímco dosud měl být tento token krytý poměrem 1:1 k americkému dolaru, aktuálně jeho tvůrci uvádějí, že může být krytý i jinými aktivy.

Tether krytý i jinými kryptoměnami?

Podle webového archivu z 19. února 2019 měla společnost Tether Limited na své internetové stránce ve smyslu logiky stablecoinů uvedeno, že jejich token bude v rezervách společnosti vždy navázán poměrem 1: 1 k tradiční měně. To znamená, že 1 USDT bude vždy 1 USD, přičemž emitent musí disponovat stejným nebo větším množstvím amerických dolarů, než je aktuální počet jeho tokenů v oběhu.

Zdroj: tether.to

Pokud se ale podíváte na aktuální web emitenta tohoto stablecoinu, hned na úvodní stránce došlo k zásadní změně definování krytí jejich tokenu. V novém znění totiž stojí:

„Každý Tether (USDT) je vždy 100% krytý našimi rezervami, které zahrnují tradiční měny, peněžní ekvivalenty a čas od času mohou zahrnovat i jiná aktiva a pohledávky z úvěrů poskytnutých společností Tether třetím stranám.“

 

Zdroj: tether.to

Předešlé znění, kde se společnost odvolává na vázanost USDT 1:1 k americkému dolaru, přitom odstraněno nebylo. Společnost tedy „jen“ rozšířila možnost krytí mimo jiné o uvedené pohledávky z úvěrů. Jak jsou ošetřeny situace, kdy by dlužníci své pohledávky nespláceli a tím pádem by mohl vzniknout stav, že 1 USDT by se nerovnal $1, už společnost stojící za tímto stablecoinem mlčí.

Rovněž vzniká možnost, že pod pojmem „jiná aktiva“ se skrývají kryptoměny. To znamená, že USDT by mohl být do určité části krytý i vybranými virtuálními měnami.

Stablecoiny PAX, USD Coin a Gemini Dollar mohou časem sesadit Tether

Obstrukce s audity

Rezervy Tetheru byly z důvodu potvrzení jeho plného krytí americkým dolarem předmětem již několika auditů. V červnu 2018 zveřejnila právnická firma Freeh Sporkin & Sullivan, LLP zprávu, v níž potvrdila, že všechny USDT v oběhu jsou plně kryty americkým dolarem. Důležité je ale zmínit, že zmíněná společnost neprovedla oficiální bezpečnostní audit rezerv v pravém slova smyslu. V rámci poskytnutých kompetencí však měla přístup k účtům Tether Limited ve dvou bankách po dobu několika týdnů.

Stejným výsledkem – neúplným bezpečnostním auditem – skončil i audit v roce 2017. Ten zajistila společnost Friedman LLP. A přestože podobně jako společnost Freeh Sporkin & Sullivan potvrdila plné krytí tohoto stablecoinu americkým dolarem, ani ona nemohla svou roli dokončit, neboť vztah mezi těmito dvěma společnostmi byl ukončen v lednu 2018.

Poslední verifikace krytí tohoto stablecoinu se uskutečnila v listopadu 2018. Zástupci Tether Limited tehdy oznámili, že otevřeli bankovní účet v brazilské bance  Deltec Bank & Trust Limited. Spolu s oznámením emitent stablecoinu uvedl, že jejich nová banka provedla důkladnou revizi. Tou ověřila, že na bankovním účtu společnosti se nachází přibližně $1.8 miliardy.

Každopádně všechna potvrzení od předchozích auditů či zmíněné banky jsou v tomto okamžiku irelevantní. Tether Limited si svévolně změnil základní pravidlo převážné většiny tohoto typu tokenů – návaznost na klasickou fiat měnuKrytí nejenže rozšířil o další aktiva, ale některé typy (především pohledávky z úvěrů poskytnutých třetím stranám a investice v jiných kryptoměnách) mohou vyvolávat obavy týkající se budoucí transparentnosti tohoto stablecoinu.

První clipper malware v Google Play připravuje lidi o kryptoměny: Dokáže měnit zkopírovaný text

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptopotato.com